Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Životní pojištění a daň z příjmů

  23:05aktualizováno  23:05
Od 1. ledna 2001 vstupuje v platnost novela Zákona o daních z příjmů, která, mimo jiné, umožňuje snížit základ daně i o částky vynaložené na „soukromé životní pojištění“. Jedná se o počin žádoucím...
Od 1. ledna 2001 vstupuje v platnost novela Zákona o daních z příjmů, která, mimo jiné, umožňuje snížit základ daně i o částky vynaložené na „soukromé životní pojištění". Jedná se o počin žádoucím směrem, který nás dále přibližuje legislativě EU a zároveň motivuje občany k vyšší odpovědnosti za svoji finanční budoucnost. V souvislosti s touto úpravou se ale jistě vyrojí i celá řada reklamních materiálů, které budou tuto úpravu zákona interpretovat po svém. Podívejme se proto podrobněji na text novely.

Základem je, že občan může snížit svůj daňový základ (pozor, nezaměňovat s pojmem „snížit daň“) o částky vynaložené na soukromé životní pojištění a to až do výše 12.000 Kč/rok, při splnění určitých podmínek. Těmito podmínkami je, že nárok na plnění nesmí být sjednán dříve než po uplynutí 60ti měsíců a ne dříve než v roce, ve kterém pojištěný dosáhne 60ti let věku. Jestliže pojistné (nebo jeho část) platí za svého zaměstnance zaměstnavatel, může si rovněž i on takto vynaloženou částku zahrnout do svých nákladů, maximálně však 8.000 Kč/rok.

Jistá komplikace může vzniknout u tzv. “finančních balíčků“, kdy jeden produkt sdružuje v sobě více finančních produktů. Ze zákona vyplývá, že daňové zvýhodnění se týká pouze rizika smrti a dožití (odděleně, nebo společně). Některé balíčky ale obsahují i další produkty, na které se daňové zvýhodnění nevztahuje (např. pojištění pro případ úrazu, vážné choroby apod.) Jestliže jsou tato rizika integrována formou připojištění, pak lze částky daňově uznatelné a daňově neuznatelné od sebe poměrně jednoduše oddělit. V případě, že jsou ale přímo součástí základního produktu, vzniká určitý problém a je v zájmu pojištěného, aby si od pojišťovny vyžádal doklad, v jakém poměru je jeho pojistné rozloženo mezi tato jednotlivá rizika.

Další otázkou je, co se stane, pokud pojištění dané podmínky splňuje, ale pojištěný tyto podmínky nedodrží (předčasně ukončí smlouvu). V tomto případě se naši legislativci již poučili ze situace, která vznikla při zavedení daňového zvýhodnění penzijního připojištění. Novela zákona již přímo ukládá v takovém případě tyto částky dodatečně zahrnout do příjmů a zdanit. U pojištění, které bude vypovězeno např. po dvaceti letech se pak může jednat o značnou částku. Jak ale takovou situaci bude řešit zaměstnavatel, který za tohoto zaměstnance pojistné platil a uplatňoval jako svůj náklad si prakticky neumím představit (zaměstnanec mohl mezitím změnit místo a jeho původní zaměstnavatel se o ukončení smlouvy vůbec nedoví).

Zajímavostí je, že daňové výhody se vztahují i na pojistné smlouvy uzavřené před datem nabytí účinnosti novely, pokud splňují zákonem dané podmínky, nebo pokud budou dle těchto podmínek přepracovány. Rovněž je možné toto zvýhodnění uplatnit i na více pojistek u různých pojišťoven, ve svém součtu ale daňové výhody je možno uplatnit pouze do limitů stanovených zákonem.

Jak je vidět, i tato problematika je složitější, než by bylo zřejmé z reklamních materiálů. Ve vlastním zájmu by se proto občan uvažující o využití těchto výhod měl podrobně seznámit se Zákonem o daních z příjmu v aktuálním znění. Racionálnější ale je využít odborníků na danou oblast, v tomto případě daňových, nebo finančních poradců.

Uvažujete v souvislosti s novelou zákona o životním pojištění své osoby? Považujete životní pojištění za alternativní způsob spoření? Těšíme se na Vaše názory.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Povinné ručení pro cyklisty neexistuje, škody vyřeší jiné pojistky

Když způsobí nehodu na silnici řidič auta, uhradí škody pojišťovna z jeho povinného ručení. Na cyklisty se ale nic takového nevztahuje. Přitom jsou cyklisté...  celý článek

Ilustrační snímek
Častý omyl Čechů: evidenční list důchodového pojištění je k ničemu

Ne každý doklad patří do koše. Pokud jste zaměstnaní a vyhodíte evidenční list důchodového pojištění, který vám vystaví každý rok váš zaměstnavatel, děláte...  celý článek

Ilustrační snímek
Léčíte se? Komplikace na dovolené vám pojištění nezaplatí

Dovolená je zaplacená, rodina se těší, ale kromě balení a zařizování provozu opuštěné domácnosti je třeba dodělat spoustu věcí v práci. Dovolenou si člověk...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.