Zaměstnanci stávkují

Mám malou firmu s několika zaměstnanci. V souvislosti s nedávnou stávkou řidičů tramvají mi někteří pracovníci řekli, že pokud nevyhovím jejich požadavkům, budou stávkovat také. Mají na to právo?

K. Zelený, Příbor

Právo na stávku je zaručeno za podmínek stanovených zákonem a Listinou základních lidských práv a svobod. V současnosti je právo na stávku upraveno zákonem o kolektivním vyjednávání. Tento zákon však řeší kolektivní vyjednávání mezi příslušnými orgány odborových organizací a zaměstnavateli, což není váš případ. Absence zákona, který by vymezil podmínky, za nichž je možné stávkovat, neznamená, že stávku uskutečnit nelze. V takovém případě vztahy mezi zaměstnavatelem a stávkujícími zaměstnanci je třeba posuzovat podle zákoníku práce. Vycházíme z faktu, že jednou ze základních povinností zaměstnanců je povinnost pracovat svědomitě a řádně podle svých sil, znalostí a schopností, plnit pokyny nadřízených vydané v souladu s právními předpisy a dodržovat zásady spolupráce s ostatními zaměstnanci.

 

Patří sem i povinnost plně využívat pracovní doby a výrobních prostředků k vykonávání svěřených prací. Zaměstnanci jsou povinni plnit kvalitně, hospodárně a včas pracovní úkoly. Tím, že zahájí stávku, aniž jsou splněny zákonné podmínky, porušují ustanovení zákoníku práce a bude záviset na tom, zda dojde či nedojde k dohodě se zaměstnavatelem. V případě dohody může být jejím obsahem ujednání, že zaměstnavatel nepovažuje účast na stávce za porušení pracovní kázně a nevyvodí z toho důsledky. Pokud k dohodě nedojde, záleží na zaměstnavateli, jak bude postupovat dále. Stávkujícím zaměstnancům může odmítnout vyplatit náhradu mzdy a smí proti nim vyvodit i důsledky v porušení kázně. Může na nich požadovat i náhradu škody, kterou svým jednáním způsobili.

OLDŘICH CHODĚRA, Autor je právník