Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

12 procent za měsíc v bance nezískáte

aktualizováno 
Únor byl z pohledu investic velmi rušným měsícem. Světové trhy se nemohly rozhodnout, zda budou pokračovat směrem vzhůru nebo na chvíli nezabrzdí. Domácí trh měl směr jasný, stále k vyšším hodnotám. Rostly jak kurzy akcií, tak objemy obchodů na burze. S každým zaváháním se již předpovídaly propady, ale nákupy pokračovaly i nadále. Kolik se dalo v únoru vydělat?

Bohatství, peníze, luxus | foto: Profimedia.cz

Trhy byly od počátku února velmi citlivé na nové zprávy, navíc v únoru začaly společnosti oznamovat výsledky hospodaření, takže na impulsy nebyla nouze. Začátek února nebyl pro akcie zrovna nejúspěšnější, přestože hodnoty ukazatelů byly příznivé. Hned na začátku měsíce potvrdil dobrý index ISM průmyslu vzrůstající aktivitu ve výrobním sektoru, později ji podpořil i ISM ze služeb. Trhy přesto klesaly z obavy z horších výsledků reportujících firem. Rovněž evropský trh nestahovala špatná makrodata, růst průmyslové produkce zaznamenalo i Německo. V druhém týdnu trhy v USA přestály i lednovou nezaměstnanost a po ohlášení švédského Ericssonu došlo k oživení především technologických titulů.

Jedenáctého února trhy s napětím očekávaly projev šéfa amerického FEDu. Greenspanova rétorika však byla stále pozitivní (stejně jako i v dalších dnech), vyjádřil jak pozitivní vývoj amerického HDP, tak optimismus v otázce trhu práce. Po projevu Greenspana si indexy DJIA a S&P 500 v novinách přepsaly nová 52-týdenní maxima a mohli jsme očekávat další růst akcií. Ve stejný den se naplno ukázal i další znovuobjevený trend. Ještě před otevřením trhu oznámila společnost Comcast Corp. Nabídku na odkup akcií Walt Disney Co. Nabídka sice poslala Comcast dolů, nicméně světoznámý Walt Disney se v průběhu dne obchodoval i o 16,3 % výše než končil den před nabídkou. Za celý měsíc únor se jeho akcie zhodnotily o 10,5 %.

Nabídka na akvizici Walt Disney se postarala o znovuoživení „horečky“ fúzí a akvizicí z konce devadesátých let. Jen o několik dní později vrcholil souboj společností Cingular Wireless a Vodafone o akvizici dalšího slavného jména AT&T Wireless. Nakonec se z úspěchu radoval Cingular, ale i ostatní investoři do

Více informací z akciových trhů naleznete ve speciální sekci akcie.idnes.cz

telekomunikací, neboť akviziční pozitivní nálada se přesunula na celé odvětví.

Přes tyto růstové tendence byla druhá půle února více v červených číslech. Největší zásluhu na tom mají zhoršená data, poklesly maloobchodní tržby, nad očekávání vzrostl i počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. K tomu se přidal pokles spotřebitelské důvěry a nárůst deficitu obchodní bilance. Především pokles exportu pak měl negativní dopad na kurz dolaru vůči euru. Poslední únorové dny byly smíšené, neboť na růst akcií působily o trochu lepší údaje o zaměstnanosti a další Greenspanův projev, který rovněž uvedl rostoucí inflaci, což pomohlo akciím, ale dluhopisům uškodilo. Evropský trh potom nepotěšily horší data ze SRN a vyděsilo odvolání premiéra a následná demise vlády v Rusku několik týdnů před prezidentskými volbami.

Index Změna
S&P 500 1,22%
DJIA 0,91%
Nasdaq Composite -1,76%
FTSE 100 2,31%
DAX -1,00%
CAC 40 2,39%
Nikkei 225 2,40%
Zdroj: Fincentrum

Smíšené výsledky je vidět i z tabulky shrnující výsledky hlavních světových indexů. O trochu lépe se dařilo akciím ve Francii a  Velké Británii, naopak Německo prožilo velmi volatilní týden s konečným výsledkem v červených číslech.

