Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Život na dluh se stává standardem

aktualizováno 
Splátkové společnosti nabízejí klientům stále jednodušší přístup k úvěru i speciální nabídky. Pyšní se vysokým počtem nasmlouvaných obchodníků a vůbec vzbuzují v zákaznících dojem, že není nic jednoduššího než zboží snadno získat i bez potřebného finančního obnosu na účtu.

Nabízejí odklad splátek či úvěr bez navýšení. Ale jsou jejich nabídky výhodné a dostupné běžnému klientovi? Co vás čeká v momentě, kdy se o úvěr rozhodnete zažádat? To jsme zkusili za vás, a to s největšími hráči na trhu.

Kde prodávají na splátky?

Jak proces nákupu na splátky začíná? Především je vždy třeba zjistit, zda ve vybraném obchodě nákup na splátky nabízejí, tedy zda spolupracují s některou ze splátkových společností. V případě, že se rozhodnete pro konkrétní společnost, můžete seznam spolupracujících obchodníků obyčejně nalézt na jejích webových stránkách. Pokud se však na ně spolehnete, můžete být i nemile překvapeni - ne všechny informace jsou plně aktuální.

Obchodník vám může sdělit, že již s danou firmou nespolupracuje. V lepším případě pak nabídne jinou alternativu, v horším prodej na splátky v danou chvíli neprovozuje vůbec. To platí více pro menší obchodníky, u velkých prodejních sítí je situace méně pravděpodobná. Velcí obchodníci si také mohou na rozdíl od těch malých sjednat výhodnější podmínky spolupráce se splátkovou společností.

Jak nakoupit za cizí

Přijdete tedy do obchodu a vyberete si zboží, o němž víte, že momentálně přesahuje vaše finanční možnosti. Co potom? Zažádáte prostřednictvím prodavače či specializovaného pracovníka o úvěr. Předáte mu potřebné doklady a nejpozději v tomto momentě vyplňujete dotazník - tázáni budete na osobní údaje, ale i na čistý příjem, zaměstnavatele nebo výši nájmu.

V horším případě tyto údaje „diktujete“ přes přepážku. Tady hrozí nebezpečí, že není-li prostor pro projednávání úvěru v prodejně oddělen, slyší všichni kolemstojící zákazníci i ostatní personál prodejny vaše osobní data, což není příjemné. Způsob projednávání svědčí o profesionalitě prodejce.

Zmiňovali jsme požadované doklady. Jaké tedy potřebujete? Záleží na částce úvěru a přístupu dané splátkové společnosti. U tří největších společností do určité výše úvěru nepotřebujete potvrzení o výši příjmu - u GE Capital Multiservis do částky 18 tisíc korun (nutné jsou dva doklady totožnosti plus doklad pro ověření adresy, který ovšem nebyl po naší klientce vyžadován), u společnosti Cetelem do třiceti tisíc (zde stačí předložit platný OP a výpis z bankovního účtu, ze kterého je zřejmý zaměstnavatel a výše mzdy). U Home Creditu je možné nakupovat na splátky pouze se dvěma doklady totožnosti při nákupu zboží do 20 tisíc, ovšem jen ve vybraných prodejnách.

Pokud překročíte daný limit, musí vám výši příjmu potvrdit zaměstnavatel, a to na formuláři splátkové společnosti. Opět je možné stáhnout si jej z webu společnosti, případně o něj zažádat e-mailem. K dispozici by však měl být i v obchodech.

Essox vyžaduje od klientů potvrzení o výši příjmu vždy, a to spolu dvěma doklady totožnosti.

Za jak dlouho přijde ortel?

V další fázi obchodník shromáždí dané údaje a faxuje, telefonuje nebo v optimálním případě komunikuje přes počítač se splátkovou společností, která pomocí scoringu vyhodnotí vaši schopnost splácet úvěr - bonitu. Celá záležitost zabrala při našem testu v jednotlivých prodejnách asi 10 až 20 minut. Od zaslání či jiného předání údajů padlo rozhodnutí, zda společnost úvěr poskytne, vždy do pěti minut.

Ve chvíli, kdy je úvěr schválen, obchodník vyhotoví klientovi smlouvu. Klient má možnost záležitost ještě zvážit, má určitý čas na rozmyšlenou. Naše spolupracovnice si mohla připravenou smlouvu dokonce vzít k prostudování domů, kromě prodejny spolupracující se společností Multiservis jí to všichni ostatní umožnili. Pak záleží jen vás - můžete takto vyzkoušet, kde vám nabídnou výhodnější podmínky. Je však třeba si uvědomit, že nižší cena úvěru může být kompenzována vyšší cenou zboží.

