Stát se agenturním zaměstnancem je dobré východisko pro ty, kteří nemohou dlouho sehnat práci. Ilustrační snímek

Stát se agenturním zaměstnancem je dobré východisko pro ty, kteří nemohou dlouho sehnat práci. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Neměl práci, nechal se zaměstnat agenturou. Práci má, i když nejistou

  • 9
Kvůli ekonomické krizi většina firem snížila počty zaměstnanců na minimum. Těžko tak vykrývají sezonní a nečekané zakázky. Pomohou jim půjčení pracovníci.

Jedním z nich je například Vladislav. Řadu měsíců nemohl sehnat místo, bral za vděk brigádami, sezonními pracemi. Nějak rodinu přece uživit musel. Je vystudovaný strojní mechanik a v oboru se mu zaměstnání najít nedařilo.

Pak šel jednou náhodou kolem výlohy personální agentury v Mladé Boleslavi a všiml si vyvěšeného inzerátu, že hledají uchazeče o práci ve společnosti Škoda Auto. "Tak jsem se tam hned zastavil, vyplnil dotazník, náborářka mě ještě vyzpovídala, jaké mám zkušenosti, kde všude jsem pracoval, a zaevidovala mě," vypráví Vladislav.

Zhruba za dva týdny mu z agentury zavolali a pozvali ho na výběrové řízení. Šlo o pohovor a psychotesty. "Říkal jsem jim, že bych tu práci ve skladu samozřejmě rád získal, ale kdyby to nevyšlo, že by mi nevadilo ani místo u montážní linky," říká devětatřicetiletý muž, který však výběrové řízení zvládl dobře a nastoupil na pozici předák logistiky.

Práci dostal, ale jistotu nemá

Před necelým rokem se tak z něj stal agenturní zaměstnanec. Je prý spokojený, i když je to vlastně nejisté místo. Smlouvu totiž dostává vždy na dobu určitou, a to nejčastěji na tři měsíce. Zatím mu ji pokaždé obnovili.

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude opravdu bavit na jobDNES.cz. 

Zaujměte potencionálního zaměstnavatele kvalitním životopisem. Vygenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz.

"Jsem rád, že tu práci mám, jsme dobrá parta. Všimli jsme si s kolegy, že těm, kterým smlouvu neprodlouží, většinou nabídnou nějakou jinou pozici v rámci agenturního zaměstnání. A z některých se dokonce po roce nebo dvou stanou kmenoví zaměstnanci," říká Vladislav.

Na otázku, zda cítí nějaký rozdíl v přístupu ke stálým a "půjčeným" pracovníkům, odpovídá váhavě: "Markantní ne, je nás tam hodně, ale pokud dojde k navýšení zakázek, tak jsou to agenturní zaměstnanci, kteří to řeší. Ale je zase pravda, že například přehození směn se nám mistři snaží říkat s dostatečným předstihem," dodává.

Každému nezaměstnanému vzkazuje, aby agenturní zaměstnávání vyzkoušel: "Pokud vás agentura umístí, třeba i jen na tři měsíce, máte v životopisu zase o jednu praxi navíc."