Získejte rychle osvědčení o odbornosti

Pracujete v jiné profesi, než jste vystudovali? Práci ovládáte, jste uznávaní, ale nemáte žádný doklad? Chcete změnit místo a nedokážete svou dovednost prokázat? Mohl by vám pomoci nový způsob uznávání kvalifikací.

Vzdělání je možné si doplnit dálkovým studiem, ale tímto způsobem může trvat získání dokladu zbytečně dlouho, pokud profesi již ovládáte. V pokročilejším věku se také málokomu chce zasednout znovu do školní lavice. Přesně pro tyto případy vznikl nový zákon o uznávání dalšího vzdělávání, který vám umožní složit zkoušku a tím prokázat své dovednosti.

Zatím jenom pilotně
Namísto několik let trvajícího studia předstoupíte před komisi, která zjistí, jak požadovanou profesi skutečně ovládáte. V každé profesi můžete skládat zkoušky pouze z dílčích kvalifikací, jako například úpravy a zdobení cukrářských výrobků, ale pokud byste měli zájem o výuční list cukrář, musíte zkoušek absolvovat více.

Zkoušet vás budou takzvané autorizované osoby, tedy firmy, školy i fyzické osoby, které k tomu získají oprávnění od resortního ministerstva. U každého oboru je stanoveno, kolik dílčích přezkoušení potřebujete k tomu, abyste mohli vykonat závěrečnou zkoušku na škole, která daný obor vyučuje, a tím získat výuční list.

Systém je zatím pilotně ověřován na spolupracujících školách v rámci projektu UNIV – Uznávání výsledků neformálního a informálního vzdělávání. „Pilotní ověřování je v tomto případě klíčové, protože se zavádí něco úplně nového, co u nás ještě neexistuje,“ říká manažerka UNIV Jana Bydžovská.

Jak to funguje?
Vše začne tím, že se zájemce o získání certifikátu přihlásí u autorizované osoby, což bude pravděpodobně většinou škola, kde se požadovaný obor vyučuje. Dosud prošlo tímto pokusným uznáváním 59 lidí, kteří se mohli nechat přezkoušet z dílčích kvalifikací spadajících pod obory pekař, cukrář, prodavač, číšník, kuchař či kadeřník. Ověřování bude na podzim pokračovat v technických oborech jako slévač, obráběč kovů, instalatér či tiskař.

Zájemcům o zkoušku je přidělen „průvodce“, tedy konzultant, který s nimi projde všechny dovednosti nutné ke složení zkoušky, ukáže jim prostředí, v němž bude zkouška probíhat, a seznámí je s technikou, která může být jiná, než na jakou jsou ze své praxe zvyklí.

Zkouška: upečte chleba, rohlíky a housky
Zájemce, jehož rodina provozuje soukromé pekařství, musel u zkoušky samostatně upéct 25 bochníků chleba, z toho 15 kulatých a zbytek oválných, kromě toho 150 rohlíků a 150 housek. Jeho výkon sledovala tříčlenná komise, v níž byl mistr z praxe, odborný učitel a ředitelka školy. Komise tak zjistila, zda ovládá potřebné technologie, umí udělat správné těsto a dokáže zdůvodnit, proč použil ten nebo jiný postup. V tomto případě musel navíc zvládnout i problémovou situaci, protože jeden ze strojů nebyl funkční, takže bylo nutné část práce provést ručně.

Dovednosti, které zkoušený prokázal, značně přesahovaly danou dílčí kvalifikaci, a tak mu komise umožnila absolvovat podobné zkoušky i z dalších dílčích kvalifikací v oboru pekař. Když složí závěrečnou zkoušku na středním odborném učilišti, může tím získat úplnou kvalifikaci, tedy také výuční list.

I když u zkoušky neuspějete, není nic ztraceno. Na škole je připraven vzdělávací program, který odpovídá standardům daného oboru a navíc je rozčleněn na moduly, takže si člověk může vybrat jen to, co opravdu potřebuje. Když si své vzdělání doplní, může se ke zkoušce znovu přihlásit.

 
,