Známosti rozežírají prosperitu jako koroze

  • 1
Kamarád začal v devadesátých letech pracovat v jedné bavorské firmě. Těžce nesl, že během pracovní doby si tam každý hledí jen svého, ani slůvka o včerejším fotbalu nebo zítřejší módní přehlídce neutrousí, ani při kávě a cigaretce neposedí...

Kamarád si myslel, že je to nejspíš tím, že Němci mezi sebe neradi berou cizince z východu, že je podceňují. Po delším úsilí navázal s jedním kolegou natolik neformální vztah, že byl pozván na večerní návštěvu do rodiny. Nadšeně si v práci k hostiteli přisedl a zaváděl řeč na rodinu, bydlení...

„Ale o čem si tedy budeme povídat večer?“ otázal se hostitel udiveně. Prosperující společnost se pozná podle nenápadného, naší zemi žel stále cizího jevu: nefungují tam známosti. Tedy - fungují; ale až tak vysoko v politice a top managementu, že se běžný člověk může stát na naše poměry multimilionářem i bez nich. Jdou-li v civilizované zemi třeba i na malém městě za opravářem čehokoliv dva lidé - jeden místní se spolužáky roztroušenými všude a jeden čerstvě přistěhovalý - kdo bude obsloužen jako první?

Samozřejmě ten, kdo přišel dříve. Upřednostňování jednoho zákazníka před druhým je natolik závažný prohřešek, že za to i v našem státě hrozí citelné sankce. V civilizovaném světě je však právo vymahatelné, není jen na ozdobu. Takže opravář svému zákazníkovi, spolužákovi ze školy, přátelsky, ale pevně řekne: „Počkej, tamten cizí přišel dříve, jsi na řadě až po něm, nenechám si přece zničit svůj byznys.“ A co teprve kdyby si tamější hostinský zkusil vůči kamarádovi větší porci nebo lépe dolité pivo než vůči neznámému cizímu člověku!

Drbům lze zabránit otevřeností.
Více ZDE.

Možná se lidé u nás v Česku málo stěhují za prací ani ne tak kvůli zablokovanému trhu s byty, ale kvůli tomu, že cizinec je prostě méně než našinec. Cizinec ve smyslu někdo z cizího okresu, kraje - prostě kdokoliv, s kým místní netráví pravidelně volný čas. Jeho přání jsou plněna pomaleji nebo vůbec. V Rusku je prý až 70 procent veškerého pracovního úsilí věnováno shánění a budování neformálních známostí. V nejbohatších státech (osobně mám zkušenost např. z Austrálie, USA) jako by spolu kamarádili všichni. Jsme přece z jednoho státu, ne?