Aby bylo možné zálohy snížit, musí být rozdíl v příjmech mezi minulým a současným rokem minimálně jedna třetina. Ilustrační snímek

Aby bylo možné zálohy snížit, musí být rozdíl v příjmech mezi minulým a současným rokem minimálně jedna třetina. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vyděláváte méně než loni? Právník radí, jak snížit zálohy na pojištění

  • 2
Z loňských příjmů vám úředníci na sociální správě a ve zdravotní pojišťovně vypočítali povinné zálohy na pojištění. Ty ale mohou v letošním roce představovat nemalou položku ve vašem rozpočtu, protože vyděláváte méně. Jak situaci řešit, vysvětluje advokát Ondřej Preuss z dostupnyadvokat.cz

Každý podnikatel musí měsíc co měsíc odvádět zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Výše těchto záloh je závislá na příjmu z minulého roku. Život živnostníka může být ale turbulentní a zisky z minulého období rozhodně nepřinášejí záruku zisků budoucích. Jak reagovat na situaci, když vaše zisky dramaticky poklesnou, ale zálohy zůstanou vysoké?

“Situace má řešení, byť trochu komplikované. Vše závisí na vaší aktivitě. Úřady samy nepodniknou nic, protože i nadále předpokládají, že se vaše příjmy nezměnily. Při výpočtu záloh budou vycházet z přehledu, který jste jim odevzdali do 30. dubna, pokud nemáte daňové poradce,“ říká Ondřej Preuss.

Podle něj je nutné požádat českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu o snížení záloh na tyto odvody v důsledku snížení příjmů. Žádost se podává na speciálním formuláři: Žádost o snížení měsíčního vyměřovacího základu OSVČ u správy sociálního zabezpečení nebo u zdravotní pojišťovny je to Žádost o snížení zálohy na pojistné pro OSVČ.

Podáním žádosti to ale nekončí. „Je nutné ještě doložit, že vám příjmy skutečně klesly. Rozdíl v příjmech mezi minulým a současným rokem musí být minimálně jedna třetina. Ta se vypočítá jako rozdíl průměrného příjmu v loňském a současném roce, přičemž se jako základ pro výpočet vezmou poslední tři po sobě jdoucí kalendářní měsíce,“ vysvětluje advokát.

Pro názorný příklad jsme připravili následující tabulku:

Příklad výpočtu výdělku OSVČ
Rok 2015 Rok 2016
Leden ÚnorBřezenLedenÚnorBřezen
30 00060 00060 00015 00030 00020 000
Celkem výdělek 150 000 KčCelkem výdělek 65 000 Kč

U příkladu uvedeného v tabulce je rozdíl příjmu v roce 2016 oproti roku 2015 85 tisíc korun. To je více než jedna třetina, tudíž podnikatel v tomto případě může požádat úřady o snížení záloh. Může tak poprvé učinit v průběhu dubna, takže první tři měsíce platí zálohu stejnou jako v minulém roce.

O kolik lze zálohu snížit?

O snížení zálohy rozhoduje Česká správa sociálního zabezpečení nebo zdravotní pojišťovna podle interní metodiky. „Platí, že zálohy nelze snížit pod zákonné minimum. V roce 2016 je minimální záloha pro OSVČ 1 972 Kč u sociálního pojištění a 1 823 Kč u zdravotního pojištění,“ dodává Ondřej Preuss.

A co s přeplatky nebo nedoplatky? Když zálohy přeplatíte, úřady vám přeplatek na konci roku při podání přehledu vrátí. Případně můžete využít přeplatek na zálohy pro příští rok. Samozřejmě se ale vyplatí zbytečně nepřeplácet, zálohu snížit včas a peníze použít na rozvoj podnikání nebo osobní potřebu.