Sledujte informace o spotřebě. Provoz ledničky může stát denně tři, ale i sedm korun.

Sledujte informace o spotřebě. Provoz ledničky může stát denně tři, ale i sedm korun. | foto: Profimedia.cz

Získejte až 20 000 korun. Čtěte 10 tipů, jak šetřit elektřinou

  • 212
Platíte hodně za elektřinu? Změna chování a pořízení úspornějších spotřebičů vám zajistí úsporu za rok v tisících korun. K největším žroutům patří staré lednice, pračky, ale také klimatizace či plazmové obrazovky. Poradíme vám, jak a kde nejvíce ušetřit.

Někdy musíte počítat s počáteční investicí, jindy se stačí jen naučit úspornějšímu zacházení s přístroji. Sledujte informace o spotřebě, provoz ledničky s mrazákem vás může stát denně tři, ale i sedm korun, za rok už je to rozdíl téměř 1 500 korun. Haléře za hodinu pohotovostního režimu elektronických přístrojů nadělají tisíce korun za rok. Rozdíl mezi důsledně vypínaným a jen uspaným počítačem je tři tisíce korun za rok.

1. Vytahujte přístroje ze zásuvky
Spousta přístrojů spotřebovává energii, i když zrovna nejsou v provozu. Právě pohotovostní režim se podílí na celkové spotřebě velkou měrou. Například stand-by režim satelitu vás bude stát ročně i 1 200 korun.

TIP
Pořiďte si prodlužovací kabel s více zásuvkami a vypínačem, jednoduchým zmáčknutím odpojíte ze sítě více přístrojů najednou. Když tak budete vypínat 10 spících spotřebičů, ušetříte za rok 4 000 korun.

2. Sviťte úsporně
Úsporné zářivky mají pětinovou spotřebu než klasické. Vyměníte-li pět stowattových žárovek za úsporné dvacetiwattové, přibude vám při svícení dvě hodiny denně do rodinné kasy 1 300 korun za rok.

Tam, kde dáváte někdy přednost světlu na čtení a jindy vám stačí jen orientační, si kupte stmívače. Existují buď přístroje, které se zabudují pod omítku, nebo jen takové, které se zasunou do zásuvky. Pootočením knoflíku pak můžete regulovat plynule intenzitu osvětlení a snížit tak spotřebu až na třetinu.


Jak snížit účet za elektřinu o 20 000 korun
Porovnali jsme spotřebu elektřiny dvou rodin. Mají stejné spotřebiče, jedna však energií plýtvá, druhá šetří. A platí méně.


3. Pořiďte si skromné spotřebiče 
Pračka osm let stará vás při dvou pracích cyklech týdně bude ročně na elektřině stát téměř tisíc korun, nová spotřebuje proudu polovinu. Úspora 500 korun. Desetiletá kombinovaná lednice s mrazákem "prožere“ 2 600 korun za rok, zatímco nová, úsporná o 1 700 korun méně.

Orientační spotřebu si můžete zkontrolovat na stránkách http://www.cez.cz/cs/pece-apodpora/ kalkulacky/spotreba-spotrebicu.html. 

4. Dejte přednost LCD obrazovce
Komu stačí menší úhlopříčka, například kolem 60 cm, zaplatí za hodinu provozu klasické skleněné televize 36 haléřů, za stejně velkou LCD zhruba polovinu. Plazmové televize mají ve srovnání se stejně velkou LCD spotřebu i více než dvojnásobnou, hodina provozu přijde na 1,60 koruny.

Při sčítání spotřeby za "dívání“ nezapomeňte na set top box. Za provozu spotřebuje přibližně 12 W, ve spánku 6 W, za rok je to dalších 270 korun (tři hodiny dívání denně).

TIP
Až si budete pořizovat novou televizi, volte LCD s vestavěným digitálním přijímačem. Díky tomu ušetříte až 1 300 korun ročně.

5. Stolní počítač vyměňte za notebook
Počítač, monitor, zvukové bedýnky, tiskárna spotřebují ročně energii za tisíce korun. A to i když "spí“. Počítač má spotřebu tři až sedm wattů, zvukové bedýnky šest wattů, i když je vypnete vypínačem, ale jsou v zásuvce. Nezapomeňte ani na modem, pokud máte pevné připojení na internet. Jeho spotřeba je 3 až 12 W za hodinu, za rok je to 120 až 480 korun. Starý stolní počítač vyměňte za notebook. Má čtvrtinovou spotřebu. Na běžném provozu tak ušetříte kolem 600 korun.

TIP
DVD disky přehrávejte přímo v přehrávači. Jeho spotřeba je třetinová než u počítače.

