Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Zrušení účtu v bance trvá až několik měsíců

  • 89
Účet v bance zrušíte snadno a rychle pouze v případě, že k němu nemáte platební kartu či nevyužíváte jiné bankovní služby. Pak se lhůta, během níž vlastně jen čekáte na finanční vypořádání s bankou, výrazně prodlužuje. Někde dokonce až na několik měsíců.

Někdy stačí málo a vaše peníze se mohou ocitnout v ohrožení. Požádáte proto banku o změnu čísla účtu. Tak snadné to ale ve skutečnosti není.

Banka totiž původní účet může pouze zrušit a následně založit konto nové. Z toho však plynou i jiné důsledky, než je zdržení u přepážky či povinný souběh dvou existujících účtů. Připravit byste se měli i na případné poplatky spojené s rušením a následným zřizováním navazujících služeb.

"Klient má možnost zrušit účet a založit si nový. Se změnou navazujících produktů pomůže podle individuálních potřeb klienta jeho osobní bankéř. Pokud klientovi na původní číslo účtu budou nadále chodit platby, lze nastavit jejich automatické přeposílání ve prospěch nově založeného účtu," objasňuje Tomáš Pavlík, tiskový mluvčí UniCredit Bank. Služba však není zdarma a s tím je třeba také počítat.

Lhůty a poplatky při rušení běžného bankovního účtu
Banka Výpovědní lhůta
bez platebních instrumentů/s platebními instrumenty
Poplatky
(v korunách)
Citibank 7 dnů / 7 dnů zdarma, příkazy 40
Česká spořitelna ihned / 1 měsíc* zdarma
ČSOB ihned / 45 dnů zdarma, příkazy 6 až 40
GE Money Bank ihned / 40 dnů zdarma
Komerční banka ihned / 45 dnů zdarma
LBBW ihned / 60 dnů zdarma
Poštovní spořitelna 10 pracovních dnů / 45 kalendářních dnů 200 korun, příkazy 20
Raiffeisenbank ihned / 45 dnů zdarma
UniCredit Bank 2. den / viz. níže** zdarma, příkazy dle balíčku
Volksbank ihned / 2 měsíce

Pozn.: * počítáno od 1. dne následujícího měsíce; ** odst. 24 VOP: pokud k účtu, jehož vedení klient vypověděl, byla vydána platební karta/y, banka zruší tento účet až v den odevzdání poslední z vydaných platných platebních karet, nestanoví-li banka v odůvodněných případech jinak.

Zdroj: banky

Účet banka zruší až po odevzdání poslední platební karty

Rozhodnete-li se z nějakého důvodu váš dosavadní bankovní účet zrušit a přitom využíváte služeb banky v hojném množství, počítejte s jistým prodlením. O to se postarají především platební karty, díky nimž se výpovědní lhůta smlouvy o běžném účtu většiny bank prodlužuje z termínu okamžitě až na 60 dnů, počítaných ode dne zrušení platební karty.

Průměrným termínem je ale 45 dnů, pokud výpověď účtu podává klient. Jestliže platební instrumenty nevyužíváte (tj. platební karty, trvalé příkazy apod.), nic nebrání bance zrušit váš účet ihned. Nejpozději však do druhého pracovního dne.

Měníte-li s účtem také finanční dům, bude pro vás jistě výhodnější nejprve založit si konto v bance jiné a teprve pak požádat o zrušení současného účtu. Vyvarujete se tím případnému neprovedení trvalých příkazů a inkas, můžete nové číslo účtu sdělit zaměstnavateli, který vám zasílá výplatu bezhotovostně, a podobně. Nové bankovní spojení využijete i v bance, kde svůj účet rušíte. Ta ho tak může snadno využít k převodu případných přeplatků vzniklých na účtu při jeho uzavření.

rady, Když rušíte účet v bance

- pokud pouze měníte banku, zřiďte si nejprve účet nový

- výpověď smlouvy o běžném účtu musí být písemná a bance musíte odevzdat všechny platební karty, šeky apod.

- účet může zrušit pouze majitel účtu, případně osoba pověřená plnou mocí

- nechte si udělat opis všech trvalých plateb a inkas, bude se hodit při převádění účtu

- s vkladem na účtu můžete nakládat i během výpovědní lhůty, vyplatí se ale peníze vybrat předem a uložit na účtu novém, vyvarujete se případného blokování peněz na původním kontu

Poplatek za zrušení účtu zaplatíte pouze v jediné bance, a to 200 korun v Poštovní spořitelně. Jinde můžete počítat pouze s poplatky za rušení trvalých plateb či jiných navazujících služeb. Ovšem i tyto výdaje si můžete ušetřit, když si například trvalé platby zrušíte sami prostřednictvím internetového bankovnictví. Pak totiž u většiny bank neplatíte ani jinak běžných 30 až 40 korun za operaci.

Do pobočky však kvůli zrušení účtu budete s největší pravděpodobností muset, neboť výpověď smlouvy o běžném účtu v bance musíte učinit písemně. S vkladem pak ale můžete ještě volně nakládat po celou dobu, kdy běží výpovědní lhůta.