Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - podpis, dohoda | foto: Profimedia.cz

Zastoupit vás v bance může kdokoli, jen mu musíte udělit speciální plnou moc

  • 10
Potřebujete-li zastoupení ve finančních záležitostech, není jiné cesty než někoho zmocnit. Plnou moc udělujete buď ke všem úkonům, nebo jen k jedinému. Banky přitom dávají jednoznačně přednost užšímu vymezení vašich práv zmocněnce.

K manipulaci se svými penězi lze zmocnit kohokoliv "standardní" formou. Například u běžného účtu dotyčnou osobu necháte zanést a podepsat na podpisovém vzoru. Smluvně pak už jen určíte rozsah jejích práv. Pokud ale dojde k situaci, kdy není možné, aby tzv. disponent či kdokoliv jiný vaše záležitosti v bance vyřešil za vás, musíte někomu udělit plnou moc.

Ten, kdo chce být zastupován, uděluje plnou moc tzv. zmocněnci (tedy osobě pověřené zastupováním). Plná moc pak není ničím jiným než písemným osvědčením existence tohoto zmocnění. Občanský zákoník, podle něhož se zastupování na základě plné moci řídí, přímo vyžaduje, aby obsahovala rozsah oprávnění zmocněné osoby.

V tomto ohledu se rozlišuje plná moc na generální a speciální (zvláštní). Generální plnou mocí opravňujete jinou osobu jednat vaším jménem při všech právních úkonech. Speciální pak oprávnění omezujete na konkrétní úkon.

Banky vyžadují speciální plnou moc kvůli právní jistotě

Jakou plnou moc pro jednání v bance budete potřebovat, si stanoví jednotlivé finanční domy v obchodních podmínkách. V některých případech však speciální plnou moc vyžaduje zákon (ustanovení o běžném účtu, konkrétně § 709 obchodního zákoníku). A jak má vlastně taková plná moc vypadat, aby vyhověla požadavkům banky při zastupování, zjistíte pouze u třech tuzemských bank.

Ty mají totiž k dispozici na svých internetových stránkách vlastní formuláře. Jsou jimi Česká spořitelna, GE Money Bank a mBank. Jinde si musíte poradit sami.

vzor plné moci

Jak může vypadat plná moc, se podívejte zde.

Zdroj: Sdružení obrany spotřebitelů

"Využití generální plné moci není v České spořitelně časté a většinou se uplatní s přihlédnutím na konkrétní případ," sdělila iDNES.cz Pavla Langová z tiskového centra České spořitelny.

V Poštovní spořitelně plnou moc udělíte jedině v pobočce a na formuláři banky. Majitel účtu v něm přesně definuje k čemu koho zmocňuje. Platnost takto udělené plné moci je omezena 3 měsíce.

"Banka standardně vyžaduje pouze speciální písemnou plnou moc ověřenou notářem. To platí pro všechny produkty. Podpis zmocnitele musí být úředně ověřen notářem, pokud není proveden před pracovníkem banky," vysvětluje Richard Hajduk z tiskového oddělení LBBW.

V ČSOB přistupují k použití plné moci jen výjimečně a v odůvodněných případech, za jaký lze považovat i dlouhodobou nemoc klienta. "I v těchto případech je třeba použít speciální plnou moc k danému úkonu, navíc úředně ověřenou. V některých plnou moc použít nelze, například u služeb internetového bankovnictví," vysvětluje Irena Zatloukalová, tisková mluvčí banky.

Co potřebujete u notáře či na úřadu pro ověření podpisu

- osobní přítomnost toho, jehož podpis je ověřován
- platný průkaz totožnosti
- nemůže-li žadatel o ověření číst nebo psát, je třeba účasti 2 svědků

Zdroj:  Ministerstvo vnitra ČR

Plná moc: jen úředně ověřená nebo udělená před bankéřem

Kromě toho, že je bankami obecně vyžadována písemná forma plné moci, musí být také dostatečně určitá a podepsaná klientem. Podpis plné moci lze provést přímo před pracovníkem banky. Ušetříte si přinejmenším cestu na úřad či k notáři.

Jestliže však okolnosti podpis před pracovníkem banky nedovolují, je nutné si podpis nechat ověřit notářem nebo jiným úřadem. Takzvanou legalizaci (ověření pravosti podpisu) provádějí krajské úřady, matriční úřady nebo vyhláškou oprávněný obecní úřad. Za ověření každého podpisu na úřadu zaplatíte správní poplatek 30 korun.

Nepotřebnou plnou moc nezapomeňte odvolat

Zánik, omezení a jakoukoliv změnu plné moci je bance, podle obchodních podmínek, klient povinen oznámit bez zbytečného odkladu. S tím souvisí i skutečnost, že plná moc může zaniknout pouze čtyřmi způsoby. 

Způsoby zániku plné moci

- provedením úkonu, na který byla omezena
- odvolání plné moci tím, kdo ji udělil
- výpovědí toho, kdo byl k zastupování zmocněn
- smrtí zmocněnce či zmocnitele

Odvolání musíte provést písemně a zmocněnci je třeba toto odvolání prokazatelně oznámit. Jinak právní účinky jeho jednání mají stejné dopady, jako kdyby plná moc ještě trvala. Práva na odvolání plné moci se platně vzdát nemůžete.