Narůstá tlak firem na efektivitu. Pracovní resty musejí zaměstnanci dohánět po večerech. Ilustrační snímek

Narůstá tlak firem na efektivitu. Pracovní resty musejí zaměstnanci dohánět po večerech. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Doba, kterou Češi prolelkují v práci, stoupá. Zaměstnavatelé se brání

  • 258
Míra zneužívání pracovního času v českých firmách za minulý rok celkově opět vzrostla. V meziročním srovnání prolelkují zaměstnanci v práci o dvě minuty déle, tedy celkem 52 minut denně.

Přepočteno na koruny stojí tyto soukromé aktivity zaměstnavatele poměrně hodně peněz. Částka, kterou ročně vynaloží průměrná firma v Česku za čas, kdy si jeden zaměstnanec na internetu vyřizuje soukromé záležitosti, vzrostla za minulý rok o více než 1 300 korun na 32 760 korun.

Nárůst času vynaloženého na soukromé aktivity a zábavu je způsobený tím, že zaměstnanci pro soukromé surfování na internetu stále více zneužívají mobilní zařízení jako je tablet či chytrý mobilní telefon. Vyplývá to z průzkumu firmy truconneXion.

Práce a zábava?

I práce může být koníčkem a zábavou. Najděte si takovou na jobDNES.cz. Vybírejte z denně žhavých pracovních nabídek.

Přímým důsledkem tlaku firem na efektivitu je prodlužující se pracovní doba. V minulém roce vzrostl počet firem, ve kterých zaměstnanci dohánějí po večerech své pracovní resty o čtyři procentní body na 57 procent.

„Dobrá zpráva spočívá v tom, že u firemních počítačů, které ve značné míře podléhají kontrole monitorovacích programů, se zaměstnanci chovají čím dál vzorněji. Protichůdně ovšem působí tendence soukromého surfování na chytrých telefonech a tabletech, jež ve firmách podléhají menší míře kontroly,“ říká Martin Hnízdil z truconneXion.

Mobilní zařízení umožňují vykonávat většinu aktivit jako na počítači, v případě chytrého mobilního telefonu jen s nižším komfortem. Zaměstnanec na nich může v práci kontrolovat sociální sítě a soukromou poštu, prohlížet zpravodajské servery a multimédia, nakupovat a porovnávat zboží v e-shopech, využívat online komunikátory typu Skype a hrát hry, což je šest nejčastějších způsobů internetového relaxování na pracovišti.

„O software, který umí vyhodnocovat mimopracovní aktivity na mobilních zařízeních, je čím dál větší zájem. Počet firem, které monitoring mobilních telefonů a tabletů v loňském roce nasadily, vzrostl o téměř dvacet procent,“ poznamenává Hnízdil.

Zaměstnavatelé se ale shodují v tom, že rozumný dohled nad aktivitami zaměstnanců je pro ně motivující a má preventivní účinek před úlety typu surfování či hraní her v řádu několika hodin denně. Pokud vyřizování soukromých záležitostí denně nepřekročí dvacet minut, většina zaměstnavatelů je u svých podřízených zpravidla toleruje.