Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Západ se do Česka nehrne

  10:00
Od vstupu země do EU se lidé v Česku nejvíce zajímají o práci ve Velké Británii a Irsku. České zprostředkovatelny práce však mimořádně zvýšený zájem pracovníků z jiných zemí EU nezaznamenaly. Pro Slováky se Česko stává přestupní stanicí na cestě do západní Evropy a ze Západu přicházejí pracovníci jen výjimečně.

Vstup bez omezení na domovský pracovní trh umožňují ze zemí Evropské unie Čechům jen Irsko, Velká Británie, Švédsko a všechny přistupující země jako například Slovensko, Polsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Maďarsko a další. Ostatní státy unie se obávají přílivu levných pracovních sil, a tak na ochranu svých národních trhů práce uplatňují právo takzvaného přechodného období.

Česko omezení tohoto období prozatím nevyužívá. Ale může tak učinit, pokud bude přílivem prácechtivých cizinců ohrožena například určitá profese nebo region. "Složitější to bude jen v případě, že budeme chtít zavést přechodné období vůči některému novému členovi Evropské unie - třeba Slovensku či Polsku a podobně," říká Kateřina Prejdová, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí. "Pokud totiž k takovému státu nikdo jiný kromě nás toto právo neuplatňuje, musíme požádat o posouzení nutnosti omezení Evropskou komisi," dodává.

Cizinci odcházejí z vyšších pozic

Občané EU a jejich rodinní příslušníci nepotřebují na českém trhu práce stejně jako domácí pracovníci žádné povolení k zaměstnání. "Zájem uchazečů o práci v Česku se po vstupu do EU mírně zvýšil, ale nejde o nijak rapidní tendenci," říká ředitelka personální agentury May Consulting Lucie Bayer. Český trh práce podle ní není připraven cizincům nabídnout odpovídající platové podmínky. Navíc zde působí i jazyková bariéra a jistá nedůvěra Čechů k cizincům. "U uchazečů z nově přistupujících zemí pociťujeme nárůst jen v případě slovenských občanů, protože většina pracovní síly z východních zemí přistupujících k EU míří více na západ za lépe placenou prací," vysvětluje.

Řekněte si v práci o maximum. Čtěte ZDE.

Katarína Smrčeková z poradenské společnosti Hay Group připomíná zkušenost Portugalska po vstupu do EU. Ani tam se nedočkali zvýšeného zájmu cizinců o práci. "Ve střední Evropě je ochota stěhovat se za prací navíc obecně malá, aktivnější jsou snad jen Poláci," podotýká Smrčeková. Podle Milana Hoidara ze společnosti specializující se na výběr top manažerů dochází v současnosti spíše k tomu, že z Česka odcházejí cizinci, kteří sem byli posláni počátkem devadesátých let svou mateřskou firmou. Postupně je nahradili domácí nástupci. Na druhou stranu je stále více pravidlem, že namáhavou a špatně placenou práci, kterou zdejší lidé odmítají, zastávají zájemci ze zemí na východ od České republiky.

Kariéra ustupuje osobnímu zájmu

"O práci v Česku mají obecně zájem zaměstnanci přicházející ze staré EU spíše z rodinných důvodů," říká Lucie Bayer. Buď muže láká pověst rozumně emancipovaných českých žen a chtějí se zde oženit, nebo podlehli naléhání své české manželky, která se chce vrátit domů. "Dnes se stále více objevují případy, kdy cizinci mají ne kariérní, ale osobní zájem pracovat v Česku," potvrzuje Barbora Tomšovská ze společnosti Wrightson Urquhart. "Podle registrací v naší databázi se zajímají hlavně o práci na různých úrovních managementu v mezinárodních společnostech, kde také mohou snadněji překonat počáteční problémy s jazykovou bariérou," dodává.

Názory na dlouhodobý pobyt cizinců v Česku (%)
Neměli vůbec mít možnost 16,8 %
Měli by mít možnost za určitých podmínek 72,9 %
Měli by mít možnost bez omezení 5,5 %
Neví 4,7 %
Francouz Olivier Bauduin pracoval v Česku jako ředitel vydavatelství, v současnosti rozvíjí vlastní společnost. " Je pro mne velkou profesní i osobní výzvou žít a pracovat v Česku. Také je velmi inspirující být v procesu změn na zdejším trhu, i když mé zkušenosti nebyly a nejsou vždy jen pozitivní," tvrdí. Podle jeho slov ho baví sledovat a překonávat rozdíly v kulturních zvyklostech mezi Čechy a Francouzi.

Když cizinec práci v Česku ztratí

  • Nárok na podporu má občan členského státu EU pouze v zemi, kde byl naposledy zaměstnán. Aby ji získal, musí mít za uplynulé tři roky odpracováno ve státech unie nejméně 12 měsíců.
  • Doby jednotlivých zaměstnání se v rámci EU sčítají. Pokud občan jiného státu unie vyhoví všem zákonným podmínkám, získá podporu bez ohledu na to, jak dlouho v Česku pracoval.
  • Osoby pobírající dávky v nezaměstnanosti mohou odejít hledat práci i do jiných členských států. Musí však nejprve čtyři týdny hledat práci v zemi, kde ji ztratily. Pak mohou odejít s tím, že mají nárok na dávky z této země maximálně ještě tři měsíce.

Zdroj: MPSV


Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Majetkový test je otvírání Pandořiny skříňky

16. dubna 2024

Stát chce začít provádět u žadatelů o sociální dávky majetkový test. Má to opodstatnění: Dávky ze...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...