„OSVČ s paušály zůstanou bez některých daňových slev,“ upozorňuje Gabriela Ivanco.

„OSVČ s paušály zůstanou bez některých daňových slev,“ upozorňuje Gabriela Ivanco. | foto: Profimedia.cz

Chystaná novinka: Výdajové paušály živnostníků budou omezeny limitem

  • 33
Od příštího roku čeká živnostníky velká změna. Výdajové paušály bez omezení absolutní částkou budou moci uplatnit jen ti, jejichž roční příjem nepřesáhne dva miliony korun. Chystanou novelu zákona o daních z příjmu přibližuje Gabriela Ivanco z auditorské společnosti Mazars.

Pokud novela zákona projde legislativním procesem, koho se budou změny ve výdajových paušálech týkat?
Nové podmínky budou platit pro všechny drobné živnostníky i zemědělce.

Vládní dohoda počítá se „zastropováním“ výdajových paušálů OSVČ.

Gabriela Ivanco, daňová poradkyně, Mazars

Nová legislativní úprava sjednocuje přístup ke všem kategoriím osob samostatně výdělečně činných v tom ohledu, že si budou moci plnou procentní výši výdajů uplatnit u příjmů do výše maximálně dva miliony korun, pak již nastupuje omezení absolutní částkou.

Budou tyto absolutní částky u všech živnostníků stejné?
Samotná procentní sazba paušálů zůstává zachována a bude se nadále pohybovat od 30 do 80 procent podle vykonávané činnosti. Absolutní částky jsou však pro jednotlivé činnosti odlišné. U osob s příjmy z pronájmu je například maximální částka výdajů stanovena na 600 tisíc korun, umělci a nezávislá povolání mají stanoven strop na 800 tisíc korun a například zemědělci si budou moci uplatnit výdajový paušál do limitu 1,6 milionu korun.

Stropy pro jednotlivé výdajové paušály v roce 2015
OSVČPro rok 2015Maximální částka výdajů v Kč
Osoby podnikající v zemědělství 80 %1 600 000
Osoby s příjmy z řemeslných živností80 %1 600 000
Ostatní živnostníci 60 %1 200 000
Ostatní (nezávislá povolání, znalci, tlumočníci, autoři…)40 %800 000
Osoby s příjmy z pronájmu30 %600 000
zdroj: Mazars

Pro koho je výhodné zvolit výdajový paušál?
Situace je individuální. Pro některé OSVČ jsou výdajové paušály výhodné, pro jiné nikoliv. Je potřeba si provést vlastní finanční propočty, zohlednit časovou úsporu a vedlejší náklady.

OSVČ, které mají skutečné výdaje nižší než výdaje stanovené paušálem, odvedou na dani z příjmu i sociálním a zdravotním pojištění méně než při uplatnění výdajů ve skutečné výši. Paušály přinášejí též časovou úsporu a šetří i administrativní výdaje, neboť OSVČ mnohdy zvládnou veškeré daňové povinnosti samy, nemusí využívat externích služeb. Výdajové paušály jsou jednoduché, neboť není potřeba zjišťovat, zdali jsou vynaložené výdaje daňově uznatelné, či nikoliv.

Modelový příklad

Živnostník bude mít za rok 2014 příjmy tři miliony korun a skutečné výdaje 1,4 milionu korun. Stejný hospodářský výsledek očekává i za rok 2015. Bude pro něj paušál nadále výhodný?

Za rok 2014 uplatní živnostník 60procentní výdajový paušál. Výdaje paušálem jsou 1 800 000 korun (3 000 000 Kč x 60 %), což je více, než činí skutečné výdaje. Využití paušálu mu ušetří 170 235 korun na dani z příjmu a povinném pojistném s tím, že výsledek odráží i solidární zvýšení daně.

V případě úspěšného legislativního procesu u novely zákona o dani z příjmu by za rok 2015 mohl uplatnit výdaje paušálem jen ve výši 1 200 000 korun (strop pro 60procentní výdajový paušál). Skutečné výdaje by měl o 200 000 korun vyšší. Pro našeho modelového živnostníka by proto bylo vhodné přejít na daňovou evidenci.

Poznámka: Jsou-li výdaje paušálem vyšší než skutečné výdaje, dochází k úspoře na dani z příjmu fyzických osob i sociálním a zdravotním pojištění. Daň z příjmu fyzických osob se vypočítává z daňového základu, což je rozdíl mezi příjmy a výdaji. Sociální a zdravotní pojištění se počítá z vyměřovacího základu, kterým je polovina daňového základu.

Pokud živnostník uplatní za rok 2015 výdajový paušál, promítne se to do některých daňových slev?
Původní materiál Ministerstva financí počítal s nemožností uplatnění základní slevy na poplatníka pro OSVČ uplatňující výdajové paušály. OSVČ s výdajovými paušály však měly být oprávněny uplatnit slevu ve výši 24 840 korun na manželku s vlastními příjmy do 68 tisíc korun a daňové zvýhodnění na děti (13 404 korun na každé dítě za celý rok, popř. jak je navrhováno ve vládní dohodě 15 804 korun na druhé dítě, resp. 17 004 korun na třetí a další děti).

Vládní dohoda však nakonec počítá pouze se „zastropováním“ výdajových paušálů. To znamená, že OSVČ využívající výdajové paušály nebudou moci ani za rok 2015 uplatnit v daňovém přiznání slevu na manželku ani daňové zvýhodnění na děti. Živnostníci, jejichž manželka je na rodičovské dovolené, by proto měli důkladně zvážit, zdali nadále uplatňovat paušál, nebo raději přejít na daňovou evidenci.