Od Nového roku se zvýší minimální měsíční zálohy na zdravotní i sociální pojištění, dohromady ale jen o 8 korun. Ilustrační snímek

Od Nového roku se zvýší minimální měsíční zálohy na zdravotní i sociální pojištění, dohromady ale jen o 8 korun. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rok 2014: Minimální zálohy na pojistné pro OSVČ se zvýší, ale jen málo

  • 52
Minimální zálohy se mění každý rok. Výpočet se totiž odvíjí od výše průměrné mzdy, a ta se zase zvýšila. Dobrou zprávou je, že jen mírně, takže navýšení plateb bude jen v řádu korun.

Pro příští rok je průměrná mzda stanovena na 25 942 korun, což je o 58 korun víc než pro rok 2013. Na minimálních zálohách na zdravotní i důchodové pojištění zaplatíte dohromady jen o osm korun měsíčně víc než letos.

Kolik zaplatíte v roce 2014

Kdo má podnikání jako hlavní činnost, zaplatí v příštím roce na zdravotní pojištění minimálně 1 752 korun, což je o čtyři koruny více než letos (letos 1 748 korun). Minimální měsíční záloha u důchodového pojištění vzroste u hlavní činnosti také o čtyři koruny, z 1 890 na 1 894 korun.

Kdo má podnikání jako vedlejší činnost, platí minimální zálohy jen u důchodového pojištění a pouze tehdy, když příjem z podnikání přesáhne 2,4násobek průměrné mzdy vyhlašované vládou. Limit pro rok 2014 je stanovený na 62 261 korun. Koho se tedy bude minimální záloha týkat, zaplatí měsíčně 758 korun (letos to bylo 756 korun). U zdravotního pojištění se u vedlejší činnosti neplatí minimální zálohy, nová výše zálohy se vypočítá po podání Přehledu o příjmech a výdajích ze skutečných příjmů.

Stejná jako letos zůstává v příštím roce záloha na dobrovolné nemocenské pojištění, a to 115 korun měsíčně.

Od kdy je třeba platit novou částku? Zatímco u důchodového pojištění platíte vyšší částku minimální zálohy až za měsíc, ve kterém budete podávat Přehled o příjmech a výdajích (za duben 2014 do 20. května), u zdravotního pojištění musíte platit vyšší částku už za leden 2014 (do 8. února). Pro podnikatele, kteří zahájí podnikání až v roce 2014, budou platit nové minimální zálohy hned od začátku.

Změní se i maximum

Letos byl maximální vyměřovací základ u důchodového pojištění stanoven na 48násobek průměrné mzdy, stejný zůstává i pro příští rok. Jen výše stropu se mění z 1 242 432 korun na 1 245 216 korun, což odpovídá měsíčnímu příjmu 
103 768 korun. Maximální výše zálohy bude tedy 31 140 korun, víc nikdo platit nebude.

U zdravotního pojištění byl letos strop zrušen (zrušení by mělo schválením daňového balíčku platit ještě dva roky), a tak podnikatelé, ale i zaměstnanci s vysokými příjmy (nad 155 652 korun měsíčně) budou platit zdravotní pojištění z celého příjmu.

Kolik zaplatí podnikatelé, kteří vstoupili do druhého pilíře

Ti, kteří spoří na penzi ve druhém pilíři důchodového spoření, platí a i příští rok budou platit na důchodové pojištění nižší zálohy (26,2 procenta měsíčního vyměřovacího základu místo 29,2 procent).

To se samozřejmě týká i zálohy minimální, která bude příští rok pro hlavní činnost 1 700 korun měsíčně (letos 1 696 korun). Kdo má podnikání jako vedlejší činnost a bude se ho týkat povinnost odvádět minimální zálohy, zaplatí o korunu víc než letos, tedy 680 korun měsíčně.

Důchodové pojištění platí OSVČ od kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém nabyla účinnosti smlouva uzavřená s penzijní společností. Že budete odvádět nižší zálohy, pak musíte oznámit příslušné okresní správě sociálního zabezpečení.

Pokud jste vstoupili do druhého pilíře až po zahájení samostatné výdělečné činnosti, musíte svou účast ve druhém pilíři oznámit příslušné správě sociálního zabezpečení nejpozději v Přehledu o příjmech a výdajích podávaném za kalendářní rok, ve kterém jste do druhého pilíře vstoupili.