Hledáte-li nového dodavatele energií, dopředu zvažte, zda se smíříte se smlouvou na dobu určitou, s fixací ceny nebo zda si raději ponecháte určitou míru volnosti. Ilustrační snímek

Hledáte-li nového dodavatele energií, dopředu zvažte, zda se smíříte se smlouvou na dobu určitou, s fixací ceny nebo zda si raději ponecháte určitou míru volnosti. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Praktické rady, jak v domácnosti snížit účet za energie

  • 8
Pro výběr vhodného dodavatele energií je jaro s ohledem na tříměsíční výpovědní lhůtu u řady smluv tím nejvhodnějším obdobím. Jak ušetřit na energiích, radí specialista Michal Eisner.

Jak doporučuji ve své publikaci nazvané „Změna dodavatele energií, jak se nenechat oklamat“, vystačí držet se několika praktických tipů. Volba lacinějšího partnera je nejjednodušším způsobem, jak dosáhnout úspor bez vynaložených investic. Konkurenční prostředí dokázalo výrazně snížit ceny pro zákazníka, ale zároveň přineslo celou řadu nekalých praktik.

Pozor na podomní prodejce

Zákaz podomního prodeje v celé řadě obcí nikterak velký úspěch nepřinesl. Obchodník už není prodavačem, ale energetickým poradcem, zástupcem Energetického regulačního úřadu nebo kontrolorem měřidla. Má připravenu celou škálu působivých a předem připravených informací. Pokud klient nepodlehne „úředním radám“, potom přichází na řadu nátlakové jednání.

Nejčastější zaklínadla prodejců:

  • „Bez podpisu neproběhnou nutné administrativní kroky a budete bez energií.“
  • „Kontrola Energetického regulačního úřadu, podpisem udělujete souhlas k optimalizaci služeb.“
  • „Váš problém, že nás nechcete pustit dovnitř, vy budete mít oplétačky s úřady.“
  • „Jsme technici z distribuční společnosti, je vyžadována povinná kontrola měřidla.“
  • „Stávající dodavatel zkrachoval, je tedy nutné podepsat smlouvu s dodavatelem poslední instance.“

Nezalekněte se. Jediným možným řešením na taková prohlášení je slušné odmítnutí bez další diskuse. A zabouchnutí dveří.

Uspořit se dá na komoditě a stálém platu

Faktura za elektřinu nebo plyn je rozdělena na platby za distribuci a dodávku. Distribuční poplatky jsou regulovány státem a odběratel je nemá možnost ovlivnit. Předmětem soutěže jsou pouze ty položky, jejichž výši stanovuje sám dodavatel.

Příklad ceny energií
PlynNejnižší cenaPrůměrná cenaNejvyšší cena
Cena komodity (za odebranou MWh) 725 Kč850 Kč1062 Kč
Stálý měsíční poplatek „paušál“ 0 Kč100 Kč268 Kč
Zdroj: Kalkulátor cen energií
Pozn.: Cena za komoditu je vlastní spotřeba, tedy to, co je prosvíceno a protopeno. Stálý měsíční poplatek je pevným paušálem.

Pozor na automatickou prolongaci

Jedním z primárních znaků smluvního vztahu je délka jeho trvání. Smlouvu lze uzavřít na dobu neurčitou, nebo určitou. Výhodou doby neurčité je fakt, že v případě nespokojenosti může zákazník kdykoli a bez sankcí zvolit jiného partnera. Musí respektovat pouze tříměsíční výpovědní lhůtu.

Dodavatelé se proto častěji snaží motivovat odběratele k podpisu na dobu určitou. Délka trvání je obvykle dva až tři roky, výjimkou je závazek pětiletý nebo ještě delší. Pokud by v takovém případě nepanovala spokojenost s kvalitou služeb a klient by chtěl od smlouvy předčasně odstoupit, pak mu hrozí sankce. Její výše se u domácností běžně pohybuje mezi pěti až deseti tisíci korun.

Potenciální nevýhodou pevného závazku je také takzvaná automatická prolongace. Pokud v souladu s podmínkami dodavatele není vypovězen vztah včas (nejběžněji tři měsíce před vypršením), tento se automaticky prodlouží o stejnou dobu, na kterou byl původně sjednán.

Jiná faktura a jiné ceny

Jedinými faktickými rozdíly po změně dodavatele by měla být jiná hlavička firmy na vyúčtovací faktuře, změna ceny a kvality obsluhy (ať již směrem k lepšímu, nebo horšímu). Specifikem některých alternativních společností se staly nevýhodné obchodní podmínky nebo z nich vyplývající ceníky služeb, proto nového dodavatele pečlivě vybírejte.

Určitě není v pořádku například předražená infolinka, poplatek za e-mail, poplatek za vrácení přeplatku nebo platba za vystavení určitého potvrzení, například bezdlužnosti. Takové podmínky dokážou znehodnotit celou úsporu.

Sankce při předčasném odstoupení od smlouvy jsou k nalezení takřka bez výjimky u všech dodavatelů. Obchodník s energiemi se spotřebou odběratele kalkuluje a nakupuje komoditu dopředu, takto si kryje případné ztráty.

S výběrem pomohou kalkulátory cen

Prvním krokem k úspěchu je nalezení nejnižší nabídky. Není nutno brát do ruky kalkulačku a počítat sami, stačí si vybrat hned z několika nezávislých internetových kalkulátorů cen energií.

Na iDNES vám s výběrem nejlepší nabídky ceny energií pomohou tyto nástroje:

A srovnání cen je možné najít i zde:

Dopředu zvažte, zda se smíříte se smlouvou na dobu určitou, s fixací ceny, nebo zda si raději ponecháte určitou míru volnosti. A myslete na to, že když už závazek na delší časové období, měl by být spjat s nějakou výhodou, například nižší cenou.

V obchodních podmínkách je vhodné se soustředit na sankce a případně na ceník služeb. Veškeré informace by měl dodavatel mít k dispozici na svém webu.

Ověřit kvalitu servisu můžete telefonátem nebo e-mailem. Pružný partner umí na poptávku zareagovat obratem. Pokud odpověď dlouho trvá, případně se nelze dovolat, už to o něčem svědčí a je lepší zvolit jiného dodavatele. Při pozdější případné reklamaci také nebude ideální čekat na odpověď týdny.

Dobrým informátorem mohou být internetové diskuse. V případě potíží je nejlepší alternativou Energetický regulační úřad, který umí pomoci obratem. Také se nebojte smlouvat. Společnosti dnes bojují o každého odběratele stejně jako banky nebo poskytovatelé mobilních služeb. Při oslovení několika dodavatelů je možné se dostat ke skutečně výhodné individuální ceně.