Zaměstnaným matkám by měly pomoci mateřské školky

Členství v Evropské unii považuje komisařka Evropské unie pro rozpočet Michaele Schreyerová za posílení osobních svobod, nikoliv za jejich omezení.

Rozšíření by podle ní mělo Češkám přinést například rovné postavení s muži. "Úplného odstranění diskriminace žen však zatím nedosáhla ani řada členských zemí," přiznala. Také ve státech Evropské unie stále ještě existují rozdíly v platech mužů a žen za stejnou práci. Uplatňování společné evropské legislativy může podle komisařky tento stav změnit.

"V žádné národní ústavě není tak explicitně formulována rovnost pracovních příležitostí jako v evropských směrnicích a předpisech," řekla Schreyerová před týdnem českým studentům během přednášky o šancích a výzvách rozšíření unie. Prosazování společných zákonů v celé Evropské unii je mnohem účinnější než snahy jednotlivých států, soudí komisařka. To podle ní platí také například v ochraně životního prostředí a dalších oblastech.

V případě rovnoprávnosti mužů a žen je především nutné stanovit konkrétní cíle, jako je třeba zvýšení povinných kvót uchazeček o studium. Patří sem také vytvoření potřebné infrastruktury, například zajištění dostatečného počtu míst v mateřských školkách, aby se ženy mající děti mohly bez problémů věnovat svému zaměstnání. "Zásady rovného postavení nevznikly z pohledu feministického hnutí, ale na základě zásad hospodářské soutěže," zdůraznila Schreyerová, která patří k německé straně Zelených.