Odhady růstů cen ropy o desítky dolarů se množí. Ilustrační snímek

Odhady růstů cen ropy o desítky dolarů se množí. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zásoby ropy jsou bohaté, tak proč ta panika?

  • 91
Ropa je základní energetickou surovinou, na které stojí celá západní civilizace. Nepoužívá se jen pro výrobu paliv, ale je na ní postaven průmysl, služby i zemědělství. Odříznutí od jejich dodávek by tak způsobilo katastrofu. Proto se v souvislosti se současnou krizí v arabském světě šíří nejistota a panika.

Některé cestovní kanceláře začaly okamžitě zdražovat letní zájezdy a na totemech čerpacích stanic začaly naskakovat desetníky. Panika je tak silná, že svět zapomíná na současné rekordní zásoby ropy ve světě a spekulativní peníze ženou její cenu stále výš.

Zatím žádné drama

Odhady růstů cen ropy o desítky dolarů se množí. Vzdáleně to vypadá jako sprint o to, kdo první dosáhne na hranici 200 dolarů za barel. Tento závod už měl na sklonku minulého týdne svého výherce (odhad banky Nomura), ovšem současná cena ropy se usadila jen mírně nad 110 dolary za barel.

Ani tak nezůstane nikdo ušetřen vysokých cen a Česko bude navíc trpět poklesem koruny k dolaru, kterým si prochází v posledních týdnech. Cena ropy patří mezi hlavní činitele tvorby ceny paliv v Česku, ne však jediným. Daně a náklady na dopravu a zpracování ropy tvoří přibližně dvě třetiny ceny.

Přestože se ceny ropy na trzích v minulém týdnu zvýšily o více než deset procent, podobný nárůst cen paliv u čerpacích stanic nelze očekávat. Pokud se situace dramaticky nezmění, budou paliva podle dosud známých skutečností růst v následujících dnech o 50 až 70 haléřů. Určité nárůsty však už byly k vidění minulý týden. Vysoké ceny ropy budou postupně prostupovat ekonomikou, a v konečném důsledku si je podnikatelé přičtou k cenám všech výrobků a služeb.

graf: Ceny ropy Brent od září 2010 do února 2011

Je ropy málo?

Panika je tak částečně vysvětlena. Ropu potřebují k životu všichni a její rostoucí cena tak vytáhne peníze z kapes nás všech. Není ovšem vůbec od věci se zamyslet, jaké mají současné růsty cen své opodstatnění.

Podle dat z velkých ekonomik, jako jsou USA, Japonsko, Německo a dalších vyspělých zemí, je ropy dostatek. Zásoby ve Spojených státech v tomto ročním období jsou kromě krizového zimního období 2008/2009 nejvyšší za posledních patnáct až dvacet let.

Velmi podobně jsou na tom zásoby benzínu, které v předminulém týdnu vystoupaly v USA na nejvyšší hodnoty od roku 1990. Zásoby zemí organizace OECD, mezi které patří také Česká republika, sice klesly na 57,5 dne, stále se však jedná o dlouhodobý nadprůměr.

Spekulace a panika hýbou trhy

Současná nejistota na trzích tak nepramení z nedostatku fyzické ropy. I kdyby Libye přestala na trh dodávat veškerou produkci (1,1 milionu barelů), což se doposud nestalo, tak jen volné kapacity ropného kartelu OPEC se odhadují až na 6 milionů barelů denně.

Saudská Arábie má volné kapacity na těžbu až 3,5 milionu barelů. Krátkodobé logistické problémy s orientací na další producenty však extrémní nárůsty cen ropy jen těžko obhájí. Dalším determinantem ceny jsou totiž spekulace.

Politika světových centrálních bank poskytují spekulantům stále nové prostředky, které používají na co nejvýhodnější obchody. Panika a nejistota je pro ni ideálním prostředím a vývoj cen na ropě byl vítanou příležitostí. Negativním důsledkem však byl vyšší růst cen ropy, než by bez spekulací nastal.

Pravděpodobný další vývoj: růst

Vývoj globální ekonomiky stále zůstává důležitým činitelem cen ropy, ale vývoj v Egyptě, Libyi či Bahrajnu hrál v posledních týdnech prim. Může se dokonce stát, že ho vysoké ceny ropy zabrzdí a přidusí. Navíc problémy v arabském světě jsou hlubšího charakteru, než se po vypuknutí nepokojů v Tunisku zdálo.

Pokud by se situace vyhrotila také v Saudské Arábii nebo Iránu, cenové nárůsty ropy z minulého týdne by bledly závistí. Spousta otazníků a nejistoty visí nad dalším vývojem. Cena ropy tak může zůstat vysoká dlouhou dobu a tenčit dále peněženky spotřebitelů.