Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Každý pátý absolvent nemá práci. Jsou ale firmy, kde šance je

Bez práce je téměř sto tisíc absolventů škol a jejich počet neustále roste. Zaměstnavatelé dávají přednost lidem s praxí. Přesto jsou podniky, které vidí v mladých lidech po škole potenciál. Které to jsou?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PP

To je jak z nejakeho spatneho snu

0 0
možnosti
LG

Jsme taky absolovent. A nikde nebudu fňukat, protože platí: jaký si to uděláš, takový to máš. Je na tobě, jakou vystuduješ školu, je na tobě jak si jinými způsoby zlepšíš životopis. Já si taky neudělala během školy praxi, protože jsem potřebovala vydělávat peníze na nájem a ne pracovat za kilo na hodinu v advokátce. Ale je to moje věc a moje volba, nikomu nevyčítám, že chce praxi a od nikoho neočekávám, že by mi měl poskytnou zaměstnání, jen kvuli tomu, že jsem zrovna dostudovala vysokou školu.

1 3
možnosti
DB

Zase se tady bájí o sociálexperimentech málem globálního dopadu a při té vší plánovosti se přehlíží ELEMENTÁRNÍ faktor jakým je zodpovědnost daných konkrétních jedinců za svůj osud, a jsou-li to v pětadvacíti stále ještě nesvéprávná telátka, tak budiž, jejich rodičů. Socík se tady sice na různých frontách udržuje zuby nehty ale máme už 23 let tržní hospodářství, každý má naprosto stejné startovní šance jako kdokoli mezi Španělskem a Litvou (ne-li lepší)  -  a je jenom na něm, čím se chce živit (páč už od školky se ho na to pravidelně ptají, takže si nemůže stěžovat, že je po škole postaven před hotovou věc).

Ať si každý studuje co chce, a ať si každý nese důsledky toho, o čem se rozhodl, že ho bude živit.

1 3
možnosti
DP

D26a24v55i85d 10P56e85t59r

15. 7. 2013 6:39

Jenže pro stát je mít nezaměstnané obrovská ztráta. Lidi v 18 až dvaceti letech nejsou ještě vyspělí natolik, aby to byli schopni rozeznat. Na nezaměstnaného doplácíte nejméně 10 000 Kč (to neznamená, že to dostane on), dále je zvýšená pravděpodobnost kriminality atd.) Pokud ho smyslupně zaměstnáce  (stačí za 10000  hrubého, tak od něj získává stát na daních (i od zaměstnatele) nejméně 5000Kč (rozdíl 15 000 Kč). máte-li 500 000 nezaměstnaných, pak je to 7 500 000 000 měsíčně (90 milard korun ročně).

 

  Proto je dobré plánovat a nechat lidi studovat školy, kde mají velkou pravděpodobnost, že budou zaměstnáni v oboru.

   Představte si, že necháte vytudovat třeba 10 000 egyptologů (nic proti nim, naši egptologové jsou jedni z nejlepších na světě) z nichž v oboru má šanci najít práci, tak do deseti a zbytek nakonec buce někdo živit. Oni budou buď dělat v nějakém jiném oborů, pro který vlastně mají jen gympl, nebo budou nezaměstnaní. Sami budou naštvaní, že pět let dávali spoustu práce námahy a soustředění do něčeho co je jim na nic.

      Prostě toto by se mělo regulovat a brát jen tolik, kolik má šanci na zaměstnání v oboru.

1 0
možnosti
TP

Co má zrychlený účetní odpis stroje společného s mzdovým nákladem na absolventa? 8-o

0 1
možnosti
RP

Hádejte, co se stane, pokud firma na takové pracovní místo přijme absolventa a on během měsíce vyprodukuje místo výrobků prodávaných za lukrativní cenu převážně jenom zmetky? Odpustí někdo firmě ten účetní odpis toho stroje za ten příslušný měsíc nebo na něho musí firma nějak peníze sehnat, třeba z práce jiných zaměstnanců?

A to nemluvím o možnosti, že takový neznalý absolvent myslící si o sobě, že je mistr světa stroj třeba i poškodí a je ho pak nutné opravit.

