Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

5 rad, co dělat, aby vás nadřízený vnímal správně

aktualizováno 
Průzkumy ukazují, že hodně lidí spojuje svůj pocit spokojenosti s úspěchem v práci. Opravdové katastrofy nakonec leckoho přesvědčí, že nejdůležitější je zdraví - a všechno ostatní je jen obyčejná hra.

Každá hra má svá pravidla
Přečtěte si, která z nich se vám budou hodit pro to, abyste svou partii uhráli dobře - tedy aby vás šéf správně ocenil.

Nepanikařte při rozdání karet
Každému hráči se někdy stane, že dostane do ruky špatnou kartu. Ale dobrý hráč ví, že změna může přijít v každém následujícím okamžiku, s každým dalším listem.

Pokud jste zaregistrovali nějakou změnu v chování svého šéfa, pečlivě uvažujte, co ho k tomu mohlo vést. Zkuste poprosit o názor některého z kolegů. Nejlépe takového, který neusiluje o vaše místo u hracího stolku.

Možná si díky němu uvědomíte, proč se ve vás šéf mýlí. Ale možná si dokonce budete muset přiznat, že má pravdu. Svůj další herní postup přizpůsobte tomu, co vám chodí do ruky, tedy jaké informace jste získali.

Vyložte karty na stůl
Pokud stále nebudete souhlasit, nebojte se zeptat přímo i nadřízeného. Řekněte mu o svých pocitech a doložte je důkazy. Vždy je dobré si všechno vyříkat. Vedoucí uvidí, že vám na vaší práci doopravdy záleží. Že vás „hra“ baví. Naopak ještě ocení vaši upřímnost. Není důstojnější hra než otevřený, ložený durch. Jen se nesmíte bát ho uhrát.

Hrajte jen za sebe
Nikdo jiný vaši partii neřídí. Je zbytečné svalovat vinu na kolegy, je zbytečné vinit šéfa. Vy sami rozhodujete o tom, kterou kartu vynesete.

Hrajte čistou partii
Když budete tahat z rukávu nepravé trumfy, může vám to vycházet i poměrně dlouhou dobu. Nakonec však vaše okolí pozná, že jste jenom falešný hráč. A než se tak stane, stejně nebudete spokojení, protože se budete vnitřně neustále bát odhalení. Je lepší plně se soustředit na skutečný výkon než ztrácet energii švindlováním. Neříkejte, že neco zvládnete, když si tím nejste jisti. Raději rovnou přiznejte své obavy.

Nebojte se výsledku
Každý hráč ví, že štěstí chodí dokola. Nikdo není věčný vítěz, stejně jako nikdo věčně neprohrává. Naučte se přijmout výsledky své hry s tváří pokerového karbaníka. Dobrý manažer si pečlivě všímá, jak jeho podřízení umějí přijmout úspěch i neúspěch. Možná vás schválně několikrát nechá vyhrát, aby si otestoval, kolik máte pokory. Možná vám schválně rozdá několikrát za sebou špatné karty, aby zjistil, jakou máte výdrž. Neberte vše, s čím nesouhlasíte, jako útok na svou hráčskou důstojnost.

Autoři: ,


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na práci se dokážeme soustředit jen přes hodinu denně, zjistil průzkum

Ilustrační snímek

Lidé zaměstnaní v kancelářích se na svou práci dokážou plně soustředit v průměru jen hodinu a dvanáct minut denně....

Dvanáct zdravých návyků, které zvýší vaši duševní odolnost

Ilustrační snímek

Kdo je duševně odolný a s touto schopností se narodí, má výhodu. Umí mnohem snadněji než ostatní překonávat překážky a...

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Kurzy.cz Začleňování uprchlíků do pracovního procesu v Německu se podle Spolkové agentury práce daří. Práci si našlo již více ne...

Najdete na iDNES.cz