Zhodnocení 300% potvrzeno!

  • 1
Podílníci fondu investAGe AGb (dříve AGB, investiční fond II, a. s.) si mohou mnout ruce. Na základě dohody o mimosoudním narovnání z června 2002 bylo připsáno na účet fondu 885 mil. Kč. Došlo tak ke skutečnému nárůstu hodnoty jednoho podílového listu o téměř 300% na současných 4,58 Kč.

V uplynulém týdnu bylo dovršeno mimosoudní narovnání mezi fondem investAGe AGb FOND (dříve AGB, investiční fond II, a. s.), ČSOB jako právním nástupcem IPB a Agrobankou. Na základě dohody z června 2002 bylo připsáno na účet fondu 885 mil. Kč. Došlo tak ke skutečnému nárůstu hodnoty jednoho podílového listu o téměř 300% na současných 4,58 Kč. Odkupování podílových listů, které bylo pozastaveno dne 14. června 2002, bylo obnoveno v pondělí 9. prosince. Narovnáním byly ukončeny soudní spory týkající se obchodů z let 1995 a 1996, kdy bylo z majetku fondu AGB IF II protiprávně odčerpáno 838 mil. Kč.

Podle slov Daniela Křetínského, předsedy představenstva investAGe, a.s., je investiční společnost spokojena s podmínkami vyjednávání. „Realizované narovnání je historicky vůbec největší a nejúspěšnější nápravou minulých škod způsobených v oblasti kolektivního investování v ČR. Při jeho hodnocení je třeba zdůraznit, že do fondu se vrací dokonce o 47 mil. Kč více, než z něj bylo v minulosti vyvedeno.“

investAGe obhospodařuje majetek fondu od listopadu roku 1998. V lednu 2001 byl fond přeměněn na otevřený podílový fond s názvem investAGe, a. s., investiční společnost AGb FOND. J&T Asset Management koupila 100% podíl ve společnosti investAGe dne 15. 8. 2001.

Co stojí za mimosoudním narovnáním?

„Dohodou o narovnání“ skončily všech majetkové soudní spory vedené na účet fondu, které souvisejí s nevýhodnými nákupy akcií Agrobanky Praha a Kreditní banky Plzeň do majetku fondu v letech 1995 a 1996. Odkupování podílových listů bylo pozastaveno do doby úplného vypořádání převodů akcií z majetku fondu, včetně finančního plnění ve prospěch fondu.

V průběhu pozastavení byly převedeny veškeré akcie Agrobanky Praha, a.s. v likvidaci a Kreditní banky Plzeň, a.s. v konkurzu z majetku fondu. Uhrazení a převod příslušné finanční částky za převod uvedených akcií bylo dle ustanovení „Dohody o narovnání“ podmíněno pravomocným zpětvzetím všech soudních žalob souvisejících s převodem předmětných akcií do majetku fondu.

Obchodování podle UNISu

Úprkem by se dalo popsat obchodování s podílovými listy fondu ČSOB Výnosový. Fond určený institucionálním investorům přišel během jediného týdne obchodování o 2 miliardy korun, což je celých 36% vlastního jmění! Na vysoké výkyvy ve výši spravovaného majetku jsme si již mohli zvyknout, ale takový odliv je skutečně ojedinělý. Může souviset s blížícím se koncem roku, kdy řada investorů z daňových a účetních důvodů hledá vhodnější využití svých prostředků.

Jak tedy obchodování všech členů UNISu dopadlo? Se zohledněním vlivu ČSOB Výnosového odplynulo z fondů celkem 1,89 miliard korun. Abstrahujeme-li od této jedinečné události, pak se obchodování stejně lišilo od trendu posledního roku. Do zbylých fondů přiteklo 139 milionů korun. Jedná se o částku nižší než v posledních měsících. Stejná situace se opakovala i v loňském roce, kdy před Vánocemi fondy zaznamenaly odliv majetku pod správou.

Sporobond poráží Sporoinvest

Jednoznačně největší podíl na kladných čistých prodejích měl IKS Dividendový, rovněž určený institucionálním investorům. Poprvé v tomto roce zvýšil vlastní jmění více ISČS Sporobond než ISČS Sporoinvest. Vedle vlivu poplatků se projevuje zvýšená propagace Sporobondu. Investorská veřejnost se mění a struktura investic se stále více podobá struktuře v Evropské unii, potažmo vyspělých trzích. Navíc výnosy Sporoinvestu kvůli snižujícím se úrokovým sazbám poklesly a Sporobond představuje výhodnou alternativní investici, která přináší vyšší zhodnocení při nízkém zvýšení rizika.

Akciovým fondům se jako již tradičně nedařilo. Jedinou výjimku tvoří ČPI Ropného a energetického průmyslu, který zakončil týden v černých číslech. S výjimkou dluhopisových fondů investujících i na ostatních trzích střední Evropy se nedařilo příliš ani této kategorii fondů. Vývoj v ostatních skupinách se nelišil standardu.

 

Druh fondu

Nejlepší

Nejhorší

název fondu

výsledek

název fondu

výsledek

Čisté prodeje

IKS Dividendový

340 mil.

ČSOB Výnosový

-2 030 mil.

ISČS Sporobond

152 mil.

IKS Globální

- 312 mil.

ISČS Sporoinvest

120 mil.

ISČS Výnosový

- 150 mil.

Akciové fondy

ČPI Ropného a energ. prům.

0,87%

Akro Eurotech

- 5,77%

ČSOB Světový akciový

- 0,34%

J&T Euro

- 2,04%

J&T Perspektiva-A

- 0,36%

ISČS Eurotrend

- 1,91%

Dluhopisové fondy

IKS Plus bondový

0,72%

1.IN Dluhopisový

- 0,21%

ISČS Trendbond

0,68%

ČSOB Český dluhopisový

- 0,06%

ČPI Korporátních dluhopisů

0,07%

ISČS Sporobond

- 0,05%

Fondy peněžního trhu

Akro Obligace

0,73%

IKS Dividendový

0,0 %

J&T Perspektiva – P

0,09%

ČSOB Český peněžní trh

0,04 %

ISČS Merkur

0,08%

ISČS Sporoinvest

0,05 %

Fondy fondů

1. IN Fond fondů

- 2,05%

 

 

IKS Fond fondů

- 2,10%

 

 

ISČS Globaltrend

- 2,35%

 

 

Smíšené fondy

ČPI Moravskoslezský

2,36%

J&T Fond plus

- 2,36%

ČPI Český

2,32 %

Akro Mezinárodní balancovaný

- 1,37 %

investAGe AG 2000

0,40 %

IKS Balancovaný

- 1,20 %

Zdroj: UNIS ČR