Zarazilo mě pokrytectví personalistů v Kanadě

Do týdne, maximálně do 14 dnů si najdete práci. To tvrdila brožurka studentského pracovního programu SWAP, který umožňuje českým studentům strávit až rok poznáváním Kanady. A měla pravdu. I když se do půlmilionového Vancouveru stěhují na léto Kanaďané z chudších provincií, kteří touží vydělat na davech přijíždějících turistů, práce je dostatek.

Otázkou je, jaká to je práce a kolik za ni dostanete zaplaceno. Na prvních příčkách hitparády dostupných prací je mytí nádobí v některé ze stovek zdejších restaurací či sklízení stolů po hostech a jejich opětovné prostírání, takzvané „bussování“.

Busseři dostávají obvykle minimální mzdu a určité procento tržeb od číšníků. Kdo chce pracovat jako číšník, musí kromě plynulé angličtiny přesvědčit budoucího šéfa o tom, že dobře zná zdejší kuchyni, umí se chovat k hostům a dokáže jim vnutit tu nejdražší delikatesu. Největší důraz se samozřejmě klade na poslední požadavek. Ačkoliv je Kanada země rovných příležitostí, sličné mladé dámy jsou přece jen trochu ve výhodě.

A pijete vůbec kávu...?
Při pohovorech čekají na uchazeče všelijaké otázky. Majitel kavárny se mě třikrát v různých obměnách zeptal, zda piji kávu, hotelového manažera zajímalo, zda by mi vadilo, kdybych viděl, že kvůli nezdvořilosti jiného kolegy přichází hotel o hosty. Jiný kavárník chtěl vědět, jak jsem v minulosti řešil složité situace při práci se zákazníky, například zkrocení zlobivých dětí. Během pohovoru kýval hlavou a uznale mručel. Pak mi řekl, že mě doporučí nadřízenému a za pár dní mi zavolá, kdy mohu nastoupit.

Pokrytectví zdejších zaměstnavatelů nabývá nezvyklých rozměrů. I když personalista během pohovoru nadšeně přikyvuje, usmívá se a pochvaluje si vaše schopnosti, ještě není důvod k radosti. A pokud na konci pohovoru zazní věta, že vám během pár dní zavolají, bitva byla pravděpodobně prohrána.

K dokonalosti dovedl umění přetvářky trenér kavárenských dovedností John, který se po dvoudenním večerním kurzu se mnou loučil s tím, že příště se uvidíme, až budu stát za pultem v kavárně. Druhý den mi majitel kavárny napsal, že hodnocení kurzu dopadlo velmi nepříznivě a za takových podmínek mě bohužel nemůže přijmout. Když jsem později viděl výsledky na vlastní oči, nechtělo se mi věřit, že je psal tentýž trenér.

Reference s sebou
V těžší situaci se ocitají studenti, kteří se chtějí uplatnit v kancelářských profesích. Podmínkou je perfektní znalost mluvené i psané angličtiny a praxe v administrativě, další jazyky významným plusem. Kdo si z domova přivezl písemné reference z minulých brigád či zaměstnání, udělal velmi dobře. Kanadský personalista se telefonickým voláním přes oceán rozhodně nebude zdržovat.

,