Novinky 2014: Jak se změní daně zaměstnancům i podnikatelům

I v roce 2014 zůstane superhrubá mzda a 15procentní daň pro všechny. K lepšímu se však změní některé limity pro odvod daně, osvobozené budou například příjmy z praxe studentů. Přečtěte si přehled daňových novinek.
Jednou z daňových novinek roku 2014 je zvýšení limitu pro osvobození příležitostných příjmů z 20 na 30 tisíc korun ročně. Ilustrační snímek

Jednou z daňových novinek roku 2014 je zvýšení limitu pro osvobození příležitostných příjmů z 20 na 30 tisíc korun ročně. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jedna novinka se sice týká zdaňovacího období 2013, ale řešit se bude začátkem roku 2014. Zaměstnanci, kteří měli alespoň jeden měsíc příjmy přes 103 536 korun a týká se jich solidární sedmiprocentní přirážka na dani, budou muset sami podat daňové přiznání. Více o změně čtěte zde.

Solidární daň bude existovat i v roce 2014. Částka mzdy, ze které se bude odvádět, se mírně zvyšuje na 103 768 korun v měsíci.

1. Daň darovací a dědická

Od ledna 2014 se zruší zákon o dani dědické a darovací, tyto dvě daně se převedou do daně z příjmů. Změnu ocení nejvíce lidé, kteří budou dědit po svých vzdálených příbuzných nebo dobrých přátelích.

Naopak daň darovací bude pro většinu transakcí vyšší než dosud, ustálí se na jednotné sazbě daně z příjmů, tedy na 15 procentech. Více čtěte v článku Ruší se daň dědická a darovací.

2. Příležitostné příjmy

Kdo si přivydělává jen nahodile, bude mít radost. Zvyšuje se limit pro osvobození příležitostných příjmů z 20 na 30 tisíc korun ročně. Novinka se týká všech nepodnikatelů, tedy například když příležitostně prodáte úrodu ze zahrádky, nebo nahodile pronajmete movitou věc. Netýká se příjmů pravidelných. 

3. Dary

Za dary na dobročinnost bude možné odečítat nově 15 procent daňového základu u fyzických osob a 10 procent u právnických. Nyní byl pro obě kategorie limit 10 procent daňového základu.

4. Prodej cenných papírů

Prodlužuje se časový test pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů ze šesti měsíců na tři roky. Pokud budete chtít jako fyzická osoba prodat cenné papíry a neplatit daň z příjmu, budete je muset nově držet alespoň tři roky. 

Drobní investoři se však nemusejí obávat. Současně a nezávisle na plnění časového testu začne platit i roční limit pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů (které nesmí být předmětem obchodního majetku) ve výši 100 tisíc korun.

5. Dohoda o provedení práce

Zvyšuje se limit pro uplatnění konečné srážkové daně u poplatníků, kteří nepodepsali u zaměstnavatele prohlášení k dani a budou pracovat na dohodu o provedení práce z nynějších pěti na 10 tisíc korun měsíčně. Dojde tak ke sjednocení s podmínkami pro osvobození od pojistného na sociální a zdravotní pojištění.

6. Autorské honoráře

Ke zvýšení limitu pro uplatnění srážkové daně u zdroje dojde také u autorských honorářů. I zde se sjednotí na částce 10 tisíc korun měsíčně od jednoho plátce. Nyní se platila srážková daň do částky sedm tisíc korun. 

7. Příjmy z praxe učňů a studentů

Příjmy za práci učňů a studentů z praktického výcviku a praktické přípravy budou nově osvobozené od daně z příjmů. Stejně tak i od odvodů sociálního a zdravotního pojištění.

8. Motivační příspěvek a podpora vzdělávání

Zvyšuje se motivační příspěvek, který se poskytuje žákovi nebo studentovi jako daňově uznatelná položka. U středoškoláků z dosavadních dvou tisíc na pět tisíc korun, u studentů vysokých škol z dosavadních pěti tisíc na 10 tisíc korun.

