Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

5 tajemství o hledání práce

aktualizováno 
Vaše vzdělání, zkušenosti a dovednosti jsou důležité pro získání nového zaměstnání. Na trhu práce je však často více uchazečů o zaměstnání, než pracovních míst - a konkurence není malá. Proto mohou rozhodovat zdánlivé maličkosti.

Dobrá příprava na proces hledání zaměstnání vyžaduje určitou přípravu či poradu s odborníkem. Existují samozřejmě zaměstnání, hlavně v sektoru informačních technologií, kde je poptávka tak vysoká, že uchazeč nachází vhodné pracovní místo během několika málo dní hledání. Takové štěstí však nemají všichni. Co vše tedy může ovlivnit váš úspěch?

1.) Váš životopis, vaše reklama

Váš životopis musí personalistu zaujmout během prvních 15 vteřin jeho čtení. Během této doby je jeho koncentrovanost nejvyšší a nejlépe vstřebává prezentované údaje. Pokud jej dokážete nadchnout, máte více než lepší výchozí pozici pro osobní setkání.

2.) Životopis je určen zaměstnavateli, nikoliv egu

NENECHTE SI UJÍT
Lyžař
Noha zlomená v zahraničí přijde draho
Ti, kdo se vracejí ze zahraniční dovolené v pořádku a předem se nepojistili, si mohou gratulovat. Co ti ostatní? Kolik zaplatí?
Salám
Klam číslo 1: falešné uzeniny
Falešné značkové oblečení známe z razií obchodní inspekce na tržištích. Ale jak vypadají falešná vína nebo falešné uzeniny? A kde se berou?

Než životopis odešlete, projděte si jej ještě jednou a vžijte se do role personalisty. Odpovídají informace v životopise poptávané pracovní pozici? Jsou údaje k věci? Personalista totiž dostává denně desítky až stovky životopisů. Nekonkrétní a obecné nemají šanci zaujmout. Odesílání obecných životopisů je jednou z největších dnešních chyb při hledání práce.

3.) Při pohovoru není čas na úvahy

Příprava na osobní rozhovor ve společnosti je důležitou součástí hledání nového zaměstnání. Čas rozhovoru však není úvahovou hodinkou hledání smyslu života a sebereflexe minulosti. Je třeba být věcný a předkládat ucelené představy. Pokud o daleké budoucnosti nemáte jasno, mluvte o kratší. Zdlouhavé úvahy vám znemožní práci získat, vaši soupeři totiž představu mají, a nebo minimálně její nedostatek umějí zamaskovat.

4.) Rozhovor není pouze o vás

Rozhovor ve společnosti není jen a pouze o vaší osobě. Je také o nabízené práci a hlavně společnosti, vašem možném budoucím zaměstnavateli. Není od věci si předem o společnosti něco nastudovat a také se ptát. Buďte aktivní a ukažte váš zájem.

5.) Važte si svého času

STUDIUM PŘI PRÁCI: ZÁKAZ?
Může vám váš zaměstnavatel zakázat studium?

Registrace na několika místech na internetu, u většiny personálních agentur a následné pasivní čekání je zdlouhavý proces. Z každé registrace se snažte vytěžit maximum a praktikujte aktivní přístup. Sami hledejte a oslovujte své budoucí zaměstnavatele. Prokážete tím způsob pracovat s informacemi a podvědomě si budete hledat mezi zaměstnavateli, kteří vám jsou z nějakého důvodu blízcí.

Martin Kouřil
www.cvmarket.czNejčtenější

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

Překvapte kolegy promyšlenou prezentací. Chce to vtip a správné obrázky

Ilustrační snímek

Prezentace v práci před nadřízenými a kolegy má rád málokdo. Potvrzují to průzkumy, jejichž respondenti tvrdí, že při...

Spát v práci? Proč ne, zvyšuje to produktivitu, říkají odborníci

Ilustrační snímek

V době minimální nezaměstnanosti lákají firmy nové kolegy na zajímavé benefity. Jedním z nich může být možnost spánku...

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Kurzy.cz Začleňování uprchlíků do pracovního procesu v Německu se podle Spolkové agentury práce daří. Práci si našlo již více ne...

Najdete na iDNES.cz