Ženy a zkušenosti s pracovními podmínkami

  • 3
Českým ženám se často zdá, že se jejich pracovní podmínky v posledních letech zhoršily, objevuje se i názor, že pracovní podmínky jsou nejhorší, jaké kdy byly. Jestliže socialistická společnost chápala emancipaci žen pokřiveně, kdy rovnoprávnost v práci přinesla ženám zařazení i do fyzicky náročných profesí, vhodnějších spíše pro muže, účastnice diskusí v rámci Českého svazu žen uváděly, že tento přístup přetrvává i dnes.

Práce v obchodních řetězcích

Například ženy pracující v nepřetržitých provozech jsou zatěžovány neúnosně dlouhou pracovní dobou. Nemají přestávky v práci ani si nemohou během mnohahodinových směn patřičně odpočinout. Což je charakteristické především pro obchodní řetězce. Vadí také nedodržování bezpečnostních a hygienických předpisů: zvýšený tlak na produktivitu a výkon často způsobuje neúnosné pracovnítempo a minimální hygienické přestávky.
Jako příklad diskriminace uváděly ženy v diskusích zkušenosti, kdy zaměstnavatel postihuje zaměstnance za nemoc, dovolenou, ošetřování dítěte.
To vše se pochopitelně odráží na špatném zdravotním stavu žen: ženy v takových provozech vydrží podobné podmínky maximálně několik let a pak musí odejít ze zdravotních důvodů, často i do invalidního důchodu. Na psychiku pracovnic neblaze působí i praxe některých zaměstnavatelů uzavírat smlouvy na dobu určitou.

Soukromníci a zahraniční firmy

Nepříznivou situaci podtrhuje i současná poměrně vysoká nezaměstnanost, kdy pracovníci - z obavy o ztrátu zaměstnání - nemají odvahu se v případě příkoří ozvat. Podmínky komplikuje také dojíždění do práce, které je časově i finančně náročné.
Problémy jsou zejména v menších, a především v soukromých firmách. Tam ani není ochota, a hlavně dostatek prostředků na zakoupení technických prostředků k ulehčení fyzicky namáhavé práce. Ve velkých firmách bývá situace příznivější, zejména je to díky odborům, které se o zlepšení pracovních podmínek zasazují.
Špatnou zkušenost mají také ženy s pracovními podmínkami v zahraničních firmách: ty sice většinou lépe pracovníky zaplatí, někde jsou dokonce ochotné zaměstnance svážet z okolních obcí, ale o to tvrdší podmínky a nároky na ně mají.
Ženy upozorňovaly i na skutečnost, že zahraniční firmy se neřídí českými zákony, nikdo je ani v tomto směru nekontroluje. Pro nápravu účastnice diskuse navrhují, aby byly zvýšeny kompetence ke kontrole zaměstnavatelů a důsledně ji provádět, a to i u zahraničních firem.