Zatímco zdravotní pojištění platí za studenty stát, sociální pojištění nikoli. Jako studenti si je ovšem platit nemusí, pokud jejich měsíční příjem z práce při studiu nepřesáhne 10 000 korun. Ilustrační snímek

Zatímco zdravotní pojištění platí za studenty stát, sociální pojištění nikoli. Jako studenti si je ovšem platit nemusí, pokud jejich měsíční příjem z práce při studiu nepřesáhne 10 000 korun. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pozor na to, kdy máte status studenta a kdy už musíte platit pojištění

  • 3
Jak je to s platbami zdravotního a sociálního pojištění u těch, kteří právě odmaturovali? Komu zůstane status studenta, za toho platí zdravotní pojištění stát. Přečtěte si, jaké mají studenti i nestudenti povinnosti v osmi různých situacích.

1. Odmaturoval jsem a ve studiu nepokračuji

Pokud jste odmaturovali a dále ve studiu nepokračujete, platí za vás stát zdravotní pojištění ještě do konce srpna, pokud nezačnete hned od července chodit do zaměstnání.

2. Dostal jsem se na vysokou

Když se dostanete na VOŠ nebo VŠ, státní, stejně jako soukromou, platit pojištění nemusíte ani o prázdninách, protože i během nich máte nadále status studenta. Ten se vás bude v případě denního studia týkat až do 26 let.

3. Maturuji až na podzim

O prázdninách nemusí platit pojištění ani ti, kdo při jarním maturitním termínu neuspěli a čekají je podzimní opravné zkoušky. Pozor, studentem jste pouze do 31. srpna. Pokud jste nemohli jít k maturitě kvůli zdravotním problémům, zůstáváte studentem až do náhradního termínu.

4. Jdu do pomaturitního jazykového kurzu

Studentem zůstává během prázdnin a následující školní rok ten, kdo se rozhodne navštěvovat pomaturitní jazykové kurzy. Musí na ně však být zapsán, není možné si říci, že to tak možná uděláte, a mezitím pojištění neplatit.

5. Budu studovat jazyky v zahraničí

Pokud se rozhodnete pro studium jazykových kurzů v zahraničí, status studenta ztrácíte, stejně jako jej nemáte v případě, že budete chodit do nultého ročníku VŠ.

6. Studuji vysokou školu v cizině

Během studia vysoké školy v zahraničí si nemusíte platit sociální pojištění, ale pokud chcete, aby za vás stát nadále platil zdravotní pojištění, musíte doložit, že studium je na stejné úrovni jako české vysoké školy (týká se to statusu školy, nikoli úrovně vzdělání). K tomu budete potřebovat formulář Žádost o posouzení postavení studia na vysoké škole v cizině pro sociální účely a účely zdravotního pojištění, který získáte na stránkách Ministerstva školství.

7. Sociální pojištění stát za studenty neplatí

Zatímco zdravotní pojištění platí za studenty stát, sociální pojištění nikoli, jako studenti si je ovšem platit nemusí - nicméně mohou, pokud chtějí, aby se jim doba studia započítávala do nároku na důchod. A musí, pokud jejich příjem z práce při studiu přesáhne deset tisíc korun měsíčně. Z těchto příjmů musí platit rovněž zdravotní pojištění.

8. Když neseženu práci, dostanu podporu?

Jak je to s podporou v nezaměstnanosti? Právo na podporu mají absolventi střední školy, kteří nemají práci, pouze v případě, že si v posledních dvou letech přivydělávali a z těchto peněz si minimálně rok platili sociální pojištění.