Únor měsíc rekordů pro české akcie

Situaci na „vyspělých“ trzích v žádném případě nepřipomíná vývoj na domácím akciovém trhu. Jak pražská burza, tak RM-Systém se mohly za únor pochlubit několika rekordy. Pražská burza se přiblížila desetiletému rekordu hned ve druhém únorovém týdnu. Poslední obchodní den pak index PX-50 dosáhl nejvyšší úrovně od 24. května 1994.

Index Hodnota 30.1.2004 Hodnota 27.2.2004 Změna (%)
PX-50 691,9 774,3 11,91
PX-D 1726,9 1917,2 11,02
Zdroj: BCPP

Výsledek pražské burzy, kde si hlavní index připsal necelých 12 %, je opravdu bezkonkurenční. Od začátku roku činí nárůst 17,5 %. Ovšem rekordní v únoru byly i obchody, které hnaly cenu nahoru. Rovněž SPADový PX-D, který byl zaveden v roce 1999, dosáhl nejvyšší úrovně od 4.3.2000. Přes krátká zaváhání o fundamentálních hodnotách se nakonec našla poptávka takřka při každé ceně. Za ohromný nárůst obchodů je zodpovědný kapitál zahraničních investorů, především fondů, které do svých portfolií hromadně nakupují akcie z emerging markets. Za únor dosáhl objem obchodů s akciemi 43,078 mld. Kč, což představuje druhý nejvyšší měsíční objem v historii BCPP, a také jednu šestinu akciových obchodů celého loňského roku.

PK 30, hlavní index mimoburzovního trhu RM-Systém, vzrostl za únor o 12,1 % na své historické maximum 1 101,89 bodu. Předpoklady o korekcích a vybírání zisků se tak zatím nepotvrdily.

Největší investiční extrémy za měsíc
  Nejlepší změna (%) Nejhorší změna (%)
Domácí akcie (bez SPADu) ISPAT NOVÁ HUŤ 32,2 ALIACHEM -13,0
SPAD ČESKÉ RADIOKOMUN. 19,2 UNIPETROL -3,8
Zdroj: BCPP

Z jednotlivých titulů se výborně vedlo SPADovému segmentu nejlikvidnějších akcií, ze kterých si České radiokomunikace a ČEZ připsaly více jak 19 %. Obchodování bylo hektické hlavně u ČEZu, který se dostal až ke 180 Kč za akcii nebo u Komerční banky, která byla ke konci týdne na dosah 3000 Kč (1.3.2004 již uzavírala na BCPP na 3 005 Kč za akcii). Špatný výsledek zaznamenal Unipetrol (-3,8 %), neboť u něj došlo k pochybnostem ohledně výše nabídek společností, které se přihlásily do privatizace a vůbec celého dalšího postupu privatizačního procesu.

Ve srovnání s růstem domácího akciového trhu by mohly být výsledky akciových fondů zklamáním. Z domácích akciových fondů nejúspěšnější ISČS Sporotrend si připsal „pouze“ 2,77 %. Důvodem nižšího růstu je rozložení portfolia i mezi sousední státy především Maďarsko a méně Polsko. Např. index BUX budapešťské burzy, který většinu měsíce klesal a ztrátu vyrovnal až v několika posledních dnech, získal za únor jen 0,52 %. Z domácích fondů je na tento region zaměřen nejvíce právě ISČS Sporotrend, ostatní fondy investují více na západ od našich hranic. Nicméně tomuto fondu se podobají akciové části portfolií několika smíšených fondů. Např. v minulém měsíci nejúspěšnější fond IKS Balancovaný je jedním z nich. IKS Balancovaný dosáhl měsíčního výnosu 3,01 % a v ročním horizontu již 32,5 %.

