Ženy více pomlouvají, muži zase volí násilí

Ještě před pár lety si pod pojmem mobbying nedovedl nikdo nic přesného představit. Dnes je zřejmé, že na pracovištích existuje. Jde o systematicky prováděné zlomyslnosti, kterými útočí nadřízení na podřízené a naopak. Nejvíce se však objevuje mezi spolupracovníky. Nemíní se jím občasná zuřivost a rozčilení či jednorázová příkoří, která z nich vyplývají. Psychický teror vládne tam, kde se šikanování a intriky stávají rutinou.

Typickými formami mobbyingu jsou pomluvy, posměch, narážky, osočování, očerňování u nadřízeného, izolace, násilí, obviňování, snižování kvalit. Ženy více pomlouvají a za zády štvou, muži mobbují izolací a násilím.

Vedoucí znevažují výkony a schopnosti pořízených, podřízení sabotují práci. Šikanování může být jednostranné i vzájemné.

Jak se vyrovnat s mobbyingem? Je potřeba se zabývat už jeho náznaky, reagovat na ně třeba rozmluvou s nadřízeným. Vyplácí se získat si oporu v řadách spolupracovníků i v rodinném zázemí. Důležité je jeho zveřejnění. Šéfové by měli odstranit všechny viditelné podmínky a možnosti jeho vzniku.

Co radí KATEŘINA FORSTINGEROVÁ, ředitelka IT Moravia
"Psychický teror namířený proti kolegovi nebo podřízenému je jednou z nejhor-ších věcí, které se člověk může na pracovišti dopustit. Jak se s takovými případy vypořádat, patří k nejobtíž-nějším testům firemní kultury. Profesionální vedení by nemělo řešit jen vzniklou situaci, ale také zajistit, že na pracovišti existují od všech zaměstnanců zpětné vazby, které umožňují těmto situacím předcházet."

Například "přesadit" či jinak oddělit ty, kteří by se mohli stát pachateli či oběťmi. Neexistuje přitom typická oběť. Je však pravda, že postiženými bývají častěji lidé, kteří se nějak liší: nováčci, lidé nějak zvláštní či nápadní, příslušníci menšin, lidé osamocení, ale i úspěšní.

Mobbying zažila příjemná, oblíbená spolupracovnice poté, co byla povýšena. Její nepovýšení konkurenti ji začali posměchem a izolací cílevědomě a systematicky ničit. Dala sice správně najevo nezájem, přesto celou situaci velmi nepříznivě prožívala a v krátké době z podniku raději odešla.

Dopad mobbyingu může být zničující jak v oblasti fyzické, tak i psychické. Trvalé psychické válčení se odehrává v atmosféře agresivity či citového chladu.

Může způsobovat vážná fyzická onemocnění, hluboké deprese, asi v pětině případů vede i k sebevraždám. O to důležitější je začít včas se mu bránit.

Jak přesvědčit šéfa, aby vám zvýšil plat? Jak vyjít z konfliktů v zaměstnání jako vítěz? Jak se obléci na důležité jednání? Odpovědi na tyto a další otázky, které jsou rozhodující při budování kariéry, vám přináší seriál 100 rad, jak být úspěšnější v práci. Připravujeme ho ve spolupráci s docentkou Evou Bedrnovou z pražské Vysoké školy ekonomické.