Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zaměstnavatel dluží mzdy

  11:00
Firmě, kde pracujete, se delší dobu nedaří. Zaměstnavatel přestává vyplácet mzdy. Nejdříve dluží za jeden měsíc, něco málo potom zaplatí, ale pak zase dluží za další a další měsíc... Firma krachuje, rozdávají se výpovědi. V tu chvíli je třeba jednat. Jinak zaměstnancům zbudou oči pro pláč.

Zaměstnanec, kterému zaměstnavatel nevyplácí mzdu, by se měl co nejdříve obrátit na úřad práce. Tam může uplatnit své mzdové nároky. Ovšem pod jednou podmínkou: musí sám nebo s dalšími zaměstnanci podat u příslušného krajského soudu na zaměstnavatele návrh na prohlášení konkurzu. Pokud tak již samozřejmě neučinil sám zaměstnavatel. Ten je podle zákona v platební neschopnosti, když dluží mzdy i v den následujícím po datu, kdy byl na něj podán návrh na konkurz.
Ale ani pokud dodrží zaměstnanec všechny podmínky (podle zákona č. 118/2000 Sb. o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele), nedostane od úřadu práce všechno, co mu náleží. "Rozsah mzdových nároků je totiž omezen zákonem," vysvětluje Kateřina Prejdová z ministerstva práce a sociálních věcí.

Každý zvlášť a písemně

Někteří zaměstnanci nejsou zvyklí se o sebe postarat sami, a tak pasivně čekají, až něco svým jménem udělají odbory. Ty je však mohou zastupovat při platební

Zaměstnavatel nám nevyplatil mzdu! Jak řešit tento problém radí právník Libor Hůla.

neschopnosti zaměstnavatele jen na základě svěřené plné moci. "Návrh na konkurz pak podávají odbory nebo sami zaměstnanci podle zákona o konkurzu a vyrovnání. Zákonem jsou chráněni všichni, nejenom odboráři, a plně se vztahuje i na podniky, v nichž odborová organizace vůbec neexistuje," říká Lena Soušková, právnička z Českomoravské konfederace odborových svazů. Uplatnit své mzdové nároky může u úřadu práce písemně každý, kdo měl se zaměstnavatelem sjednán pracovní poměr nebo dohodu o pracovní činnosti.
Ovšem pokud trvaly do dne, kdy byl podán návrh na prohlášení konkurzu nebo skončily v takzvaném rozhodném období. To je šest měsíců předtím, v němž byl podán návrh na prohlášení konkurzu. Příklad: Návrh byl podán 13. 6. 2001, rozhodné období je tedy od 1. 12. 2000 do 31. 5. 2001. Proti rozhodnutí úřadu práce se zaměstnanec může odvolat na ministerstvo práce a sociálních věcí. Nesplacené mzdy za měsíce předcházející rozhodnému období lze vymáhat jako věřitel v konkurzním řízení.

Co a kolik může úřad práce vyplatit?

Jak postupovat, když chcete získat alespoň nějakou výplatu?

* Pokud zaměstnavatel nevyplácí zaměstnanci mzdu, může se pracovník obrátit na úřad práce (ÚP) a požádat o výplatu mzdových nároků, jejichž výše je omezena zákonem.

* Podmínkou nárokování je, že je u příslušného krajského soudu na zaměstnavatele podán návrh na prohlášení konkurzu. Návrh může zaměstnanec podat sám.

* Soud musí konkurz neprodleně oznámit ÚP. Ten pak oznámení vyvěsí na své úřední desce, bude i na jeho webových stránkách.

* Poté může zaměstnanec přijít na kterýkoli ÚP, kde si podá žádost o výplatu náhrady mzdy (dostane formulář), ovšem nejpozději do tří měsíců ode dne, kdy úřad práce oznámení o konkurzu zveřejnil. Výplatu mzdových nároků je možné uplatnit u téhož zaměstnavatele pouze jednou za tři roky.

* V momentě, kdy se na ÚP dostaví první zaměstnanec, vyzve úřad zaměstnavatele, aby mu předložil seznam dlužných mzdových nároků, a to nejpozději do 14 dnů.

* Poté, co seznam dostane, ÚP porovná a posoudí údaje zaměstnance a zaměstnavatele. V případě shody musí do 10 dnů oznámit poškozenému zaměstnanci, jak mu budou peníze vyplaceny (na účet, složenkou).
Zaměstnanci mohou dostat mzdu nejvýše za tři měsíce v rozhodném období. Je lhostejné, zda jdou bezprostředně po sobě nebo ne, ale počítají se zpětně od prvního dne měsíce, v němž byl podán návrh na prohlášení konkurzu. V současné době může podle mluvčí ministerstva práce Prejdové zaměstnanec dostat za jeden měsíc nejvýše 23 561 korun. Platí to nejen v případě pracovního poměru (mzda, náhrady a odstupné), ale také v případě odměn a náhrad z dohody o pracovní činnosti.
Když se zaměstnavatel takzvaně vypaří a nechá zaměstnance svému osudu, mají alespoň nárok na výplatu ve výši minimální mzdy, a to také nejvýše za tři měsíce.
Úřad práce, který zaměstnancům dlužné částky vyplatí, bude pak svoji pohledávku uplatňovat přímo u zaměstnavatele.

Dokdy je čas na uplatnění nároků

Uplatnit své nároky mohou zaměstnanci do tří měsíců ode dne, kdy úřad práce zveřejnil na úřední desce informace o jejich zaměstnavateli, na kterého byl podán návrh na prohlášení konkurzu. Když zaměstnanec své nároky z různých důvodů neuplatní v dané lhůtě, může zkusit soudní cestu. Ta však bývá zdlouhavá. "Pokud marně očekáváte písemnost od soudu ohledně své situace, můžete se na soud dostavit a nahlédnout do spisu o konkurzu na vašeho zaměstnavatele," radí advokát Aleš Růžička. "Číslo spisu se dozvíte na podatelně soudu. Zde zjistíte, v jaké fázi se věc nachází, zda byl již jmenován správce konkurzní podstaty a podobně."
Správce by měl být uveden také v aktuálním výpisu z obchodního rejstříku zaměstnavatele. S žádostí o informace ohledně průběhu konkurzu se lze obrátit přímo na něj.

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...