Primát ve velikosti mezi všemi mincemi drží kanadský Maple Leaf.

Primát ve velikosti mezi všemi mincemi drží kanadský Maple Leaf. | foto: Reuters

Zlaté mince nyní slibují zajímavé a snadno dostupné zisky

  • 32
Cena zlata stoupá k tisícidolarové hranici, a tak není divu, že se stalo zlato středem zájmu mnoha investorů. Možností, jak do něj investovat, je přitom řada a jednou z nich jsou právě zlaté mince.

Zlaté mince, ať už investiční nebo pamětní, jsou jednou z možností, jak investovat do zlata přímo. Nepotřebujete žádné "prostředníky“, kterými jsou různé druhy certifikátů, fondů, futures a jiných nástrojů.

První možností, jak prostřednictvím mincí investovat do zlata, je nákup investičních zlatých mincí (bullion coins). Ty se razí v několika zemích, jejich množství není nijak omezeno a jejich cena se řídí pohyby nejcennějšího kovu na světových trzích.

Nejznámější investiční mincí je jihoafrický Krugerrand. Dalším známou investiční mincí je například australský Nugget (Kangaroo), čínská Panda (každý rok mění svůj rub), kanadský Maple Leaf (je dostupný i v provedení 1/20 Oz), americké mince Eagle a American Buffalo nebo mexický Libertad. V Evropě se razí například Britannia a rakouský Wiener Philharmoniker.

Další možností investice do mincí jsou pamětní mince, které u nás vydává Česká národní banka. Ty jsou na rozdíl od investičních mincí raženy v přesně stanovených nákladech a přesnými parametry, danými zákonem.

Pamětní mince jsou vyhotovované ve dvou provedeních - špičkové kvalitě (proof) a běžné kvalitě. Provedení proof má na rozdíl od běžné kvality leštěné pole mince a hladkou hranu. Mince v běžné kvalitě má vroubkovanou hranu a není leštěna.

Pamětní mince jsou prodávány ve speciálním pouzdře a etui s certifikátem, který prokazuje její parametry (ryzost, hmotnost, velikost, provedení, nominální hodnotu apod.). Bez nich bychom pamětní minci (a vlastně žádnou moderní minci) kupovat neměli. Na rozdíl od investičních mincí je u nich velmi důležité to, v jakém jsou stavu, což hodně ovlivňuje jejich tržní hodnotu.

V současnosti vydává ČNB zlaté mince s tematickým zaměřením s pětiletou periodou. Od roku 2006 přistoupila ČNB na určování ceny podle aktuální hodnoty ceny zlata, a cena mincí se proto průběžně mění (momentálně je to za proof zlatou minci 5 900 Kč a za běžnou kvalitu 4 800 Kč). Při objednávání s půlročním předstihem se tedy původní cena může od té reálné hodně lišit (což se při současných pohybech ceny zlata nedá neočekávat).

Matoucí pro nezkušené nákupčí může být nominální hodnota na pamětních mincích. Ta neoznačuje ani výrobní cenu, ani reálnou hodnotu (už při emisi se prodávají mince za dvojnásobnou cenu), ale značí skutečnost, že jde o součást oběhového systému dané země. Praktický význam je ten, že tyto mince, na rozdíl od medailí, vydávaných nezávisle na ČNB, jsou osvobozeny od DPH (to, které mince jsou osvobozeny od 19% DPH, je dáno zákonem). Je rovněž možné je vyměnit za hotovost v nominální hodnotě.

Jak nakupovat
Pokud chcete nakupovat mince, které ještě nebyly uvedeny na trh, můžete využít některého smluvního partnera ČNB, u nichž je možné nakupovat přes internet, prostřednictvím telefonu nebo přímo v prodejnách. Kvůli ohromnému zájmu je ale nutné si mince objednávat s několikaměsíčním předstihem. První letošní mince s motivem národní kulturní památky řetězový most ve Stádlci, která vyjde 14. května, je vyprodána již několik měsíců.

Pokud kupujete minci v oběhu, je kromě autorizovaných prodejců možné navštívit některou z internetových stránek, které se věnují aukcím, nebo specializovanou burzu. U nás se vyplatí nakupovat zejména české pamětní mince, zajímavou možností mohou být i slovenské mince. Zahraniční pamětní mince v Česku nejsou tak populární.

Více čtěte na Investujeme.cz