S průměrným příjmem nákup na splátky bez problémů

internetbanking

Zatoulané peníze. Co dělat, když špatně zadáte příkaz k úhradě. Více ZDE.

Jak dopadla u splátkových společností svobodná, bezdětná klientka (25 let) s příjmem mírně nižším, než je celorepublikový průměr - šestnáct tisíc korun hrubého měsíčně? (Povinné výdaje: 3350 Kč měsíčně na sdílený nájem, bez dalších úvěrů.)

Vybírala zboží podle průměrné výše úvěru - tedy okolo devíti či deseti tisíc korun. U tří splátkových společností (GE Capital Multiservis, Cetelem, Essox) úvěr dostala, Home Credit jí ho neposkytl.

Klientka v prodejně spolupracující s firmou Home Credit ovšem požadovala (stejně jako v ostatních případech) co nejnižší možné navýšení a zvolila proto splácení v délce osmi měsíců s měsíční splátkou přesahující tisíc korun. Odmítnutí tedy mohlo být způsobeno tímto. Obchodník nicméně nebyl schopen nabídnout jí takový scénář splácení, na nějž by případně mohla dosáhnout – tak, jak tomu bylo v ostatních prodejnách.

Klientka si dále vzhledem k nabídce vybrala zboží cca o tisíc korun dražší než jinde. Chtěli jsme proto ověřit, zda výsledek nebyl ovlivněn tímto rozdílem. S firmou Home Credit to však nebylo možné - při druhém pokusu v jiném obchodě bylo klientce sděleno, že o úvěr může znovu zažádat až po třiceti dnech. Zvolili jsme tedy opačnou cestu a zkusili, zda by úvěr na zboží v hodnotě 9990 korun získala u konkurence. Druhý pokus se společností Multiservis prokázal, že ano.

Za kolik u které společnosti?

  

Splátková společnost

Obchodník

Cena zboží

Akontace

Výše úvěru

Výše splátky

Počet splátek

Cena úvěru (RPSN)*

Zaplaceno celkem

GE Capital Multiservis

The Phone House

8 977

10 %
(898)

8079

929

10

36,45%

10 188

Cetelem

Elvia Pro

8 990

30 %
 (2 697)

6293

899

7

0%

8 990

Essox

Ambra Optik

8 660

10 %
(866 )

7794

866

10

26,27%

9 526

 

Poznámka: *) spočítáno na kalkulačce ČOI, v Kč

Zdroj: Fincentrum

A jaké nabídky dostala naše klientka? Která byla finančně nejvýhodnější? Tabulka napoví. Jasně z ní vyplývá, že proklamované „nejvýhodnější podmínky“ vám nemusí nabídnout každá prodejna. Obchodník si totiž může sám určit, které zboží bude možno prodat na splátky s 0 % RPSN. Může jít tedy pouze o některé výrobky, o celý sortiment, nebo naopak tuto nabídku nemusíte u konkrétního prodejce nalézt vůbec.

Ve chvíli, kdy je vám úvěr schválen, vám obchodník vyhotoví smlouvu. Pokud se rozhodnete záležitost ještě zvážit, máte určitý čas na rozmyšlenou. Kromě prodejny spolupracující se společností Multiservis bylo vždy možné smlouvu vzít k prostudování domů. Pak záleží jen vás – můžete takto vyzkoušet, kde vám nabídnou výhodnější podmínky. Je však třeba si uvědomit, že nižší cena úvěru může být kompenzována vyšší cenou zboží.

Jak se vyjádřily splátkové společnosti o svých produktech, které ve spolupráci s obchodníky nabízejí?

Autor:


Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty uzavřených hypoték kopírují květnové výsledky.  celý článek

Martin Mašát
NÁZOR: Kam zamíří sazby hypoték. Budeme platit 2,4 nebo 10 procent?

Ceny bytů rostou do nebe, sazby hypoték jsou stále nízké a úvěry si lidé berou jak housky na krámě. Nic ale netrvá věčně. Ceny nemovitostí se zaseknou nebo...  celý článek

Ilustrační snímek
Úrokové sazby hypoték letí vzhůru, hypotéky zdražují

Růst úrokových sazeb u hypotečních úvěrů se potvrzuje. Průměrná úroková sazba v březnu vystoupala na 1,95 procenta. Navíc si ČNB připravuje půdu pro další...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.