6 rad, jak ušetřit a nepokazit si výlet

1. Dá se koupit rodinné vstupné?

Některé hrady a zámky slevují v podobě rodinného vstupného. Mnohde získají rodinnou vstupenku i lidé, kteří k sobě nepatří příbuzenským poměrem, ale splňují podmínky dvou dospělých a stanoveného počtu dětí.
 
2. Nenabízejí vstup zdarma?

Čas od času je možné si prohlédnout zámek, aniž by bylo potřeba platit vstupné. Jednou z možností je oslava Mezinárodního dne památek a dny evropského kulturního dědictví, které budou 10. a 11. září.
 
3. Zajímejte se o otvírací dobu

Pokud plánujete výlet dopředu, starejte se o to, zda ve vybraném termínu bude hrad přístupný. Může se stát, že ho budou potřebovat filmaři, může být uzavřen i z důvodu rekonstrukce. V některých případech je omezen provoz kvůli konání svatebních obřadů či jiných mimořádných akcí. Pozor na to, že otvírací doba se liší o prázdninách a mimo ně, jiná může být o víkendu a ve všedních dnech.
 
4. Rezervujte si prohlídku

Zvlášť o víkendech a prázdninách se může stát, že se na vás nedostane místo ve skupině na prohlídku. Předejít zklamání či zbytečnému čekání na další, můžete včasnou rezervací prohlídky. Na některých zámcích a hradech se za rezervaci neplatí, jinde požadují příplatek deset procent z ceny vstupenky.
 
5. Počítejte s příplatky

Chcete zvláštní prohlídku mimo stanovené termíny? Toužíte fotografovat nebo filmovat v zámeckých interiérech? Pak se připravte na další příplatky. Různých slev mohou naopak využít studenti, žáci škol, senioři či držitelé různých karet.
 
6. Napovědět může presentace na internetu

Hodně o prohlídce zámku nebo hradu a mimořádných akcích jako jsou jarmarky, vystoupení šermířů, divadelní představení nebo koncerty napoví internetové prezentace hradů a zámků. Pozor na to, že na některých se můžete setkat se zastaralými údaji.

 Obchodníci se snaží, co jim síly stačí, přesvědčit své zákazníky, že když jim budou věrní, zavalí je slevami a odměnami, za které není třeba platit ani korunu. Co můžete dostat zdarma? Více ZDE.