Motivačním příspěvkem se rozumí stipendium, příspěvek na stravování, ubytování, vzdělávání ve vzdělávacích zařízeních související s budoucím výkonem profese, jízdné v prostředcích hromadné dopravy do místa vzdělávání a na pořízení osobních ochranných prostředků a pomůcek.

9. Daň z převodu nemovitostí

Aktuální daň z převodu nemovitostí vystřídá daň z nabytí nemovitých věcí. Novinkou je zrušení osvobození od daně u nemovitých vkladů u nemovitostí, které budou vkládány do základního kapitálu firem a u nepoužívaných staveb. 

Sazba daně zůstává na čtyřech procentech a také poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí zůstává prodávající. Nově se však strany mohou smluvně dohodnout, že poplatníkem bude nabyvatel (kupující). Dříve zastával kupující striktně pozici ručitele, na kterého se finanční úřad obracel v případě, když prodávající daň nezaplatil, nyní si může kupující tento závazek sjednat přímo na sebe a nespoléhat na cizí osobu.

Změní se způsob stanovení základu daně, který vychází z takzvané nabývací hodnoty. U převážné většiny kupních či směnných smluv se nabývací hodnota stanoví porovnáním sjednané (kupní) ceny a srovnávací daňové hodnoty. Vyšší z nich je nabývací hodnotou, ze které se vypočítává daň.

Od základu daně si budete moci nově odečíst náklady na pořízení znaleckého posudku. Ten však nebude povinný vždy, například u převodu staveb určených pro bydlení a rekreaci. Pak se základ pro daň stanoví jako tři čtvrtiny ceny, která je v daném místě obvyklá.

10. Daň z přidané hodnoty

Nově bude ručit odběratel za odvedení daně z přidané hodnoty (DPH), pokud provedl úhradu za služby či zboží bezhotovostně na jiný účet, než který bude mít dodavatel zveřejněný v registru plátců DPH a pokud zároveň úplata přesáhne 700 tisíc korun. Pokud jste plátci DPH, překontrolujte si, jaké bankovní účty máte určeny ke zveřejnění, a jste-li odběratelem, zkontrolujte si, na jaký účet úhradu zasíláte.

Nově musí být podáno přiznání k DPH pouze elektronicky, výjimku tvoří fyzické osoby s obratem do šesti milionů korun. Pouze elektronická komunikace bude nastavena také mezi zaměstnavateli a Českou správou sociálního zabezpečení. Elektronickou komunikaci lze zajistit z datových schránek ve formátu .xml nebo podáním s elektronickým podpisem. 

Obrat pro povinnou registraci k DPH zůstává na jednom milionu korun, probíraná částka 750 tisíc vstoupí v platnost až o rok později (od 1. ledna 2015).

11. Zdanění investičních fondů a dividend

Ačkoli se minulá vláda snažila prosadit zvýhodnění investičních fondů či daňové osvobození příjmů z dividend v balíku zákonných opatření provázející vznik nového občanského zákoníku, Senát tuto verzi zamítl.

Pro rok 2014 tak zůstane zachovaná současná úprava zdanění investičních fondů a zavedeno nebude ani osvobození dividend. Zdanění dividend tak zůstává nadále beze změny.

12. Zaměstnanecký paušál

Od nového roku dojde ke zrušení zaměstnaneckého paušálu ve výši tří tisíc korun, který měl suplovat výhodu za zrušené daňové zvýhodnění u stravenek. K tomu ale nedošlo, a proto se ruší i paušál, který ani nezačal v praxi platit.

Ve spolupráci se společnostmi KPMG, Pro Factum a TaxVision.

  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Vyzkoušeli jsme v testu Partners Banku. Obstála skoro na jedničku

21. března 2024

Na bankovním trhu začala v březnu fungovat nová ryze česká Partners Banka. Na startu oznámila, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...