6. Zkontrolujte, zda máte správné nádobí
Vaříte-li na elektrice, využívejte zbytkového tepla, čili vypněte plotýnku několik minut před dokončením vaření. Také dbejte na to, aby dno hrnce bylo rovné a aby se krylo přesně s velikostí plotny. Pokud hrnec zakryjete pokličkou, uvaříte jídlo rychleji. Za rok tak ušetříte až tisíc korun.

TIP
Místo pečení v troubě využijte remosku. Pokrm budete mít hotový rychleji, při pečení dvě hodiny týdně ušetříte až 1 000 korun za rok. Jídlo ohřívejte raději v mikrovlnné troubě.

7. Pozor na klimatizaci, je drahá
Nejvíce peněz ušetříte správnou regulací teploty. Obzvlášť draho vyjde provoz klimatizace. Ať už si pořídíte klimatizaci pevnou nebo mobilní, počítejte, že na vychlazení místnosti velké 25 m2 spotřebujete přibližně 1 až 1,3 kW. Za hodinu provozu zaplatíte přibližně 4 až 5 korun. Když se bez ní obejdete, ušetříte za sezonu až 3 000 korun.

Podaří-li se vám naopak v zimě snížit teplotu o jeden stupeň Celsia, zaplatíte za proud až o šest procent méně, při běžné spotřebě je úspora kolem 2 000 ročně. Abyste nemuseli neustále točit kohouty na radiátorech, pořiďte si pokojový termostat, seženete ho za 500 korun. Domácnosti s elektrickým vytápěním mohou využít nízkého tarifu na 16 až 22 hodin denně.

TIP
Pokud si pořizujete klimatizaci, dejte přednost pevně zabudované u stropu, rychleji odvádí teplý vzduch ven. A spotřeba mobilní je o třetinu vyšší.

8. Vodu neohřívejte zbytečně
Neohřívejte vodu na zbytečně velkou teplotu, pro běžné užití bohatě stačí teplota 50 až 55 stupňů. Nemusíte ji totiž pak míchat se studenou. Snížíte-li teplotu o deset stupňů, ušetříte za rok až 2 000 korun. Máte-li bojler ve sklepě, zvažte, zda se vám nevyplatí si do kuchyně pořídit ještě malý průtokový ohřívač. Stojí od dvou tisíc korun a teplou vodu máte k dispozici okamžitě.

Když ohříváte elektřinou vodu, máte nárok na nižší tarif po dobu osmi hodin denně. V tento čas platíte zhruba poloviční sazbu za kilowatthodinu. Nižší sazbu můžete využít nejen na ohřívání vody, ale třeba i na praní, mytí nádobí nebo si nechat upéct chleba v domácí pekárně.

TIP
Kdo nechce hlídat dobu, kdy přijde "levný proud“, může si pořídit spínací hodiny. Je to přístroj, který dáte do zásuvky, naprogramujete a on vám pak zapne i vypne spotřebič v době, kdy nejste doma.

9. Spočítejte si, zda máte správný jistič
Máte pocit, že už šetříte, kde se dá, a přesto platíte moc? Zkontrolujte si, zda využíváte správnou sazbu a velikost jističe. Kolik korun zaplatíte, nezáleží totiž jen na spotřebě, ale i na velikosti hlavního jističe. Zatímco podle druhu sazby platíte různou částku za spotřebované kilowatthodiny (od 1,60 do 6,30 korun), výše měsíční platby záleží na velikosti hlavního jističe. Rozdíl je až 200 korun za měsíc.

TIP
Na internetových stránkách ČEZ najdete kalkulačku www.cez.cz/cs/pece-a-podpora/kalkulacky/proudova-hodnota-jistice.html, kde si do tabulky můžete zadat příkon spotřebičů v domácnosti a vypočítat si, jakou hodnotu by měl optimálně hlavní jistič mít. Výměna stojí pár stokorun, ušetříte tisíce za rok.

10. Podívejte se po jiném dodavateli
Pokud jste stále s výdaji za elektřinu nespokojeni, vyzkoušejte poslední možnost: změňte dodavatele. Na českém trhu nabízí své služby pro domácnosti šest společností: Bohemia Energy, Bicorn, ČEZ, E.ON, PRE a Centropol Energy.

Ceny jsou uvedeny na stránkách Energetického regulačního úřadu, www.eru.cz v sekci Změna dodavatele – elektřiny – cenový kalkulátor. Ceník Bohemia Energy najdete na http://bohemiaenergy.cz. Všechny údaje, které budete k vyplnění kalkulačky potřebovat, najdete na faktuře.

TIP
Změna je možná jednou za půl roku, když předáte novému dodavateli i plnou moc, nemusíte se už o nic starat. Ušetříte až 3 000 korun.