Ženy mají jiný přístup k řešení problémů, větší empatii a týmový duch. Ilustrační snímek

Ženy mají jiný přístup k řešení problémů, větší empatii a týmový duch. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Žen v čele společností je málo. Povinné kvóty však Češi nechtějí

  • 30
Brusel vymýšlí, jak zvýšit počet žen ve vedení firem. Jednou z variant je nařízení, že firmy budou muset třetinu vedoucích pozic obsadit ženami. Přestože počet žen ve vedení firem je u nás pod průměrem Unie, s povinnými kvótami souhlasí jen asi pětina lidí.

Nad stanovením pevných a povinných kvót ale kroutí hlavou i samotné české manažerky. "Paušální zavádění kvót bez dalších podpůrných opatření je nešťastné řešení a nesouhlasím s ním. Firmy by měly podporovat ženy ve vedoucích pozicích jinými prostředky než zavedením kvót," myslí si třeba Michaela Chaloupková, členka představenstva energetického gigantu ČEZ a ředitelka divize nákup.

Podle ní by firmy měly v první řadě srovnat platy žen a mužů na stejných pozicích. "Dále podporovat ženy – zaměstnankyně prostředky, jako jsou pružná pracovní doba, možnost práce z domova, částečné úvazky, firemní jesle a školka," vyjmenovává Chaloupková.

Ve vedení firem je jen osm procent žen

Ženy ve vedení firem

Souhlasíte se zavedením kvót na počet žen v řídících funkcích?

  • ANO  - 19 %
  • NE  -  56 %
  • NEVÍM  -  25 %

Jak velká by kvóta měla být?

  • 10 % žen  -  4 %
  • 20 % žen  -  3 %
  • 30 % žen  -  21 %
  • 40 % žen  -  17 %
  • 50 % žen  -  54 %
  • více než 70 %  -  1 %

Zdroj: KPMG, Ipsos, průzkum mezi 503 respondenty

Faktem je, že počet žen v řídících orgánech firem je v Česku pod průměrem Evropské unie. Ženy se více prosazují v marketingu, PR a také v personalistice. Podle poradenské společnosti KPMG a výzkumníků ze společnosti Ipsos jejich podíl ve vedení předních českých firem tvoří necelých osm procent, zatímco průměr Evropské unie je kolem 12 procent.

"Tradiční doménou žen je zdravotnictví, kde se v České republice daří mezi muži prosadit více než čtvrtině. Hranici deseti procent překročily ženy překvapivě také v odvětví IT a technologií. Naopak nejhůře si vedou technické obory jako doprava či petrochemie, kde je žen jen okolo čtyř procent," hodnotí výsledky průzkumu Blanka Dvořáková, partnerka KPMG Česká republika.

Se zavedením kvót nesouhlasí více než polovina české populace. To ukázal červnový průzkum společností KPMG a Ipsos mezi 503 respondenty. Jen 19 procent z oslovených lidí považuje kvóty za dobrý nápad. Více se obecně nápad zamlouval ženám, souhlas s ním projevilo 23 procent, mezi muži by zavedení kvót podpořilo jen 14 procent.

Ženy mají větší empatii

Personální odborníci nicméně považují větší množství žen na pracovištích za velmi žádoucí faktor pozitivní atmosféry ve firmě. Tradičně zmiňují jiný přístup k řešení problémů, větší empatii a týmový duch.

Podle statistik personální společnosti Randstad Češi obecně upřednostňují spolupráci s opačným pohlavím. Podle jejich průzkumu Workmonitor se například 35 procent pracovníků domnívá, že se jejich organizaci daří nejlépe, když je poměr žen a mužů v pracovních týmech vyrovnaný. Tento názor zastávají více muži. Skoro čtvrtina dotázaných osob pak dokonce udává, že by jako svého nadřízeného ženu upřednostňovala.

Některé evropské země již předpisy podporující ženy ve vedení využívají. Jako první s nápadem přišlo v roce 2003 Norsko, které zavedlo 40procentní kvótu. Příští rok by měl stejného poměru dosáhnout Island, v roce 2015 Španělsko a za další dva roky i Francie.