Dokumenty (c)profimedia.cz/corbis

Dokumenty (c)profimedia.cz/corbis

Zvolit živnost, či obchodní společnost?

  • 1
Kdo pojme nápad začít podnikat, většinou ví, v jakém oboru by to mělo být. Ale nemusí ani tušit, jaký typ firmy si vlastně má pořídit a co k tomu bude potřebovat. Nejprve se musí začínající podnikatel rozhodnout, zda bude působit jako živnostník, nebo založí obchodní společnost.

Živnostník neboli osoba samostatně výdělečně činná podniká na vlastní jméno. „Zahájil jsem podnikání jako živnostník. Bylo to jednodušší,“ říká podnikatel Tomáš z Prahy. „Později jsem teprve firmu přeměnil na společnost s ručením omezeným. Kdybych měl podnikatelské problémy, ručím za ně majetkem firmy, ale ne domem, ve kterém s rodinou žiji a je mým majetkem.“ K zahájení činnosti podnikateli stačí jen živnostenský list či koncesní listina.

K vydání živnostenského listu je potřeba:

- výpis z evidence rejstříku trestů (ne starší než 3 měsíce) za 50 korun
- doklad o zaplacení správního poplatku - 1000 korun za živnostenský list či 2000 korun za koncesi
- doklady prokazující odbornou způsobilost
- doklady o vlastnickém či jiném právu k prostorám podnikání, pokud nejde o místo bydliště

Kdo již podnikal, tak navíc i:

- doklad, že nemá daňové nedoplatky a nedoplatky na sociálním pojištění, tzv. bezdlužnost, pro tento účel ho získáte zdarma

Někdy je podmínkou praxe...

V bance na běžném účtu máte úspory v bezpečí, ale příliš tu nevydělávají. Co s tím?
Čtěte v aktuálním tématu ZDE.

Právo provozovat živnost vzniká v některých případech již dnem ohlášení na živnostenském úřadě; jde o živnosti ohlašovací. Nejjednodušší je situace u živnosti volné – začínající podnikatel musí splňovat pouze všeobecné podmínky, tedy věk nad 18 let, způsobilost k právním úkonům a trestní bezúhonnost. Patří sem živnosti, jejichž provozováním by podnikatel neměl mít moc možností způsobit druhým škody – obchodníci, krejčí, zahradníci, ale třeba i astrologové a osobnostní poradci.

Předpokladem k vystavení živnostenského listu může být i vyučení, středoškolské vzdělání v oboru či alespoň tříletá praxe; jde o živnosti řemeslné. Takovou živnost má třeba řezník, zlatník, kosmetička nebo kominík.

Třetí skupinou jsou vázané živnosti. U těch se předpokládá, že podnikatel získá průkaz způsobilosti pro příslušnou činnost – podmínkou je přesně určené vzdělání a opět praxe. Konkrétními příklady mohou být například průvodcovská činnost, vedení účetnictví či masérské služby.

... jindy povolení od státu

Druhou formou živnosti jsou živnosti koncesované; v tomto případě vznikne právo provozovat živnost až ve chvíli, kdy podnikateli udělí souhlas stát, a to jen tehdy, když splní odborné předpoklady. Například ten, kdo chce provozovat veřejné
dražby, musí mít vysokoškolské vzdělání a rok praxe v dražební nebo realitní činnosti nebo středoškolské vzdělání a pět let praxe. Koncesi potřebuje třeba ten, kdo chce provozovat lékárnu, taxislužbu nebo se rozhodne být soukromým detektivem.

Informace hledejte:
www.businessinfo.cz
www.profit.cz
www.portal.gov.cz

Odvaha riskovat, dobrý nápad, chuť podnikat a píle, to jsou nezbytné předpoklady pro vybudování úspěšné živnosti. Když něco chybí, výsledek podnikání je nejistý. Čtěte v aktuálním tématu ZDE.

Společnost: volba pro podnikatele s vysokými zisky

Obchodní společnost pravděpodobně založí ti, kdo očekávají vysoké příjmy, a jejich podnikání je tedy spojeno s vyšším rizikem. Častou volbou pro malé a střední podnikání je založení společnosti s ručením omezeným. Být jejím společníkem má i jiné výhody, třeba to, že za své podnikání neručíte celým osobním majetkem včetně zlatého prstenu po babičce, ale jen tím, co je v majetku společnosti. Společnost vzniká zápisem do obchodního rejstříku a teprve tehdy může začít podnikat.

Co je třeba pro založení a vznik společnosti s ručením omezeným:

- výpis z trestního rejstříku pro budoucího jednatele
- odpovědný zástupce splňující podmínky pro živnosti, které společnost hodlá vykonávat
- čestné prohlášení s úředně ověřeným podpisem budoucího jednatele o splnění podmínek pro výkon funkce. Třeba, že nemá    zákaz činnosti, není v konkurzu
- nájemní smlouva nebo jinak prokázané oprávnění k registraci sídla jako úřední rejstříkové adresy
- společenská smlouva (má-li společnost více zakladatelů) nebo zakladatelská listina (zakládá- li společnost jeden člověk) vždy ve formě notářského zápisu
- splatit základní kapitál alespoň v minimálním rozsahu na zvláštní účet banky, popřípadě deponovat u notáře
- je třeba podat návrh na zápis společnosti do obchodního rejstříku, a to nejpozději do 90 dnů od založení nebo od doručení průkazu živnostenského či jiného podnikatelského oprávnění

Typy obchodních společností

  • společnost s ručením omezeným
    - základní kapitál je tvořen vklady společníků a společnost odpovídá za porušení svých závazků celým svým majetkem
  • komanditní společnost
    - jeden nebo více společníků ručí za závazky jen do výše svého nesplaceného vkladu (komanditisté) a jeden nebo více společníků celým svým majetkem (komplementáři)
  • akciová společnost
    - základní kapitál je tvořen akciemi. Společnost odpovídá za porušení závazků celým majetkem, akcionář za závazky neručí
  • veřejná obchodní společnost
    - ve společnosti podnikají alespoň dvě osoby pod společnou firmou, ručí plně za závazky a nemusí vytvářet základní kapitál, zisk si rozdělují a zdaňují jako fyzické osoby.

Podnikáte? Jaké překážky vás čekaly na začátku? Co byste poradili ostatním? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz