Základní předpoklady pro výběr brokera

Než začnete zkoumat, jak zajímavé jsou nabídky jednotlivých brokerů, neměli byste zapomenout na možnost využít služeb zahraničních brokerů, zvlášť nemáte-li problémy s angličtinou nebo němčinou. Pro otevření účtu u zahraničního brokera potřebujete splnit od počátku roku 2001 oznamovací povinnost u České národní banky (Odbor řízení rizik).

I když broker utratí většinu Vašich peněz na nákup akcií, které jsou registrovány u velmi důvěryhodných a prakticky bezrizikových společností (alespoň na vyspělých trzích), stává se, že Vám peníze zrovna nepracují a nečinně leží na účtu brokera. Proto je třeba být při výběru brokera velmi opatrný a výběru věnovat patřičnou pozornost. Jakýkoliv investor by se každopádně měl vyhnout brokerovi, u kterého má byť jen stín pochybností o jeho solidnosti. Netřeba mluvit o tom, že broker musí mít licenci obchodníka s cennými papíry, většinou od místní Komise pro cenné papíry. Aktuální seznam českých licencovaných obchodníků najdete na internetových stránkách Komise pro cenné papíry. Pokud budete mít nějaké pochybnosti, můžete se na Komisi obrátit i přímo (telefon: 02/2109 6111 nebo email: informace@sec.cz). V případě amerických brokerů se můžete obrátit na americkou Národní asociaci obchodníků s cennými papíry (National Association of Securities Dealers), na jejichž stránkách můžete najít oficiální informace o licencovaných obchodnících www.nasdr.com.

Vybraný broker by měl mít dobrou pověst, nejlépe podepřenou několikaletou historií poskytování kvalitních služeb svým klientům. Sektor služeb obchodování s cennými papíry se nejen v České republice prudce rozvíjí, a proto se na trhu může objevit několik nových brokerů, kteří nabízejí velmi kvalitní služby. Jelikož jsou na trhu teprve krátce, těžko si mohli vybudovat nějakou pověst. V tomto případě by měla rozhodnout pověst akcionářů a jejich finanční zázemí. Určitě se nedejte zlákat agresivní reklamní kampaní. Další neméně důležitou skutečností pro prozkoumání je banka, u které má broker veden svůj hlavní účet a na který mu posíláte své peníze určené k investování.

Našli jste si solidního brokera, s kterým jsou již nějakou dobu kromě Vás spokojeni i Vaši známí? I přesto je potřeba pravidelně sledovat situaci Vašeho brokera, aby Vaše peníze byly stále v dobrých rukou. Neodešel například jeden z hlavních akcionářů brokera, aby si založil novou brokerskou společnost (vzpomeňme si na Komero)? Nezačaly se šířit fámy o slabém finančním zdraví banky, u které má Váš broker svůj hlavní účet?

Vzhledem k malému počtu atraktivních investičních příležitostí v České republice je lepší využít služeb brokera, který umožňuje obchodování i na světových trzích. Váš obchodník by měl nabídnout možnost obchodování alespoň v hlavních finančních centrech, jako jsou Spojené státy nebo Británie, případně německý Frankfurt či japonské Tokio. Bez ohledu na to, za jaký typ investora se považujete, je výhodné vybrat si brokera, který Vám umožní obchodovat přes Internet.

Postup dalšího výběru mezi obchodníky, kteří prošli prvotním sítem, záleží na tom, za jaký typ investora se považujete. Existují v podstatě dva typy investorů:

  • Aktivní obchodník, který obchoduje velmi často, sází na odhad krátkodobých výkyvů v cenách akcií podle předpokládané nálady na trhu a neváhá znásobit své zisky nebo ztráty nákupem akcií na úvěr.
  • Fundamentální investor, který investuje dlouhodobě a snaží se vytipovat podhodnocené akcie nebo akcie s velkým růstovým potenciálem, co se hospodářských výsledků týče.

Pokud se považujete za aktivního obchodníka, pro další informace klikněte zde. Pokud jste naopak spíše fundamentální investor, klikněte zde.