Od ledna 2015 se zvýší minimální měsíční zálohy na zdravotní i sociální pojištění, dohromady o 94 korun. Ilustrační snímek

Od ledna 2015 se zvýší minimální měsíční zálohy na zdravotní i sociální pojištění, dohromady o 94 korun. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Živnostníci si v roce 2015 sáhnou hlouběji do kapsy, zvýší se zálohy

  • 32
Minimální zálohy na pojistné se mění každý rok. Výpočet se totiž odvíjí od výše průměrné mzdy a ta se zase zvýšila. Pro příští rok se zálohy zvýší o něco více než v minulých letech, celkem si podnikatelé připlatí téměř o stokorunu.

Pro příští rok je průměrná mzda stanovena na 26 611 korun, což je o 669 korun více než pro rok 2014. „Osoby samostatně výdělečně činné s nízkým ziskem zaplatí v roce 2015 na minimálních zálohách dohromady o 94 korun měsíčně víc než letos,“ říká Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars a dodává, že ještě v roce 2008 odváděli živnostníci na povinném pojistném dohromady 3 052 korun, v roce 2015 to bude již 3 740 korun. V daném období tedy minimální povinné pojistné narostlo o 23 procent.

Kolik zaplatíte v roce 2015

Kdo má podnikání jako hlavní činnost, zaplatí v příštím roce na zdravotní pojištění minimálně 1 797 korun, což je o 45 korun více než letos (1 752 korun). Minimální měsíční záloha u důchodového pojištění vzroste u hlavní činnosti o 49 korun, z 1 894 na 1 943 korun.

Život není bez rizika.

Zabezpečte proto sebe a svou rodinu.

Kdo má podnikání jako vedlejší činnost, platí minimální zálohy jen u důchodového pojištění a pouze tehdy, když příjem z podnikání přesáhne 2,4násobek průměrné mzdy vyhlašované vládou. Limit pro rok 2015 je stanoven na 63 865 korun. Koho se tedy bude minimální záloha týkat, zaplatí měsíčně o dvacetikorunu víc, tedy 778 korun (letos to bylo 758 korun). U zdravotního pojištění se u vedlejší činnosti neplatí minimální zálohy, nová výše zálohy se vypočítá po podání Přehledu o příjmech a výdajích ze skutečných příjmů.

Stejná jako letos zůstává v příštím roce záloha na dobrovolné nemocenské pojištění, a to 115 korun měsíčně.

Od kdy je třeba platit novou částku? Zatímco u důchodového pojištění platíte vyšší částku minimální zálohy až za měsíc, ve kterém budete podávat Přehled o příjmech a výdajích (za duben 2015 do 20. května), u zdravotního pojištění musíte platit vyšší částku už za leden 2015 (do 8. února). Jestliže připadá den splatnosti na víkend, tak se datum splatnosti prodlužuje. Podnikatelé, kteří zahájí podnikání až v roce 2015, budou platit nové minimální zálohy hned od začátku.

Změní se i maximum

Letos byl maximální vyměřovací základ u důchodového pojištění stanoven na 48násobek průměrné mzdy, stejný zůstává i pro příští rok. Jen výše stropu se mění z 1 245 216 korun na 1 277 328 korun, což odpovídá měsíčnímu příjmu
106 444 korun. U živnostníků odpovídá hrubému ročnímu příjmu (příjmy minus výdaje) 2 554 656 korun. Maximální výše zálohy bude tedy 31 082 korun, víc nikdo platit nebude.

U zdravotního pojištění byl už loni strop zrušen. Podnikatelé, ale i zaměstnanci s vysokými příjmy budou platit zdravotní pojištění z celého příjmu.

Kolik zaplatí podnikatelé, kteří vstoupili do druhého pilíře

Ti, kteří spoří na penzi ve druhém pilíři důchodového spoření, platí a i příští rok budou platit na důchodové pojištění nižší zálohy (26,2 procenta měsíčního vyměřovacího základu místo 29,2 procenta).

To se samozřejmě týká i zálohy minimální, která bude příští rok pro hlavní činnost 1 744 korun měsíčně (letos 1 700 korun). Kdo má podnikání jako vedlejší činnost a bude se ho týkat povinnost odvádět minimální zálohy, zaplatí o 18 korun více než letos, tedy 698 korun měsíčně.

Důchodové pojištění platí OSVČ od kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém nabyla účinnosti smlouva uzavřená s penzijní společností. Že budete odvádět nižší zálohy, pak musíte oznámit příslušné okresní správě sociálního zabezpečení.

Pokud jste vstoupili do druhého pilíře až po zahájení samostatné výdělečné činnosti, musíte svou účast ve druhém pilíři oznámit příslušné správě sociálního zabezpečení nejpozději v Přehledu o příjmech a výdajích podávaném za kalendářní rok, ve kterém jste do druhého pilíře vstoupili.

Pozor na pokuty

Nezapomeňte si včas změnit bankovní příkazy, aby pojistné odešlo včas. „Za každý den prodlení totiž v informačních systémech pověřených institucí (Okresní správy sociálního zabezpečení a příslušné zdravotní pojišťovny) automaticky naskakuje penále, které činí 0,05 procenta denně z dlužného pojistného. Nedoplatky na sociálním zabezpečení a zdravotním pojištění jsou přitom pověřenými institucemi exekučně vymáhány,“ upozorňuje Gabriela Ivanco.