Žaluji zaměstnance

  • 1
Podal jsem žalobu na svého zaměstnance, který mi způsobil škodu. Šlo sice o částku kolem 1500 korun, ale jde mi o princip. Zaměstnanec totiž svoji odpovědnost popíral a soud mu nakonec dal za pravdu. Překvapilo mne, že soud rozhodl, že nemohu proti rozsudku podat odvolání. Byl soud oprávněn takto postupovat?

Z. Vyskočil, Jeseník


Účastník soudního řízení může napadnout rozhodnutí okresního soudu nebo rozhodnutí krajského soudu vydané v řízení v I. stupni odvoláním, pokud to zákon nevylučuje. Odvolání není přípustné proti některým usnesením, která zákon považuje za méně významná. Jde například o usnesení, jimiž se upravuje vedení řízení, a kdy je třeba rychlého řešení, aby nedocházelo ke zbytečným průtahům. Tato rozhodnutí nemají vliv na rozhodnutí ve věci samé, takže odepření možnosti odvolání nemůže žádného z účastníků poškodit. Usnesením, kterým se upravuje vedení řízení, není soud vázán, a svoje rozhodnutí může proto kdykoliv změnit. Usnesení, proti kterým není přípustné odvolání, je celá řada.

Proti rozsudku soudu I. stupně odvolání zásadně přípustné je. Výjimku tvoří rozsudky, kterými bylo rozhodnuto o peněžním plnění nepřevyšujícím 2000 korun. K příslušenství pohledávky se přitom nepřihlíží. Jde o takzvané bagatelní věci, tedy věci málo významné, u kterých ke správnému a spravedlivému rozhodnutí podle názoru zákonodárců stačí řízení v jediném stupni. Přezkoumávání takových rozhodnutí odvolacím soudem by bylo skutečným prodlužováním řízení. V řadě sporů jde skutečně o to, že žalobce uplatňuje nárok ani ne tak proto, že chce dosáhnout zaplacení, ale prokázat, že měl pravdu. Toto je i váš případ, a proto odvolání podat nemůžete. Odvolání není až na výjimky stanovené zákonem přípustné ani proti rozsudkům pro zmeškání nebo pro uznání. Odvolání proti těmto rozsudkům může být podáno pouze tehdy, namítá-li odvolatel, že nebyly splněny předpoklady pro jejich vydání.