Změna pracovního poměru

  • 1
Jsem jednatelem společnosti s ručením omezeným. V zimní sezoně jsme přijali na dobu určitou jednu zaměstnankyni. Vedoucí směny ji požádal, aby pracovala i po skončení pracovního poměru. Nikdo z vedení firmy o tom nevěděl. Dotyčná nyní tvrdí, že je u nás zaměstnána na dobu neurčitou, protože u nás pracovala s naším vědomím. Má pravdu?

M. Krátký, Jeseník

Pracovní poměr sjednaný na určitou dobu končí samozřejmě uplynutím této doby. Byla-li doba trvání pracovního poměru určena na dobu konání určitých prací, má zaměstnavatel upozornit zaměstnance na skončení těchto prací včas, zpravidla alespoň tři dny předem.

Ve vašem případě se o tuto situaci nejedná, neboť z vašeho dopisu vyplývá, že termín skončení pracovního poměru byl stanoven konkrétním datem. Pokračuje-li tedy zaměstnanec po uplynutí sjednané doby s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí podle zákoníku práce, že se tento pracovní poměr změnil v pracovní poměr uzavřený na dobu neurčitou - pokud se zaměstnavatel nedohodne se zaměstnancem jinak. V tom má zaměstnankyně pravdu. A že vedení o její další práci nevědělo? Právní úkony v pracovněprávních vztazích činí u zaměstnavatele - právnické osoby - především jeho statutární orgán.

Místo něj mohou tyto úkony činit i osoby jím pověřené. Nestačí, že se zaměstnavatel pouze dozví o tom, že pro něj někdo dál konal práci, ale je s tím srozuměn a také s tímto souhlasí - respektive, že případný nesouhlas neprojeví navenek. Stačí proto, že je práce konána s vědomím nejbližšího nadřízeného zaměstnance. Tím byl ve vašem případě právě vedoucí směny. Pokud nejenže souhlasil, aby vaše zaměstnankyně pro vás vykonávala práci po uplynutí pracovního poměru, ale dokonce ji k tomu vyzval, pracovní poměr se změnil na uzavřený na dobu neurčitou. Proto může zaměstnankyně u vás nyní skončit jen způsobem stanoveným v zákoníku práce pro pracovní poměr uzavřený na dobu neurčitou.