Evropskou akciovou společnost je snadnější koupit.

Evropskou akciovou společnost je snadnější koupit. | foto: Profimedia.cz

Založit evropskou akciovku není snadné. Češi si je ale oblíbili

Zatímco před pár lety se podnikatelé rozhodovali jen mezi založením "eseróčka" nebo "akciovky", loni jim přibyla třetí možnost – evropská akciová společnost (SE). Během prvního roku jich v České republice vzniklo přes 50, přitom ve světě je jich celkem jen něco přes sto.

Evropská společnost může snadno přesídlit
Evropská společnost je obdobou národních akciových společností, ale díky své nadnárodnosti může mít sídlo v kterémkoliv členském státu EU a může se v průběhu své činnosti i libovolně přesídlit do jiného členského státu EU, aniž by došlo k její likvidaci.

Pro strukturu řízení si může vedení společnosti zvolit dualistický nebo monistický model. Dualistický je obdobou národní úpravy akciové společnosti, tj. s představenstvem (které ovšem může být i jednočlenné) jako statutárním orgánem a dozorčí radou (opět s možností pouze jednočlenné rady) jako orgánem kontrolním.

Oproti tomu monistický model předpokládá správu společnosti jediným orgánem – správní radou, která zahrnuje funkce řídícího i kontrolního orgánu. Ta musí mít nejméně tři členy. Oba modely vedou oproti národní akciovce k výrazným personálním úsporám ve správních orgánech. K popularitě evropských akciových společností přispívá významně i "evropský goodwill", prestiž s touto novou právní formou spojená.

Založit? Spíš koupit
Založit evropskou akciovou společnost ovšem není vůbec jednoduché. Nařízení Rady Evropy taxativně určuje pět možných způsobů založení evropské společnosti. Ve všech případech jde o administravně náročný a finančně i časově nákladný proces, kterého se musí zúčastnit vždy alespoň dvě společnosti, každá se sídlem v jiném státu Evropské unie, výjimkou je možnost vytvořit dceřinou společnost již existující evropské společnosti. Fyzické osoby nemohou evropskou společnost založit vůbec.

Nejjednodušší možností, jak se stát vlastníkem evropské akciové společnosti je koupě ready-made evropské akciové společnosti. Tedy nákup již založené, existující společnosti, která je neaktivní a ekonomicky "čistá" (tj. bez pohledávek, závazků, bez obchodní historie). Nejen, že tak dojde k úspoře času i nákladů, protože za společnost lze jednat v případě zájmu už během pár hodin, ale pro nabyvatele akcií navíc defacto neexistují žádná omezení, takže se akcionářem může stát i osoba, která jinak evropskou společnost nemůže založit, typicky právě fyzická osoba.

Češi vedou
Tuto službu jako první v Evropě nabídla už loni v květnu česká společnost SMART Office & Companies. Podle zástupce firmy Josefa Jaroše zájem Čechů stále roste.

"Podnikatelé si totiž uvědomili, že evropská společnost je vlastně standardní varianta národní akciové společnosti. Správa společnosti není nijak zásadně odlišná od běžné akciovky, vedení společnosti má pouze povinnost dohodnout se zaměstnanci například možnost volit část členů dozorčí rady, právo na informace a podobně. Což je vlastně obdobné u národní akciovky s více než padesáti zaměstnanci," říká Jaroš.