Zelená karta potvrdí v cizině pojištěné auto

- Ani konkurence v povinném ručení a vstup renomovaných zahraničních pojišťoven na trh nezbaví motoristu povinnosti vzít si s sebou při cestě do zahraničí takzvanou zelenou kartu.Samotný ústřižek o zaplaceném povinném ručení v tuzemsku například u pojišťovny Generali či Allianz mu totiž v zahraničí stačit nebude. Už na hranicích se mohou řidiče ptát: "Máte mezinárodní zelenou kartu?" Pokud bude odpověď záporná, má člověk dvě možnosti - vrátit se domů nebo zaplatit zelenou kartu v příslušné cizí měně.
Zelená karta je doklad, potvrzující v zahraničí zaplacení povinného ručení. Předložením zelené karty policii má zároveň poškozený jistotu, že pojišťovna majitele auta, které nehodu způsobilo, škodu proplatí. Některé státy, například Rakousko nebo Německo, bez zelené karty neumožní vstup do země.

Získat zelenou kartu není nijak složité. Pojišťovny ji musí v tuzemsku podle platného zákona svým klientům vydávat. Některé ústavy to dělají automaticky, jiné čekají na klientovo požádání. "Vydání zelené karty není omezeno žádným časem - naši klienti o ní ani nemusí žádat," říká například mluvčí Kooperativy Martin Diviš.

Pracovníci pojišťoven doporučují brát s sebou na cesty také kopii zelené karty. Originál by měli vydat jen policii s ujištěním, že kartu dostanou po prošetření ihned zpět.

Zelená kana nemá žádné varianty vázané na limity pojistného plnění, které tuzemské pojišťovny nabízejí. Je to jen doklad o tom, že motorista má sjednané povinné ručení. Pozor si tak musí lidé dávat na škodu, kterou jim poškozený cizinec dá k úhradě. Vše, co jde nad jeho limit u pojišťovny, musí zaplatit sám.