Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

7 pravidel jak zazářit na firemní poradě

aktualizováno 
Řada lidí si myslí, že má porady tak zažité, že je nemůže nic zaskočit. A přitom dělají pořád dokola téměř notoricky známé chyby. Projděte si základní pravidla správného chování na poradě a zbavte se svých chyb.
Jeden z nejhorších prohřešků na poradě je pozdní příchod.

Jeden z nejhorších prohřešků na poradě je pozdní příchod. | foto: Profimedia.cz

Choďte na porady včas
Jeden z nejhorších prohřešků na poradě je pozdní příchod. Dáváte jím jednak najevo, že pro vás porada není žádnou prioritou, pak také rušíte ty, kteří již na poradě jsou (jednak vyrušíte toho, kdo má právě slovo a navíc vytrhnete posluchače z pozornosti). Nehledě na to, že se připravíte o informace, které již na poradě zazněly.

Přijít se zpožděním smíte pouze v případě, že máte skutečně hodnotnou omluvu. A když už taková situace nastane, snažte se nebýt příliš nápadní. Po tichu pozdravte, po tichu usedněte. Je-li to na vašich poradách běžné, nezapomeňte na tichou omluvu vedení porady.

Nezapomeňte správně pozdravit
Přicházíme-li do místnosti plné lidí, rozhodně dobře nezapůsobíme, pokud si pouze v tichosti sedneme a budeme dělat, jako bychom tam nebyli. Pozdravit společnost je slušnost a v podstatě nezáleží na tom, jestli vcházíme do čekárny k lékaři, do kanceláře šéfů, nebo snad právě na poradu.

Tedy vejdeme do místnosti, kde bude porada probíhat a zřetelně (ne moc potichu ani řevem) pozdravíme všechny přítomné najednou. Nezdravíme každého zvlášť. Pouze pokud chceme individuálně pozdravit někoho z přítomných (opravdu blízký kolega atp.), můžeme tak učinit, ovšem tak, abychom nerušili ostatní. Stačí pokynout hlavou, usmát se na něj.

Ale když už mluvíme o pozdravu, ten se nevztahuje pouze k našemu příchodu do zasedací místnosti, kde porady probíhají nečastěji. Také po skončení porady je třeba pozdravit – rozloučit se. A to nejlépe v momentu, kdy se zvedneme od stolu. Nezdravíme až při procházení dveří. Opět zdravíme celou společnost, středně hlasité „na shledanou“ je dostačující.

Kolem stolu se nesedí jen tak náhodně
Dobře si všimněte, jak si vaši kolegové sedají na poradě kolem stolu vzhledem k pozici šéfa, který většinou také vede poradu. Jeho skalní příznivci většinou sedí hned vedle něho, naopak jeho oponenti naproti němu. Mezi těmito kategoriemi jsou pak neutrální strany, která ovšem také mají tendenci sedět blíže či dále šéfům. Zamyslete se v tomto kontextu nad místem, kde sedáváte vy. Odpovídá rozklíčování, které jsme si uvedli? A nebo se cítíte být na špatné židli a měli byste svou pozici u poradního stolu změnit?

Nebojte se mluvit, ukažte, že máte co říct
Vstupy na poradě, které jsou pro tým či celou firmu hodnotné, budou vedoucí jednoznačně vnímat jako kladné body jednotlivých účastníků porady. Naopak, pokud se budete celou poradu chovat jako myška, je evidentní, že je ve vás nějaký problém (malá sebedůvěra, nedostatek nápadů, laxní přístup k projektům atd.). Proto nezůstávejte za každou cenu zticha ve strachu, že řeknete nějaký nesmysl, za který se vám druzí vysmějí. Máte-li připomínku, nápad, zlepšení apod., ven s nimi (ovšem samozřejmě ve správném okamžiku, ve chvíli, kdy budete mít slovo, nebo bude vyhlášen prostor pro diskuzi).

Udržte pozornost, udržte kontakt
Ve chvíli, kdy máte na poradě slovo, je důležité, abyste svá slova sdělili především zřetelně, jasně a stručně. Mluvte tak, aby vám všichni rozuměli – středně nahlas, dobře artikulujte, nemluvte příliš rychle. Udržujte s posluchači oční kontakt, těkejte pomalu očima po jednotlivých členech porady. 

Pro lepší názornost vašich slov neváhejte využít pomůcky jako slidy na počítači, obrázky na projektoru, grafy na flipchartu. Váš projev bude zajímavější a poutavější zároveň.

Pozor na projevy nervozity
Lidé jsou všímaví a tak nemůžete sázet na to, že jim uniknou i jen drobné projevy vaší nervozity během projevu, který směrem k nim realizujete. Nejčastěji se jedná o hraní si s tužkou, s prsty, mnutí si rukou, přešlapování, ale také koktání, červenání se a pocení. Zvláště člověk, který studoval řečnictví a projev na veřejnosti pak vytuší, co se může za nervozitou skrývat – nedůvěra ve vlastní schopnosti řečníka, v informace, které sděluje, špatná příprava.

Všem těmto nechtěným symptomům se ovšem můžete vyhnout – tréninkem, častějšími a častějšími výstupy před skupinami lidí, ale také dechovými cviky, sebepřesvědčováním se apod. Pracovat na jejich odbourání se vám rozhodně vyplatí, tím spíše, pokud porady vedete.

Neskákejte do řeči
Ačkoli se slovy svého kolegy či podřízeného v rámci jeho proslovu na poradě absolutně nesouhlasíte, nikdy se nesnižujte k tomu, abyste mu skákali do řeči. Stejně jako máte vy právo vyjevit celý svůj názor, má jej i on. Skákání do řeči je obecně vnímáno jako velký přestupek proti pravidlům slušného chování a neměli byste se divit, když vás člověk, kterému do řeči skočíte, napomene. Stejně tak si můžete vy dovolit napomenout druhého a odkázat ho na konec vaší řeči, kdy dostane prostor v rámci diskuze.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Neplaťte zbytečně. Která banka má nejmenší poplatky? PŘEHLED

Neplaťte zbytečně. Která banka má nejmenší poplatky? PŘEHLED

Kurzy.cz Český bankovní trh se neustále rozrůstá. Nové banky přibývají a společnosti se doslova předbíhají, která nabídne klient...

Najdete na iDNES.cz