Zamluvte si dočasnou práci

  • 1
Studenti shánějí dočasnou práci nejen pro peníze, ale i kvůli odpracované době. Zajišťují si tak po studiu nárok na případné vyplácení podpory. Kdo si chce v létě přivydělat, má na hledání nejvyšší čas. Konkurence roste, nabídka zdaleka neuspokojuje poptávku. A od podzimu si možná budou přivydělávat i nezaměstnaní.

Dočasné práce se netýkají jen studentů, ale je pravda, že právě oni jich nejvíce využívají a jsou také nejvíce využíváni. Firmy mají stále tendence zaměstnávat dočasné pracovníky a mít přitom co nejméně vlastních zaměstnanců, protože ti jsou drazí. "Často přijímáme brigádníky na tutéž pozici opakovaně, a to zejména z řad studentů," potvrzuje Veronika Bednaříková ze společnosti General Bottlers ČR - Pepsi Americas.

Je čas se porozhlédnout

Hledat takzvanou brigádu je dobré hned zjara, kdy roste nabídka. Vyplatí se dát o sobě vědět některé z agentur nabízejících dočasnou práci i přesto, že si třeba údaje zájemce nějakou dobu "poleží" v evidenci, a občas se přijít zeptat. "Hlavně vysokoškolákům nemusí nabídka manuální práce právě vyhovovat a nabídka na lepších, specializovaných pozicích je velmi úzká. Obvykle se tam člověk dostane spíše na doporučení," potvrzuje nutnost včasné snahy Kateřina Bacieva z agentury Advisor Excellents, která vyhledává pracovníky z různých oborů.

Jak najít brigádu na internetu, vám zodpoví přiložený článek!


Zaměstnat, byť jen dočasně, někoho na lepší pozici, je pro firmu tak trochu zátěží. "Přestože zejména vysokoškoláci mohou svou iniciativou a nápady přispět k řešení i některých náročnějších úkolů, musíme vycházet z toho, že vyžadují metodické vedení a dohled určeného mentora," říká Alena Zahradníková, personální ředitelka společnosti Walmark. "To znamená, že musíme vyčlenit zaměstnance, který se jak studentům, tak absolventům věnuje."

Kde a jak hledat dočasnou práci?

Stačí zasurfovat po internetu a nabídky studentských organizací, agentur i firem nabízejících takzvané temporary help se hrnou - recepční, překládání textů, prodej zmrzliny, práce v supermarketu, na farmě, roznos letáků. Mnoho agentur

Jsou pracující studenti a absolventi konkurencí na trhu práce? (%)

Ano, určitě....................................................... 46
Ne, konkurují si nejvýš mezi sebou................. 27
Jen někteří...................................................... 16
Zatím ne, ale rozdíly se praxí stírají rychle........ 9
Neumím posoudit ..............................................3
Hlasovalo 469 lidí
Zdroj: jobs.cz
specializovaných na dočasnou práci je přitom přímo ve styku s vysokými školami i s úřady práce.
Hodně lidí dá na tip od známého. Podle Jiřího Navrátila z LMC, provozovatele serverů prace.cz a jobs.cz, tak podle jejich průzkumů nachází brigádu 35 procent lidí. Jsou i tací, kteří se jdou zeptat přímo do firmy, protože by se tam třeba chtěli později nechat zaměstnat. Najít práci v zahraničí usnadňuje systém Eures, do nějž se lze po 1. květnu zaregistrovat na internetové adrese http://europa.eu.int/eures/index.jsp.

Od podzimu nová konkurence

Pravděpodobně od podzimu si budou moci přivydělávat i nezaměstnaní evidovaní na úřadu práce. "Budou moci vykonávat zaměstnání v rozsahu kratším než polovina stanovené týdenní pracovní doby," říká Kateřina Prejdová z ministerstva práce a sociálních věcí. Mohou pracovat i na více místech, výdělek se v tom případě sčítá. Nesmí však dohromady překročit polovinu minimální mzdy, v současné době tedy 3350 korun. Také uchazeči o zaměstnání, stejně jako studenti nebo matky na mateřské dovolené, mohou využít možnosti agenturního zaměstnávání, dohody o pracovní činnosti či provedení práce i smlouvy na dobu určitou.