12 tipů pro podnikatele, jak zaplatit méně

  • 4
Podnikatelé často váhají, zda mohou uplatnit všechny výdaje, které je v souvislosti s jejich podnikáním napadnou. Nejvíc opatrní by měli být ti, kteří mají stejné místo podnikání a trvalé bydliště – hranice výdajů potřebných pro podnikání a pro osobní život je křehká a kontrola z finančního úřadu by nemusela některé výdaje uznat v plné výši.

1. Výdaje na dosažení (a zajištění a udržení zisku) si podnikatelé mohou odečíst od příjmů z podnikání.

2. Výdaje musí s podnikáním souviset. Například nad prodejním pultem nebo pokladnou majitel obchodu váhat nebude. Ale co například rychlovarná konvice,
ve které si vaří během dne čaj? Nebo televize, kterou má v kanceláři prodejny? Posouzení často záleží na konkrétním daňovém úředníkovi.

3. Podnikáte-li v místě bydliště, dbejte na to, abyste výdaje, které se týkají celého domu či bytu, dělili v rozumném poměru na podnikatelské a osobní – třeba nové vstupní dveře do domu téměř jistě neprojdou jako čistě podnikatelský výdaj.

4. Obchodním partnerům můžete poskytnout drobné dary – reklamní předměty. Jejich hodnota nemůže být vyšší než 500 korun a měly by být opatřeny logem vaší firmy. Nesmějí také podléhat spotřební dani, kromě takzvaného tichého vína.

5. Zaměstnancům může podnikatel poskytnout příspěvek na dovolenou, aniž ho musí zdanit. Příspěvek na rekreaci se zvýšil na dvacet tisíc korun, a to jak na tuzemskou, tak i na zahraniční dovolenou.

Hledáte rady pro vaše podnikání? Navštivte naše stránky PODNIKANI.IDNES.CZ.

6. Když si nejste jisti, jaké výdaje můžete v podnikání uplatnit, jděte se poradit s daňovým poradcem a ještě lépe přímo na finanční úřad k úředníkovi, který spravuje vaše daně. Předem se tak domluvíte, co bude obsaženo v nákladech, a případná finanční kontrola vás nepřekvapí.

7. Pokud podnikatel hodně investoval a utratil většinu příjmů, vyplatí se mu nejspíš použít skutečné náklady. Podnikatelé, kteří nemají vysoké výdaje, mohou zvolit jednodušší cestu odpočtu výdajů paušálem, který se pro rok 2005 zvýšil.

8. U řemeslných živností si lze paušálně odečíst šedesát procent příjmů. V případě ostatního podnikání (například služby) padesát procent příjmů. Zemědělci mají možnost odečítat osmdesát procent příjmů.

9. Ti, kdo podnikají podle zvláštních předpisů (například lékaři, advokáti a podobně), paušálně odečítají čtyřicet procent příjmů.

10. U autorských honorářů zůstal povolený paušál ve výši třicet procent.

11. Pozor, kdo chce při výpočtu daní použít procentní paušální výdaje a přechází
z výdajů skutečných, musí se účetně vypořádat i s rokem 2004. To znamená mimo jiné vyrovnat pohledávky a závazky.

12. Pro podnikatele-fyzické osoby, kteří nejsou povinni účtovat v podvojném
účetnictví, byla zavedena daňová evidence, která je náhradou jednoduchého
účetnictví. Týká se to firem s příjmy do 15 milionů korun ročně. S využitím informací