U bankomatu nejste nikdy v bezpečí. Ilustrační foto.

U bankomatu nejste nikdy v bezpečí. Ilustrační foto. | foto: Metro.cz

Zloději dál kopírují karty. Banky slibují nápravu

  • 48
Při výběru peněz musíte být stále ve střehu, připouštějí největší české banky a slibují vylepšit bezpečnost svých bankomatů. Zloději, kteří díky upravenému otvoru a miniaturní kameře na bankomatu získají kopii karty i PIN, se vrátili a překvapivě úspěšně.

Vůbec největší síť bankomatů má Česká spořitelna, která letos podle mluvčí zaznamenala "jednotky případů". Stejně mlhavě přibližuje počet útoků Komerční banka, dvojka na bankomatovém trhu.

ČSOB tvrdí, že je už rok čistá, Živnobanka se k tomu nechce vyjadřovat, v GE Money nebyl ve čtvrtek nikdo schopný se k tomu vyjádřit. Raiffeisenbank letos na jaře podle mluvčího Tomáše Kofroně do všech svých bankomatů nainstalovala ochranný prvek, který kopírování brání a má dosud klid.

Nyní je chce přidat do bankomatů eBanky, které loni Raiffeisen koupila a jejíž přístroje dosud chráněné nejsou. eBanka měla napadené letos dva z 53 svých bankomatů, uvádí mluvčí.

Všichni jsou si jisti
Podobně chce ztížit práci zlodějům i spořitelna. "V současné době instalujeme další bezpečnostní prvek – speciální nástavec na vstup pro kartu, který zabraňuje instalaci kopírovacího zařízení," říká mluvčí Kristýna Havligerová.

Zatím je takto chráněna stovka bankomatů z celkových 1094. Zbývající chce banka zabezpečit do konce roku. "Budeme instalovat tato nová bezpečnostní zařízení," uvedla mluvčí Romana Ondrůšková z Komerční banky s 655 bankomaty.

ČSOB říká, že všechny bankomaty má nadstandardně zabezpečené. Pro spořitelnu a Komerční banku dodává přístroje společnost NCR. Šéfa společnosti Zdeňka Fučika se nepodařilo zastihnout. Pro ČSOB je vyrábí Wincor Nixdorf.

Čipové karty jsou lepší
Podle ředitele Sdružení pro bankovní karty Milana Zátky nemusí podvodům zabránit ani sebedokonalejší zabezpečení. "Stoprocentní ochrana neexistuje v žádné oblasti lidské činnosti, ani v platebních kartách," tvrdí Zátka.

Podle něj hodně záleží také na chování klienta. "Vyplatí se vybírat stále ze stejného bankomatu, který znáte a všimnete si jakékoliv podezřelé změny," radí Zátka.

Výrazně lépe chráněny jsou proti zneužití takzvané čipové platební karty, které postupně banky vyměňují za starší s magnetickým proužkem. Ty připomínají telefonní karty, místo magnetického proužku k ukládání informací na kartě drobný čip. Ten se daleko obtížněji kopíruje.

Ani s čipem si však klienti nemohou být jistí. Mnohé bankomaty a terminály totiž stále nedokážou údaje z čipu přečíst a namísto toho je čerpají z magnetického proužku, kterým karta (zatím) také disponuje.

Zatímco při placení v obchodě klient vidí, zda kartu pouze zastrčí do čtečky (čipová), nebo musí zařízením projet (proužek), u výběru z bankomatu to na první pohled rozpoznat nejde.

Zažili jste problémy při výběru z bankomatu? Pište na adresu: tomas.lysonek@mfdnes.cz