Můžeme nalézt srovnání i u fondů zahraničních správců. Zde je opět nejúspěšnější ING akciový fond s měsíčním výnosem 6,74 % a ročním zhodnocením již 58,27 %. Na stejný region, avšak s větší váhou na Rusko (přibližně 40 %), se soustředí i fond Julius Baer Central Europe Stock Fund, který za měsíc vydělal 7,91 %, v ročním horizontu 54,31 %. Tento fond je ovšem denominovaný v eurech, na rozdíl od korunového ISČS Sporotrendu a ING akciového fondu.

Domácí otevřené podílové fondy
Typ fondu Nejlepší  Nejhorší  Průměr za kategorii (%) 
Název fondu Výkon za 1 měsíc (%) Název fondu Výkon za 1 měsíc (%)
Akciový ISČS SPOROTREND 2,77 IKS Světových indexů -1,85 1,04
Smíšený IKS balancovaný 3,01 AKRO mezinárodní flexibilní -2,10 0,27
Dluhopisový ČPI  korp. dluhopisů 0,43 IKS Plus bondový -1,55 -0,15
Peněžního trhu IKS peněžní trh 0,19 ISČS SPOROINVEST 0,09 0,12
Zdroj: UNIS ČR

Zahraničním fondům bude věnován speciální komentář, zde můžeme uvést pouze ilustrativně průměrnou výkonnost akciových fondů za únor, která dosahuje v návaznosti na slabší výsledky zahraničních trhů 1,04 %.

Méně zajímavý než akcie byl vývoj na dluhopisových trzích. Výnos desetiletých vládních obligací USA sice poklesl ze 4,14 % na 3,98 %, nicméně dluhopisy nemají ani nadále příznivé vyhlídky. Působí zde dva faktory, za prvé oživení největších ekonomik, které působí na pokles cen dluhopisů, na druhé straně dluhopisům mírně pomohl slábnoucí dolar. Posilování eura vůči dolaru totiž může přivést Evropskou centrální banku ke snížení sazeb, což by mělo na ceny dluhopisů pozitivní vliv. Domácím dluhopisovým trhem nejvíce zahýbalo rozhodnutí ministerstva financí o vydání ceziměnové (eurové) emise vládních dluhopisů.

Přes ne úplně špatný měsíc nejsou výnosy dluhopisových fondů nijak přesvědčivé. V ročním horizontu se stále zmítají v záporu nebo jen těsně nad nulou. Nejlépe si stále vede ČPI korporátních dluhopisů, ve kterém peníze investované po dobu jednoho roku přinesly 2,26% zhodnocení.

Zajímavější byl  vývoj na měnových trzích. Česká koruna ihned na začátku února oslabila vůči euru na dvouleté minimum 33,4 Kč/EUR. Nicméně po celý zbytek měsíce posilovala jak vůči euru, tak i proti dolaru. Vůči euru posílila koruna o 2,28 %, vůči dolaru o 2,79 %. Koruně by mělo v tomto roce pomáhat oživení sousedních evropských ekonomik, což bude mít kladný dopad na běžný účet platební bilance a růst zahraničních investic.

Zlato v průběhu února opět spadlo pod 400 dolarovou hranici a zakončilo měsíc na 395,85 USD za troyskou unci, o 0,98 % levnější než před měsícem. Přesto se v průběhu února vyšplhalo až na 416 USD/unci. Cena stříbra vzrostla o 5,7 %, cena platiny o 4,8 % až na 877 USD za troyskou unci.

Myslíte si, že mají akcie ještě ve zbytku roku naději na další růst? Jsou ceny na maximech a přijde vybírání zisků? Těšíme se na vaše názory.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Dluhopisy, nebo akcie? Jak si investor vybírá mezi fondy

Ilustrační snímek

Nejdůležitější pro každého začínajícího investora do podílových fondů je pochopení, že pokud mu peníze leží na účtu,...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Kurzy.cz Zakladatel a šéf automobilky Tesla Elon Musk dnes upřesnil otázky kolem financování jeho avizovaného plánu na převzetí ...

Najdete na iDNES.cz