Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zaměstnanecké výhody: jak si přilepšit k platu

aktualizováno 
Velké společnosti mají poměrně kvalitně propracovaný způsob péče o zaměstnance. Jejich systém zaměstnaneckých výhod bývá založen na možnosti výběru zaměstnance z poměrně široké palety možností dle chuti konkrétního člověka. Ve středních či menších společnostech již zpravidla nic takového zaměstnanci k dispozici nemají a zaměstnanecké výhody většinou končí poskytováním stravenek. Využitelných možností je ovšem mnohem více a je třeba si o ně ve firmě říct.
Úsměv - profimedia.cz/corbis

Úsměv - profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

S pomalu se blížícím koncem roku nastává na jedné straně čas bilancování a na straně druhé lidé touží nějak zásadně změnit životní styl. Někdo má v úmyslu začít chodit ve větší míře za kulturou, jiný se chce věnovat sportu a další se chystá do lázní za účelem upevnění vlastního zdraví.

Není bezpodmínečně nutné již teď začít šetřit a odkládat si část výplaty stranou. Naopak je vhodné o vašich záměrech a cílech pro příští rok informovat vašeho šéfa či mzdovou účetní a domluvit se na strategii výhodnou pro vaši peněženku a zároveň i pro firemní pokladnu. Jak na to?

O výhody si mohou říct pouze zaměstnanci, jiný druh příjmu není možný

Prvotním předpokladem pro získání nějakého zaměstnaneckého benefitu je existence pracovně právního vztahu se zaměstnavatelem. Není v žádném případě možné, aby podobnou formu požadoval živnostník poskytující službu (byť pravidelnou) konkrétní firmě. Vždy musí jít o vztah na základě paragrafu 6 zákona o daních z příjmů. Pokud tuto podmínku splňujete, pak neváhejte popřemýšlet o výběru nejvhodnější podoby podpory.

Je málo pravděpodobné, že by vám zaměstnavatel byl ochoten najednou poskytnout veškeré druhy zaměstnaneckých výhod uváděných v zákoně. Větší firmy tuto problematiku řeší tím, že každý druh zaměstnanecké výhody ocení virtuálním počtem bodů a stanoví pro každého zaměstnance prostřednictvím bodů kvantifikovaný rozsah možné podpory. Konkrétní osoba si jednoduše vybere třeba jen jeden druh zaměstnanecké výhody a tu využívá v plné míře. Někdo jiný si naopak kombinuje třeba tři druhy podpory, avšak v menším rozsahu. To vše v závislosti na svých potřebách a prioritách. Podívejme se na ty nejobvyklejší formy zaměstnaneckých výhod.

Druh benefitu Daňový náklad zaměstnavatele Zdanění u zaměstnance S+Z.pojištění Poznámka
Stravenky Do zákonného limitu ano Ne Ne Nejrozšířenější forma výhod
Poskytnutí přechodného ubytování Ne Ne Ne Zejména u manažerů
Vitamíny, očkování Ne (pouze výjimky 178/2001) Ne Ne Naturální plnění, nikoli peněžní příspěvky
Poskytnutí zájezdu Ne Ne (pouze do 20.000 Kč ročně) Ne Platí i pro rodinné příslušníky
Úplatné zdravotní zákroky či péče Ne Ne Ne Musí jít o nepeněžní formu
Tělovýchovné a sportovní zařízení Ne Ne Ne Musí jít o nepeněžní formu
Vstupenky na sportovní a kulturní akce Ne Ne Ne Musí jít o nepeněžní formu

Zdroj: autor článku

V žádném případě nemůže jít o peněžní příspěvek

Tento výčet není kompletní, neboť existuje ještě několik méně častých forem odměňování (kupříkladu poskytnutí vozidla k soukromým účelům, půjčka zaměstnavatele, příspěvek na penzijní připojištění a životní pojištění atd.), avšak nemá smysl zabíhat do méně obvyklých situací. Je třeba si uvědomit, že nelze žádnou z těchto podpor v podstatě vyplatit zaměstnanci formou peněžního příspěvku (rozuměj – dát mu peníze a říct, kup si za ně permanentku do fitcentra). Jak je v tabulce uvedeno, tak nesmí jít v žádném případě o peněžní příspěvek.

Je třeba si uvědomit následující souvislosti, které je třeba vyzdvihnout při přesvědčování zaměstnavatele o realizaci některé z těchto úspor. V případě, že je veškerá forma odměny vyplácena formou mzdy, pak zaměstnanec i zaměstnavatel z takových příjmů platí sociální a zdravotní pojištění. Na straně zaměstnavatele je sice mzda daňově účinným nákladem, avšak zaměstnanec z ní odvádí zálohy na daň z příjmů.

Pokud dojde k vzájemné dohodě mezi nimi a využijí některý z těchto benefitů, tak výrazně ušetří. Pro zaměstnavatele bývá sice většinou taková podpora daňově neúčinným nákladem, avšak na druhé straně z něj neplatí sociální a zdravotní pojištění. Podobně je na tom zaměstnanec, který v případě, že jde o osvobozený příjem od daně z příjmů, rovněž neplatí ani sociální a zdravotní pojištění. Vzhledem ke klesající sazbě daně z příjmů právnických osob se z pohledu zaměstnavatele efekt těchto benefitů v poslední době ještě zvyšuje.

Na druhé straně je ovšem nutné testovat faktické využití takového benefitu. Některé zaměstnané dámy si možná budou myslet, že jim zaměstnavatel bude platit kupříkladu kadeřníka a využít výše uvedených daňových úlev. Musí jít bohužel výlučně o zákonem povolený způsob využití (rehabilitace, masáž, lázeňský pobyt apod.)

Závěrem lze říct, že v malých a středních firmách je spíše nutné si o tuto formu podpory říct. A nejedná se doopravdy o drobné. Jenom si zkuste spočítat, když vám zaměstnavatel koupí permanentku na návštěvy nějakého extraligového celku v ledním hokeji a k tomu roční vstupenku do fitcentra. To si srovnejte se situací, kdy si tyto dva požitky pořídíte z vaší čisté mzdy. Úspora překvapí i vás.

Využíváte zaměstnaneckých výhod? Jak se k nim staví váš zaměstnavatel? Těšíme se na vaše poznatky a náměty.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Rádce: Pojistěte si auto jen na dovolenou. Jak na to a za kolik

Přijde vám havarijní pojištění zbytečně drahé? Možná je. Ale chystáte-li se na cestu do zahraničí, může se hodit. Navíc vůz si můžete pojistit třeba jen na pár...  celý článek

Ilustrační snímek
O kolik peněz přijdete na nemocenské a jak finanční ztrátu zvládnout

Onemocnění nebo úraz jsou nepříjemné záležitosti. A když se jejich léčba prodlouží, situace se ještě víc komplikuje, a to po finanční stránce. Jak se připravit...  celý článek

Ilustrační snímek
Životní pojistku má více než polovina Čechů. Jaké jsou letošní novinky

Celkem 53 procent Čechů, kteří se dostali do vážné životní situace, přiznává, že to mělo výrazný vliv na jejich domácí rozpočet a finanční situaci rodiny. V...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

V září se 60 miliard korun octne „na ulici“
V září se 60 miliard korun octne „na ulici“

České ministerstvo financí včera oznámilo, že v září neprodá žádné nové pokladniční poukázky a jen 16 miliard korun dlu... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.