Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Na syndrom vyhoření si zakládáte roky. A stejně dlouho se může léčit

Nadšení, vystřízlivění, frustrace a apatie, vyhoření - čtyři fáze nebezpečného syndromu, takzvaného burnoutu. Postihnout může kohokoli, náprava trvá klidně i roky. Jak mu předcházet? A co dělat, když už se v tom člověk veze?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VS

Na první fázi bych se jim moh leda tak VYSR*T. Dáme si pár počtů. Z poloviny pracujeme pro stát, kolik se nám toho vrátí? V případě mé osoby to odhaduji tak na desetinu té poloviny. Další min. čtvrtka práce se utopí v neefektivitě, která je daná existencí státem oslabeného trhu. Z toho vyplývá, že v logicky normálním systému (tj. v logickém systému) bych mohl pracovat cca dvě hodiny, abych se měl tak dobře, jako dnes, spíše však ještě méně. To mě moc nemotivuje :-D.

0 1
možnosti
VV

Nekdy mam pocit, ze mam syndrom vyhoreni, ale asi ho mit nemuzu, kdyz jsem nikdy "nehorela". Po skole jsem proste byla rada, ze jsem celkem rychle nasla praci, posunula se do dalsi zivotni etapy, ze uz nejsem ten chudy student, ze prinesu domu penize (byla jsem cerstve vdana s holym zadkem;-D). Prace nebyla stresova, to bylo pro me nejdulezitejsi, pak jsem sla na materskou/rodicovskou, pri ktere jsem si taky trochu privydelavala u zamestnavatele, po dvou letech jsem se vratila do prace, dcerka sla do jesli, pak do skolky. Cas hrozne leti, ted je to takovy kolotoc do skolky, pres cely mesto do prace, pracovat, zase nazpatek, nakoupit, trochu neco poklidit, dostat malou do postele (ktera je narozdil ode mne plna energie), kazdy den, od vikendu k vikendu...vstavat rano, kdyz je jeste tma, nevyspala, v hlave myslenky, co me zas ceka za povinnosti, porad dokola... Nekdy mam chut se na praci vykaslat, delat neco jineho, na vlastni pest... Jenze na to je malo energie, navic potrebuju jisty prijem, mame hypoteku. Na deprese netrvpim, jen nekdy takova "depka" z toho, ze marnim cas v zamestnani, zanedbavam dcerku, protoze vecer jsem utahana a rano na ni specham... Nekdy nechut az odpor jet rano do prace... Ja to takhle nechci cely zivot az do duchodu. Asi jsem zrala na dalsi materskou;-)

0 0
možnosti
VS

Nějak mi v tom příběhu chybí pomáhající manžel ;-).

1 0
možnosti
JC

J84a56n 87C16h63v32á89t10a32l

8. 12. 2014 16:19

Prošel jsem tím a skutečně není o co stát. Všechny jednotlivé body naprosto sedí. Léčba u mě byla relativně snadná. Půl roku kdy jsem na práci vůbec nemyslel. Mohl jsem si to dovolit a práci jsem si prostě zakázal. A naštěstí to zabralo. Jinak bych šel mimo můj obor a dělal nějakou dobu něco úplně jiného. To prý taky pomáhá.

Nicméně úvaha, že to je nějakou namyšlenosí člověka nebo leností..to ani náhodou. Prostě se vám vaše práce dostane pod kůži a projekt začne hořet. A protože projekt to je něco jako dítě co chcete vychovat a dostat ven, tak zaberete a děláte jak jen můžete...a lidi to třeba i oceňují. A pak příjdou komplikace a přestože v tom třeba pořád nejste sám, tak když najednou spousta aktivity vychází naprázdno, tak vás to dostane a koukáte do monitoru/zdi a máte v hlavě prázdno. A pak už to jen jde špatným směrem. Takže pokud je ta možnost....v takovou chvíli hodit brzdu a změnit směr a máte ještě šanci, že vás to nevezme naplno.

1 0
možnosti

Myslím, že podstatu pracovního vyhoření v byrokraticko-průmyslové vysoce specializované společnosti odhalil už Marx, který psal o odcizení práce a člověka. Dochází k přerušení vazby mezi úsilím a výsledkem práce, který se ztrácí ve spleti byrokratických mechanismů, technologie výroby (pásová výroba, specializace) a rozvětvených pracovních týmů. To je zdrojem frustrace, nikoli samotný stres. Podnikatel má také hodně stresu, ale je to stres účelnější, a tím i lépe snesitelný. V takovém prostředí si lidé vytvářejí tak trochu samoúčelné substituty (budování kariéry, rivalita, povýšení, zvýšení platu). Nakonec tyto náhradní účely zcela zastoupí práci samotnou a mohou být zdrojem druhotné frustrace, pokud se je nedaří naplnit. Nemyslím si ale, že platí, co hojně uvádějí diskutéři níže, že ztrátou aspirací lze tento problém vyřešit. Pokud totiž člověk rezignuje na tyto funkční substituty a náhradní účely (kariéra,..) nezbude mu nic, než právě málo smysluplná práce. Tak se vyhoření nezbaví, nýbrž se tato rezignace projeví jen jako jeden z jeho symptomů. Určitým skutečným řešením je jedině změna charakteru práce (ne pouze zaměstnavatele).

1 0
možnosti
VS

Žvatlal Marx bohužel nešel po podstatě problému. Jeho dílo je tak jen snůška blábolů.

1 0
možnosti
OD

Všechny ty, kteří už dopředu "vědí", jak oni to zvládnou, že oni nebudou tací, aby na ně ten splín padnul, bych zařadil do kategorie, kterou kdysi definoval pan Augustin Bébr jako "mlamoj" ( mladý moderní jinoch). Svého času se i fyzicky snadno dali rozpoznat. Černé blýskavé botky, bílé ponožky, tmavé kalhoty a tmavě červené sako. V tváři falešné nadšení pro věc a úsměv hraničíci s debilitou. Doufám, že někteří z nich už dospěli. :-)

0 0
možnosti
LN

Taky jsem si myslel, že to zvládnu. Žádné podobné příznaky u mě nebyly.

1 0
možnosti
KD

Znám spoustu lidí, kteří tu první fázi přeskakují :-)

2 0
možnosti
MJ

Syndrom vyhoření, pokud by se to měl dá do extrémního příklad, člověk jako procesor. Když ho bhudete pár let honit přetaktovaný o X desítek procent, nakonec lehne a nepůjde ani na původní frkvenci. Když jej budete provozovat ve stanovaném režimu, vydrží desítky let ...

4 0
možnosti
LN

Nojo... ale ten přetaktovaný už nemá šanci se vrátit zpátky ...

0 0
možnosti
SK

Ono je to něco jako krize středního věku - člověk už nemůže dál stoupat, přestane ho to bavit. Zjistí, že spoustu věcí ovlivnit nemůže. Když má kliku, dokáže si najít prima koníčky a smíří se, že lepší už to nebude a může být i šťastný.

5 0
možnosti
JR

Známým vyhořela chalupa a nikdy se z toho nevzpamatovali.

0 0
možnosti
Foto

Takže 1000+1 pohádka jak opsat a ospravedlnit obyčejnou lenost.

1 23
možnosti
ZZ

Když o problematice nic nevíte, tak se k ní prosím nevyjadřujte. Rv

11 0
možnosti
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...