Osvědčení o absolvování rekvalifikačního kurzu vám při hledání práce pomůže v současné situaci jen výjimečně. Ilustrační snímek

Osvědčení o absolvování rekvalifikačního kurzu vám při hledání práce pomůže v současné situaci jen výjimečně. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vzdělání nestačí, trh žádá praxi. Jak na to, aby rekvalifikace pomohla

  • 4
Pomýšleli jste na rekvalifikaci, protože nemůžete najít uplatnění ve svém oboru? Zapomeňte, v současné době je to nereálné. Zaměstnavatelé nedávají rekvalifikačním kurzům příliš velkou váhu. Nevěří v jejich kvalitu a myslí si o nich, že jsou hodně teoretické.

Každý nadřízený se snaží mít se svými lidmi co nejméně práce, nechce riskovat s někým, kdo konkrétní pozici ještě nezastával. Tak se dostáváme do bludného kruhu.

Na některých specializovaných pozicích je nedostatek dobrých lidí, pracovníci na nich se přeplácejí a vytvářejí se složité motivační balíčky, aby je nepřetáhla konkurence. Na druhou stranu je na trhu mnoho nezaměstnaných hledajících uplatnění. Jsou ochotni se učit, ale nedostanou šanci, protože nemají specifickou a konkrétní zkušenost.

Může se hodit

Ucházíte se o práci? Zaujměte budoucího zaměstnavatele už svým životopisem. Vyplňte si ho na novém generátoru CV na jobDNES.cz

Zaměstnavatelé rekvalifikačním kurzům nedávají příliš velkou váhu. Jedním z důvodů je nedůvěra v jejich kvalitu, dalším pak teoretické zaměření kurzů, tedy chybějící praktické zkušenosti. Málokterý zaměstnavatel má tolik finančních prostředků a dostatečně prozíravý dlouhodobý rozvojový program, aby mohl vychovávat své vlastní experty. Chybí propojení mezi soukromou a státní sférou.

Domnívám se, že kdyby rekvalifikační kurz probíhal ve spolupráci s konkrétním zaměstnavatelem a účastníci by na něm absolvovali potřebnou praxi, podporovanou například úřadem práce, mnoho takových absolventů by již v dané firmě našlo uplatnění.

Rekvalifikační kurzy fungují a mají svoji váhu v okamžiku, kdy na ně pracovníka vyšle přímo zaměstnavatel. I to může být cesta, jak nepropouštět nadbytečné zaměstnance, ale nabídnout jim možnost pracovat na jiné pozici, jež je pro firmu přidanou hodnotou. Práce s talenty, systémový kariérový plán a dlouhodobý program pro zaměstnávání starších pracovníků jsou stále slabými místy v mnoha firmách. Všem těmto skupinám je třeba věnovat hodně péče, k čemuž je ochoten málokterý zaměstnavatel.

Tři tipy, jak by mohla rekvalifikace skutečně pomoci

  • Úřady práce by měly spolupracovat s konkrétními zaměstnavateli. Takzvaná forma "try & hire" (vyzkoušej a zaměstnej), dnes již zcela funkční u brigádníků, by se mohla používat i u nezaměstnaných. Rekvalifikace by pak odpovídala skutečným potřebám regionu a konkrétních zaměstnavatelů.
  • Podpora mladých absolventů - nábor takzvaných trainees přímo do společností spojený s rekvalifikací a podporovaný opět úřady práce by mohl přinést absolventům první praxi.
  • Programy pro zaměstnávání starších pracovníků - mnoho zaměstnavatelů si již dnes vytváří mapu pozic, na kterých mohou pracovat lidé před důchodem. Zvažují přitom náročnost dané práce, jak fyzickou, tak i psychickou. Pokud by takový rekvalifikační program skutečně spolupracoval se zaměstnavateli a podpořil by zaškolení lidí v předdůchodovém věku na jiný druh práce, možná by se tolik nepropouštěli zaměstnanci, kteří pro společnost pracovali desítky let.