Kdo se rozhodne odejít do penze, musí sepsat žádost, a to nejdříve čtyři měsíce před požadovaným dnem přiznání starobního důchodu. Ilustrační snímek

Kdo se rozhodne odejít do penze, musí sepsat žádost, a to nejdříve čtyři měsíce před požadovaným dnem přiznání starobního důchodu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Základní znalosti, které by měl o penzi vědět každý už od mládí

  • 15
I když má řada lidí do penze hodně daleko, je užitečné mít v hlavě alespoň základní znalosti, kdy a jak se o starobní důchod žádá. Praktické je znát i to, co dělat v předstihu, aby vše proběhlo hladce.

Rozhodnutí, zda odejít do starobního důchodu, záleží vždy na samotném občanovi. Je to tedy právo volby, nikoliv povinnost.

Letos mohou podat žádost o starobní důchod ti, kteří v tomto roce dosáhnou důchodového věku a zároveň získají potřebnou dobu pojištění alespoň 28 let. Tato potřebná doba pojištění se ale bude u mladších ročníků prodlužovat a například těm, kdo dosáhnout důchodový věk po roce 2018 se prodlouží na 35 let.

Přehledně

Potřebná doba pojištění pro kalendářní rok, ve kterém je dosaženo důchodového věku

2011: 27 let
2012: 28 let
2013: 29 let
2014: 30 let
2015: 31 let
2016: 32 let
2017: 33 let
2018: 34 let
po roce 2018: 35 let
zdroj: ČSSZ

Jak se dá v předstihu zjistit evidovaná doba pojištění?
Stačí požádat Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) o zaslání Informativního osobního listu důchodového pojištění (IOLDP). Tento list obsahuje přehled dob důchodového pojištění, popřípadě náhradních dob pojištění, od roku 1986 i přehled vyměřovacích základů a vyloučených dob. ČSSZ jej zasílá do 90 dnů od doručení žádosti.

Co musí žádost o Informativní osobní list obsahovat a kam ji poslat?
Žádost musí obsahovat rodné číslo žadatele, jméno a příjmení (rodné příjmení) a adresu, na kterou bude informativní list zaslán. Žádost se zasílá buď písemně na adresu ČSSZ, odbor správy údajové základny, Křížová 25, 225 08 Praha 5, nebo elektronicky prostřednictvím e-podatelny (podepsaná zaručeným elektronickým podpisem), nebo datové schránky.

Kde lze zjistit orientační výši důchodu?
Orientační představu o výši důchodu můžete zjistit na nové důchodové kalkulačce, kterou naleznete na webu MPSV zde

Kdy a kde se žádá o penzi?
Kdo se rozhodne odejít do starobní nebo předčasné penze, musí sepsat žádost, a to nejdříve čtyři měsíce před požadovaným dnem přiznání starobního důchodu. Žádost se sepisuje osobně, a to na správě sociálního zabezpečení podle místa trvalého pobytu občana nebo místa hlášeného pobytu v České republice, jde-li o cizince.

Kalkulačka

Jaká je délka vyřízení žádosti o důchod?
Délka vyřízení závisí na tom, zda má ČSSZ v evidenci všechny podklady, či nikoliv. Pokud je evidence kompletní, ČSSZ rozhoduje o přiznání důchodu ve lhůtě do 90 dnů od podání žádosti. Když chybí doby pojištění, například proto, že zaměstnavatelé dříve nesplnili svou zákonnou povinnost a nezaslali potřebné dokumenty ČSSZ, provádí se došetřování. O tuto dobu se pak prodlužuje lhůta pro vydání rozhodnutí. V případech, kdy žádost nelze definitivně vyřídit kvůli nezbytnému šetření, avšak nárok na důchod je prokázán, poskytuje ČSSZ žadateli zálohu.

Nepřehlédněte

Jak se důchod vyplácí?
Důchod se nyní vyplácí v hotovosti prostřednictvím České pošty na adresu trvalého nebo přechodného bydliště nebo bezhotovostním převodem na bankovní účet. Formu výplaty si při podání žádosti o důchod volí sám žadatel. Pokud si žadatel přeje důchod vyplácet na účet u peněžního ústavu, musí přiložit vyplněný a bankou potvrzený tiskopis "Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet". ČSSZ zajišťuje také výplaty důchodů do ústavů sociální péče s celoročním pobytem.

Lze se odvolat, když nesouhlasím s výší důchodu?
Jestliže občan nesouhlasí s výší důchodu nebo mu nebyla započítána určitá doba pojištění, může do 30 dnů ode dne oznámení podat písemnou námitku. Tu přijímá ČSSZ nebo kterákoliv místně příslušná správa sociálního zabezpečení. Podání námitky je řádný opravný prostředek ve správním řízení a absolvování námitkového řízení je nezbytným předpokladem k tomu, abyste se mohli případně i soudit.