0 2
možnosti
PA

Podle mého názoru by ten systém měl být úplně jiný, stát by měl mít jasné statistiky kolik je v ČR v různých oborech zaměstnáno lidí. A např by se vědělo, že za 5 let půjde do důchodu 300 strojních inženýrů a to by měl být signál pro otevření např. 500 míst na VŠ ve strojním inženýrství (počítat, že 200 lidí to nedodělá - tady by rozhodovala zkušenost, jaký je průměrný odpad na daném oboru), pak by se zajistilo, že na VŠ se budou vyučovat pouze uplatnitelné obory a naopak zaměstnavatelé by měli jistotu, že dostanou své nové pracovníky. Obory, které nemají uplatnění by měly být tvrdě potlačeny a zachovány možná v minimálních počtech či úplně zrušeny. VŠ jsou financovány podle počtu studentů a potom vymýšlí kdejaké nesmyslné obory jenom aby mohly nabrat lidi a dostat za ně peníze. Situace v českém školství a následné návaznosti na pracovní trh je značně patologická. Vzdělaní podle mého názoru není oblast kde by měla panovat nějaká velká svoboda, je to hodnota, která by měla být rozumně řízena a korigována tak, aby to bylo pro dobro státu. Pokud jsou školy nezávislé a můžou si dělat, co chtějí, tak tady nemůže nikdy vzniknout žádnou celostátní vzdělávací koncepce, která by následně upravila i situaci na trhu práce...

2 2
možnosti
IN

to zas bude nahravat vyberovym rizenim a korupci, tak jak to bylo kdysi.

1 1
možnosti

R75o94m46a33n 70Š33v29a46c50h

11. 7. 2013 19:23

ne nadarmo se říká "je ti to platné jak červený diplom z fildy"

2 1
možnosti
VV

a kde se to říká? teď prvně?

2 1
možnosti
ČP

Mladí lidé , kteří vstupují na pracovní trh v době krize jsou ve velké nevýhodě . Musejí akceptovat nižší mzdy a práci mimo obor a hrozí, že budou "zaškatulkováni" jako nízkopříjmoví a již nikdy nemusí nastartovat svoji kariéru, protože po nich nastupují na pracovní trh noví a noví absolventi, kteří budou v případě nastartování ekonomiky pro zaměstnavatele zajímavější.

3 3
možnosti
MS

Problem vetsiny mladych je ten, ze chteji brat, ale nemaji co nabidnout. Pokud clovek s univerzitnim diplomem neumi poradne cizi jazyk, ma jenom teoreticke zkusenosti (tj. nezajistil si zadnou praxi pri studiu) a  chce plat nad 30 tis, tak je k smichu. Ti co neco umi se prosadi kdy, bez ohledu zda je ci neni krize. Jinak si myslim ze za dnesni stav muze i upadajici ceske skolstvi, kdy diplom maji lide i s IQ 80.

0 1
možnosti
MK

Nic proti absolventům, ale dotace na jejich zaměstnávání považuju za nekalou konkurenci pro ostatní. Lidem ve středním věku to asi příliš vadit nebude, ale lidé po padesátce takovým praktikám mohou těžko konkurovat.

13 0
možnosti
JK

J43a68n 13K64a88l89e96t28a

13. 7. 2013 10:06

snadná pomoc, tak se jejich místa zadotují také. A kdyby se náhodou ukázalo, že to už je moc, a že to má špatný vliv na nezaměstnanost lidí ve středním věku, tak ti ji dostanou taky. A všíchni jsou spokojeni. Nebo ne? ...

0 0
možnosti
PM

Ty prodavačky jsou rády že mají alespoň práci prodavačky. Stavebnictví taky moc nejde a výrobci aut přesouvají výrobny do oblastí s menšími platy.

3 0
možnosti
JH

J78i11ř37í 96H25o77l38ý

11. 7. 2013 14:55

Myslím, že z ČVUT či MIT moc nezaměstnaných není!!!!!

3 2
možnosti
SL
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkónů. Musím platit, i když balkon nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...