Naučte se do zlata investovat, může se to vyplatit.

Naučte se do zlata investovat, může se to vyplatit. | foto: Profimedia.cz

Zlato je nejen vzácné, ale i výnosné: 11 % už stojí za to

  • 42
Podobně jako investice do jiných drahých kovů se i investice do zlata v posledních letech vyplatila. Cena zlata v reakci na vývoj na světových trzích a rostoucí inflaci vzrostla jen letos o 11 procent. Naučte se do zlata investovat, vyplatí se to.

Cena zlata je nejvíce ovlivněna situací ve světě, a to jak politickou, tak ekonomickou. V dobách nejistých se investoři uchylují do bezpečných investic, které zlato představuje, což má za následek, že jeho cena roste.

Zlato je odedávna považováno za bezpečné ukládání úspor a zajištění proti inflaci. Je také dobře znát vliv amerického dolaru na cenu zlata, tedy že americký dolar a cena zlata se pohybují v opačném směru. Když dolar oslabuje, cena zlata roste. To proto, že zlato je kótováno v USD.

Široká škála možností, jak investovat do zlata
Zlato není jako každá jiná komodita. Je to totiž jedna z mála komodit, kterou je možno fyzicky vlastnit, a to v podobě zlatých cihliček, slitků nebo mincí, které pak musíme uložit na bezpečném místě.

Zlaté mince umožňují investovat do zlata v malém množství na rozdíl od cihliček. Také je jednodušší zbavit se části mincí než cihliček. Není problém pomocí některého z českých vyhledávačů na internetu najít firmy, které obchodují zlaté mince.

Mezi nejpopulárnější světové zlaté mince patří Gold Eagle, která je vydávána vládou Spojených států amerických, dále pak Gold Maple Leaf, což je mince vydávána Kanadskou královskou mincovnou v ryzosti 24 karátů. Vláda Jihoafrické republiky pak vydává mince Gold Krugerrand, které patří mezi nejstarší vydávané mince na světě.

Další možností, jak fyzicky vlastnit zlato, je koupit certifikát na zlato. Jedná se o hybridní instrument, který umožňuje investorovi vlastnit zlato i bez toho, aby jej měl ve faktické držbě. Faktická držba zlata má tu nevýhodu, že se investor musí postarat o jeho zabezpečení, tedy uložit jej na bezpečné místo. Certifikát představuje jen vlastnické právo na určité množství zlata, o jehož uložení a zabezpečení se stará emitent certifikátu.

Vývoj ceny zlata za poslední tři roky

Větší graf

Jedním z pohodlných způsobů, jak investovat do zlata, je také investice do ETF (Exchange Traded Fund) tedy gold ETF, který byl jedním z prvních ETF na komodity. ETF je investičním nástrojem obchodovaným na burzách tak jako například akcie. Jeden podíl v ETF představuje asi desetinu unce. Nákupem podílu v tomto fondu vlastní investor určité množství zlata, ovšem také bez toho, aby ho fyzicky držel. Dané množství zlata je drženo a uchováváno fondem.

První gold ETF se objevil na burze v Austrálii v roce 2003 jako Gold Bullion Securities (GBS). Postupně byly uvedeny na burzy v Londýně, New Yorku a Johannesburgu další gold ETFs a řadí se tak do skupinky, která se nazývá Exchange Traded Gold.

Tak jako v případě jiných komodit je možno investovat do akcií společností, které se zabývají těžbou této komodity. Existuje celá řada společností, které se podílejí na těžbě, zpracování a distribuci zlata.

Mezi největší společnosti na světě patří Newmont Mining Corporation se sídlem v Coloradu, která je největší společností těžící zlato v Jižní Americe. Další významnou společností v oboru je kanadská Barrick Gold Corporation se sídlem v Torontu. Opravdu celosvětově působící je společnost AngloGold Ashanti Ltd., jejíž akcie jsou upsány na pěti burzách světa, mimo jiné v Londýně a New Yorku.

Ovšem vývoj ceny akcií těchto společností není plně v souladu s vývojem ceny zlata na trhu. Akcie společností neznamenají přímé vystavení se ceně zlata tak jako například zlaté cihličky nebo ETFs.

Dalším nástrojem, který umožňuje investovat do zlata, jsou futures kontrakty. Nejznámějšími jsou Comex Gold obchodovaný na Newyorské komoditní burze NYMEX a CBOT Mini-Gold, který se obchoduje na komoditní burze v Chicagu. Comex Gold je nejlikvidnějším kontraktem na zlato na světě a představuje 100 trojských uncí zlata. CBOT Mini-Gold je pro investory, kteří mají zájem investovat v menším množství, neboť kontrakt představuje pouze 33,2 trojských uncí zlata. Futures kontrakty neobchodují jen spekulanti, ale i těžařské společnosti a výrobci šperků, kteří mají zájem o skutečnou dodávku zlata.

Velice blízkou možností, jak investovat do zlata, jsou CFD neboli kontrakty na vyrovnání rozdílů, které jsou odvozeny od ceny futures kontraktů, ovšem nehrozí zde skutečná dodávka dané komodity.

Trojské unce, metrické tuny a karáty

Zlato je váženo na trojské unce, kdy jedna trojská unce představuje 31,10 gramů. Název unce "trojská" nepochází z Řecka, jak by se mnozí domnívali, ale je odvozeno od francouzského městečka Troyes, které bylo ve středověku významným centrem obchodu se vzácnými kovy.

Pokud se mluví o zlatě v souvislosti s tím, kolik jej bylo vytěženo, popřípadě kolik zlata drží ve svých rezervách centrální banky, jedná se o metrické tuny. Jedna metrická tuna se rovná 32 150 trojským uncí.

Při koupi šperků se setkáváme s měřítkem karát. Karáty měří ryzost zlata a nejryzejší je 24-karátové zlato a má vždy žlutou barvu. Zlato s nižším počtem karátů znamená, že jsou do něj přimíchány jiné kovy jako nikl či palladium pro dosažení bíle barvy nebo měď pro dosažení červené barvy.

Převážně ve šperkařství a pro tvorbu rezerv
Zlato je široce využíváno v průmyslu i šperkařství, a tak poptávka po této vzácné komoditě je stále vysoká. Šperkařství je nejvýznamnějším spotřebitelem zlata a představuje tak asi 70 % celkové spotřeby. Zlato se dále používá také v elektronice a v stomatologii. Zlato a mince z něj ražené byly po tisíciletí platidlem, momentálně jsou zlaté cihličky či mince využívány spíše pro investiční účely.

Další důležitou oblastí, kde je zlato také využíváno, je tvorba rezerv centrálními bankami. Mezi země či instituce s největšími rezervami zlata na světě patří Spojené státy americké, Německo, Mezinárodní měnový fond, Francie, Itálie, Švýcarsko, Japonsko, Evropská centrální banka, Nizozemí a Čína.

Proč je ale zlato takto důležitým kovem?
Jde především o jeho vlastnosti. Zlato je velmi fyzicky i chemicky odolné, dobře tepelně i elektricky vodivé a vysoce odolné proti korozi. A také je zlato jedním z nejvzácnějších přírodních zdrojů na světě. Za posledních 6 000 let bylo vytěženo pouhých 150 000 tun zlata. Ročně se asi 15 % zlata recykluje.

Nejbohatší naleziště zlata na světě jsou v Jižní Africe, Austrálii, Kanadě a na Sibiři. V Česku jsou zlatonosné žíly ve středních Čechách, v Jeseníkách a v okolí Kašperských hor, na Slovensku u Kremnice.