Cena zlata v reakci na levnější ropu a posílení amerického dolaru klesla.

Cena zlata v reakci na levnější ropu a posílení amerického dolaru klesla. | foto: Profimedia.cz

Zatímco ropa konečně oslabila, dolar si polepšil

  • 5
Data zveřejněná tento týden jsou jednoznačně příznivá pro dolar, stejně tak akciové indexy konečně rostou. V reakci na tyto dvě komodity šly s cenami dolů drahé kovy. Spekulace na další růst cen ropy opadly.

Tento týden začal na trzích velice klidně, když Velká Británie a Spojené státy slavily v pondělí státní svátek. Výraznějších pohybů jsme se tedy dočkali až v úterý. Euro začalo oslabením k dolaru kvůli poklesu spotřebitelské důvěry v Německu, nepomohla mu ani revize německého hospodářského růstu za první čtvrtletí, které výrazně nepřekvapilo.

Dočkali jsme se také spotřebitelské důvěry z Ameriky, která klesla na 12leté minimum. Důležité se ale ukázalo zveřejnění prodeje nových domů za duben, který překvapil růstem na 526 tisíc z 509 tisíc v březnu. Propad na trhu s novými domy totiž většinou končí 2–4 měsíce před koncem recese. Pozitivní také bylo, že počet neprodaných domů se snížil, nejspíše v relaci s poklesem počtu nově začatých staveb, což je velmi důležitá část procesu stabilizace trhu s bydlením.

Dolar tak profitoval z těchto zpráv a zisky si udržel i během středy, kdy příjemně překvapily výsledky objednávek zboží dlouhodobé spotřeby za duben. Euru tak nepomohla ani silná čísla německé inflace. Ve čtvrtek pokračovala spanilá jízda dolaru po zveřejnění německé nezaměstnanosti, která v květnu po dvou letech poprvé stoupla, zatímco se očekával další mírný pokles. Revize růstu amerického hospodářství v prvním čtvrtletí vyzněla opět pozitivně pro dolar, když byl růst revidován z 0,6 % na 0,9 % k/k a vyplnila se tak očekávání analytiků. Dolar tak tento týden prozatím posílil k euru asi o 1,4 % na úroveň 1,553 dolaru za euro.

Cena ropy a zlata klesla
Po minulém týdnu, kdy se ropa dostala na svá nová maxima, došlo na vybírání zisků, tak jak obchodníky překvapily zprávy o poklesu poptávky po palivech ve Spojených státech. Zdá se, že růst ceny ropy opravdu není nekonečný, i když opět některé velké finanční domy zopakovaly očekávání o ropě za 150 dolarů za barel. Bohužel jsme se zatím nedočkali výraznějšího poklesu než na 129 dolarů za barel americké lehké ropy a 128 dolarů za barel ropy Brent, přestože tedy americký dolar posiluje docela významně. Pokles ceny ropy byl totiž v průběhu týdne narušen zprávami o útoku na ropnou infrastrukturu společnosti Royal Dutch Shell v Nigérii.

Ropa - 290508            

Zvětšit graf

Cena zlata v reakci na levnější ropu a posílení amerického dolaru klesla o celých 43 dolarů za trojskou unci na cenu 881, 50 dolaru za unci. Klesaly i ceny stříbra a platiny.

Akciové trhy těžily z převážně dobrých zpráv z Ameriky
Americké akciové indexy pravděpodobně zakončí týden v plusu oproti propadu z minulého týdne, ovšem nejspíše nezredukují všechny ztráty. S&P 500 si prozatím připisuje 1,2 %, Nasdaq 2,2 % a japonský Nikkei 1,6 %. Britský index FTSE druhý týden v řadě ztrácí, tento týden doposud asi 0,5 %, zatímco německý DAX si připisuje 1,3%.

Centrální parita EUR/SKK posunuta o 15 %
Spekulace na posunutí centrální parity tento týden neutichaly, i když se kurz slovenské koruny k euru ustálil v prvních dnech tohoto týdne těsně nad 31 korunami za euro. Ve středu již bylo znát z chování trhu, že jdou fámy ohledně posunutí parity. Slovenská koruna prorazila kurz 31 korun za euro a během dne se posunula až ke kurzu 30,60.

Ve večerních hodinách, tedy v době snížené likvidity na trhu, pak oznámila Evropská komise společně s Národní bankou Slovenska posunutí centrální parity na spodní hranici dosavadního fluktuačního pásma 30,126 koruny za euro. Rozhodnutí překvapilo snad všechny účastníky na trhu, neboť tato úroveň byla dokonce pod úrovní spotového trhu, tedy aktuálního kurzu slovenské koruny k euru. S velkou pravděpodobností jsou spekulace na další posílení kurzu slovenské koruny u konce, neboť většinou se stanovená centrální parita stává posléze konverzním kurzem, který bude určen začátkem července. Slovenská koruna tak tento týden posílila o 2,6 %.

Slovenská koruna s sebou stáhla především maďarský forint, který posílil vůči euru tento týden téměř o 1,5 % až na úroveň 240 forintů za euro. Forint byl také podpořen centrální bankou, která  rozhodla v pondělí o zvýšení sazeb o dalších 25 bazických bodů na rekordní úroveň v Evropské unii, tj. 8,5 %.

Česká koruna v průběhu týdne spíše oslabovala a smazala ztráty až ve čtvrtek a zdá se tedy, že zakončí týden mírně silnější k euru. Momentálně se pohybuje na hladině 25 korun za euro.

Burzy středoevropského regionu spíše rostou v tomto týdnu, jen varšavský index WIG se pohybuje na pondělní otevírací hodnotě. Pražský index PX vzrostl tento týden o 0,7 %, budapešťský BUX si připisuje nejvíce asi 1,6 % a varšavská burza je tedy prozatím v plusu jeden bod na úrovni 2 910 z pondělních 2 909 bodů.