Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Základ. možnosti pro pravidelné spoření

aktualizováno 
Jistě jste si všimli, že výnos roste nejen s výší rizika, ale i s délkou spoření (spořícím či investičním horizontem). Je proto zbytečné ukládat úspory na více než tři roky do banky na termínovaný vklad, když u stavebního spoření nebo v dluhopisovém fondu můžete získat podstatně více. V dalším textu najdete základní charakteristiky spořících a investičních produktů.

Krátkodobé (do 1 roku)

Termínované vklady
Hrubý výnos 3,5 – 4,5 % p.a. podle výše uložené částky, výnos pevný nebo pohyblivý, úroky se zdaňují 15% sazbou.Čistý výnos 3,0 - 3,8% p.a.

Běžné účty se spořícím účtem (inteligentní účty)
Samostatně nabízejí BÚ velmi nízké výnosy (0,5 - 2 %). Spojení se spořícím účtem Vám umožní převést nadbytečnou hotovost na lépe úročený spořící účet.Úroky se zdaňují.

Otevřené podílové fondy peněžního trhu
Investování na peněžních trzích (pokladniční poukázky, mezibankovní trh). Poměrně stálý, předem nezaručený výnos v současnosti kolem 4,5% p.a., který se po 6 měsících držení nezdaňuje. Velmi likvidní.

Střednědobé (1- 3 roky)

Termínované vklady
Hrubý výnos 3,5 – 4,5 % p.a. podle výše uložené částky, výnos pevný nebo pohyblivý, úroky se zdaňují 15% sazbou.Čistý výnos 3,0 - 3,8% p.a.

Dluhopisové otevřené podílové fondy
Investování do různých druhů dluhopisů. Předem nezaručený výnos v současnosti kolem 5% p.a., který se po 6 měsících držení nezdaňuje.Velmi likvidní.

Dluhopisy, hypoteční zástavní listy
Dluhopisy jsou dlouhodobé dluhové cenné papíry, které představují závazek vydavatele vyplatit držiteli ve stanovené době nominální hodnotu dluhopisu a zpravidla i úrok (pokud se nejedná o dluhopisy s nulovým kupónem). Hypoteční zástavní listy jsou speciálním druhem dluhopisů, jejichž splacení je jištěno pohledávkami z hypotečních úvěrů.V současnosti přinášejí výnos okolo 6% p.a., po šesti měsících držení nezdaněný.

Střednědobé (3 – 5 let)

Stavební spoření
Jistý, téměř bezrizikový výnos díky státní podpoře, limit maximální státní podpory 4 500 Kč do vkladu 18 000 Kč ročně, úročení 3 – 5 % p.a., celkový výnos, který se nezdaňuje, může dosáhnout až 14 % p.a. (s rostoucí částkou klesá). Doba spoření je 5 let.

Dluhopisové otevřené podílové fondy, Dluhopisy a hypoteční zástavní listy – viz Střednědobé spoření pro 1 až 3 roky

Smíšené otevřené podílové fondy
Podílové fondy investující do akcií a dluhopisů. Investice do dluhopisů snižují kolísání výnosů. Očekávaný výnos kolem 8% p.a., který se po šesti měsících nezdaňuje. Velmi likvidní.

Otevřené podílové fondy fondů
Podílové fondy investující do podílových listů a akcií vydanými jinými fondy. Vysoká diverzifikace. Očekávaný výnos kolem 8% p.a., který se po šesti měsících nezdaňuje. Velmi likvidní.

Dlouhodobé (nad 5 let)

Penzijní připojištění
Státní podpora až 150 Kč měsíčně, možnost odpočtu z daní, k tomu zhodnocení okolo 6% p.a. Celkově se výnos může pohybovat těsně nad 7% p.a. při 25-tiletém spoření. Výnos se zdaňuje až při výběru. První výběr včetně státního příspěvku až po 15 letech spoření.

Smíšené otevřené podílové fondy, otevřené podílové fondy fondů – viz Střednědobé spoření pro 3 až 5 let

Nemovitosti
Spořit se dá překvapivě i pomocí nemovitostí, kdy si na její nákup vezmete úvěr, který pak splácíte. Celkově přinášejí výnos obvykle ve výši 7% p.a. Výhodou je, že mohou přinášet poměrně stabilní a pravidelný příjem ve formě nájemného. V porovnání s finančními investicemi vyžaduje z Vaší strany pravidelnou péči.

Akciové otevřené podílové fondy
Relativně riziková investice.Výnosy kolísají v závislosti na vývoji akciových trhů. V dlouhodobém horizontu výnos nad 10 % p.a. Při držení nad 6 měsíců se výnos nezdaňuje. Velmi likvidní.

Akcie
Relativně riziková investice. Výnosy mohou výrazně kolísat a můžete utrpět i značnou ztrátu. V dlouhodobém horizontu však přinášejí výnos nad 10 % p.a. Méně pohodlná forma pravidelného spoření než v případě akciových fondů.Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Spořicí účty: jak banky nyní zhodnotí vklad ve výši 100 tisíc korun

Pro lidi, kteří si nechtějí připustit žádnou finanční ztrátu, jsou určeny jen opravdu konzervativní finanční produkty. Místo investování budou prostě spořit....  celý článek

Ilustrační snímek
Podívejte se, jak se změnily platební karty

Platební karty se staly nedílnou součástí našeho života. S příchodem těch bezkontaktních se Češi v jejich používání dokonce dostali na evropskou špičku....  celý článek

Inteligentní bankomaty umí peníze nejen vydávat, ale i přijímat a vkládat na...
K bankomatům přibývají i vkladomaty, je jich už 760. Dají se ošidit?

Nosit větší hotovost u sebe, nebo nechat balík peněz ve firmě či doma v šuplíku může být docela riziko. Pokud nemáte bytelný trezor, je lepší poslat peníze na...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.