Banka - (c) profimedia.cz/corbis

Banka - (c) profimedia.cz/corbis - Banka - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Změna banky: připravte si čas a hlavně peníze

  • 24
Každý z nás někdy zauvažuje, zda už přeci jen nenastal čas změnit banku. Pokud se ovšem rozhodnete, že změnit banku je jediná správná cesta, měli byste také vědět co všechno takové zrušení účtu obnáší a na kolik přijde?

Zrušení bankovního účtu je dnes zpravidla velmi krátkou záležitostí a celý proces v bance netrvá déle než pár minut. Pochopitelně je důležité, aby klient, který se svůj účet rozhodl zrušit, měl vše potřebné s sebou. Rozhodně si nezapomeňte na pobočku banky přinést platební karty, či prostředky sloužící k zabezpečení elektronického bankovnictví.

Na pobočku vždy nemusíte
Ukončení smluvního vztahu, čímž zrušení bankovního účtu bezpochyby je, budete nuceni ve většině bank podepsat přímo před jejím pracovníkem na pobočce. Nicméně některé banky umožňují zrušit účet i korespondenční cestou. Nutnou minimální podmínkou toho je samozřejmě podpis shodný s podpisovým vzorem k účtu. Ani to vám však nebude nic platné u eBanky a Komerční banky, které v případě výpovědi smlouvy o účtu vyžadují podpis ověřený úředně. Máte pak na vybranou mezi cestou do banky a cestou na úřad, příp. k notáři.  

Přehled bank dle rušení účtu 

 Banka Způsob zrušení   Poplatky Výp./vypoř.lh. 
ve dnech
 ČS  pobočka  zdarma  0/nestanovena 
 KB  pobočka
 + koresp.
 zdarma  0/45
 ČSOB  pobočka 
 + koresp.
 zdarma
 + TP
 0/45
 RB  pobočka  zdarma
 + TP
 0/45
 eBanka  pobočka
 + koresp.
 zdarma  0/30 
 GE MB  pobočka  zdarma  0/45
 ŽB  pobočka
 + koresp.
 zdarma
 + TP
 0/nestanovena
 HVB Bank  pobočka  zdarma  0/90
 Citibank  pobočka 
 + koresp.
 zdarma
 + TP

 do konce násled.měsíce

 Volksbank  pobočka
 + koresp.
 zdarma
 + TP
 0/30
 Oberbank  pobočka
 + koresp.
 zdarma  0/45

Vysvětlivky: TP = trvalé platby zpoplatněné dle použitého komunikačního kanálu (0 - 50 Kč za položku)

Zdroj: banky

Zrušení účtu zdarma? Ne tak docela
Jak uvádí výše uvedená tabulka, poplatek za zrušení účtu bývá v sazebnících bank uváděn s nulou, resp. se slůvkem zdarma. Ovšem se zrušením účtu přímo souvisí i nutnost zrušit trvalé příkazy k úhradě a inkasu, elektronické bankovnictví a také nutnost vrátit platební prostředky – platební karty či šeky.

Poplatky za tyto služby (rušení položek) nicméně už obvykle zdarma nejsou. Rušíte-li účet a s ním také všechny trvalé platby, žádný poplatek navíc určitě nezaplatíte v České spořitelně, eBance, GE Money Bank a HVB Bank. Ostatní banky však nutí své klienty nejdříve zrušit trvalé platby např. prostřednictvím přímého bankovnictví a teprve po té navštívit pobočku. Motivační prostředky jsou velmi jednoduché a jistě účinné – poplatky.

Například u Raiffeisebank zaplatíte za zrušení jediné trvalé platby na přepážce (byť v souvislosti se zrušením účtu) 50 korun, v Citibank dokonce 93 korun (tj. 40 korun za příkaz a 43 korun za komunikační kanál =  přepážku). Nicméně i tyto dvě banky umožňují klientům využívajícím internetové bankovnictví položky zrušit bezplatně.

Uvážíme-li, že běžný klient využívá 5 trvalých plateb (telefon, penzijní připojištění, stavební spoření, SIPO a splátka spotřebitelského úvěru), mohou se poplatky při rušení účtu na přepážce Citibank vyšplhat až na 465 korun, u Raiffeisenbank 250 korun, to vše při rušení účtu zdarma. 

popisekINTERNETBANKING
jak se nenechat okrást

Výpovědní lhůty různé
Výpovědní lhůty pro zrušení účtu se u většiny bankovních domů liší podle toho, zda klient je, či není držitelem platební karty. Pokud tedy kartu nemáte, banka váš účet zruší prakticky okamžitě.

Nejdelší výpovědní lhůtu pro držitele platebních karet má HVB Bank, a to 90 dnů. Obecně však platí, že i když banka přímo výpovědní lhůtu neuplatňuje (účet zruší většinou na počkání), dodržuje lhůtu tzv. vypořádací. Jedná se o dobu, po níž banka čeká na vypořádání všech transakcí ve spojitosti s platební kartou. Jediná Česká spořitelna tuto vypořádací lhůtu konkrétně časově nelimituje, přesto se ji snaží podle vlastního vyjádření maximálně zkrátit – obvykle na cca týden. Běžná je však lhůta v délce 30 až 45 dnů. Teprve po jejím uplynutí může dojít k vypořádání, tj. výplatě zůstatku účtu majiteli.

Co když peníze chodí na zrušený účet
Jestliže vám někdo pošle peníze na zrušený účet, pak přijímající banka částku vrátí odesilateli. HVB Bank však i po zrušení účtu nabízí sice 250 korunami měsíčně zpoplatněnou, ale poměrně zajímavou službu – „přesměrování plateb“. Jedná se o automatické přesměrování plateb došlých na zrušený účet klienta na jeho nový účet, včetně účtu u jiné banky. Odpadá pak shánění i zbytečné prodlužování doby, kdy čekáte na své peníze.

Peníze buď v hotovosti nebo na účet
Již při podání žádosti o zrušení účtu, či jiného dokumentu na jehož základě může ke zrušení účtu dojít, budete jistě dotázáni na způsob výplaty zůstatku účtu. Rozhodně ani v písemné výpovědi zasílané klientem by tato informace neměla chybět. Na vybranou máte přitom pouze ze dvou variant – převod prostředků na účet v bance, nebo hotovostní výplata.

Ať už tedy zvolíte zrušení účtu jakoukoliv cestou, zpravidla vyřízení na pobočce banky není nikterak časově náročné. Finanční stránka věci však může být výrazně horší, a to i přesto, že poplatek za zrušení účtu je dle sazebníků nulový.